OPENSCALE 2013

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

OPENSCALE 2013

Příspěvek od Hugo » 29 kvě 2012 16:48

Pokud se mohu za sebe vyjádřit, tak jako pravidlotvorný počin bych vnímal to, jak je to s měřítkem. Zda se budou létat opravdu jen 1/20, nebo budou tolerována i jiná měřítka, např. 1/24 - což v minulosti bylo, i když se o tom nahlas nemluvilo. O nepsaných pravidlech Openscale by se toho jistě dalo napsat více, pro staré bardy to matoucí není, ale pro nově příchozí ano, potřebují k tomu výklad "pod čarou". Soutěži by prospělo, kdyby byla pravidla zveřejněna a vyjasněna. Se změnou pořadatele se možná změní i výklad nepsaných pravidel.

Uvítal bych, pokud je to možné, aby bylo už předem jasné, zda budou i další kategorie - jen dvacetinky, nebo i sifony, či elektriky. Pokud budou sifony, tak podle jakých pravidel? Stálo by za zvážení, zda k sobě dávat elektriku a sifony. Ohledně sifonů, zda k sobě dávat Modelu CO2 a jiné sifony (Gašparíny, Telco...). K tomuto se jistě vyjádří i jiní a kompetentnější, diskuse okolo tohoto byla tuším i po Trnávce.

Jako největší organizační počin bych však vnímal odvahu pořadatele zajistit si bodovače před soutěží, ne při soutěži. Pokud k tomuto i přesto dojde, přimlouvám se za to, aby takto naverbovaní bodovači měli k dispozici tištěná pravidla, díky kterým by se sladili, či se vzájemně nakalibrovali, co vlastně bodují.
Mluvím z vl. zkušenosti, kdy jsem byl coby bodovač takto naverbován a když jsem namítl, že nevím, podle jakých pravidel se boduje, byljsem uzemněn větou pořadatele, že je to můj problém a nějak se s ním určitě popasuji. Jistě, ke koloritu Openscale to patří, ale přesto se u nového pořadatele přimlouvám za zvážení.

ALE!!! - pokud se nic nezmění, mně to vadit nebude a do Brna pojedu stejně rád, jako v minulosti. Martin
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 kvě 2012 22:19

Někdy sice mám na věc jiný úhel pohledu, ale dnes musím s Martinem souhlasit. Ano, bodovači by si před zahájením soutěže v klidu přečíst pravidla, dokonce by neškodilo o věcech, kde není u nich na 100% něco jasné, tak si to v diskuzi s ostaními ujasnit. Proto také jsem stál o to, aby se na Airfieldparty na toto debatovalo a hlavně pak, aby se dohodlo to, co je třeba dát do pořádku. Pokud jde o návrh nadhodnocení za hvězdicové motory a chladiče u řadových, kapalinou chlazených...Ano, docela bych uvítal, aby konečně vypadlo slovo doporučené u měřítka. Pokud jde o toleranci měřítka, pak bych uvítal +- 10% a to tak, jak bylo původně myšleno - tedy bez penalizace nutné úpravy pro zajištění stabilního letu (lineární zvětšení kormidel, případně vzepětí - tak, jak to popisuji v knize dvacetinky). Tedy pokud jde o mně, žádné 1/24, nebo 1/18, ale to může být předmětem diskuze i když hlavní argumenty, které byly uváděny argumentujícími tito pak v praxi za 3 roky nepotvrdili....
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 30 kvě 2012 08:17, celkem upraveno 1 x.

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 kvě 2012 23:47

Zdá se že počasí bylo lepší než být mělo a tudíž debata o pravidlech tak nějak neproběhla. Ale nic nebrání tomu věc probrat zde na DF, alespoň to bude zadokumentované.

Jestli k tomu mohu - navázal bych na to co jsme probírali před Openscale: pořadatel si může určit podle jakých pravidel se bude soutěžit (s rizikem že když to bude nesmysl, nikdo mu na soutěž nepřijete), ale měl by to dát na vědomí a to v dostatečném předstihu. Jako optimální se mi jeví napsat to do propozic soutěže. Takže nechápu proč se v propozicích psalo že se létá podle národních pravidel, když proti nim lze mít celkem vážné výhrady. Já osobně bych to řešil tak, že by se věc v naší komunitě mohla probrat zde na DF, osobně si to klidně můžeme "vyříkat" ( :mrgreen: ) i v rámci nějaké akce na které se sejdeme (Pelhřimov, Rakovník, Trnávka, Drnec) a po Drncovi by mělo být jasno. Pak se znění pravidel, které bylo ujednáno, zveřejní zde na webu v sekci pravidel u každé dotčené kategorie a pořadatel místo sáhodlouhého vypisování že se létá podle národních pravidel ale s takovými a onakými změnami jen uvede že daná kategorie se létá podle pravidel na www.minimakety.cz, případně s odkazem za vlastní pravidla, a bylo by vymalováno. Technicky mi to přijde jako optimální, stav pravidel si můžeme dle potřeby upravit a ohlídat a jediný problém je v tom, na čem se jsme schopní se dohodnout.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od discobolos » 30 kvě 2012 08:05

Pak ještě v případě již existujících národních pravidel by bylo dobré tyto prodiskutované a fórem schválené změny nechat zanést i do oficiálního znění pravidel v rámci Svazu modelářů České republiky.
D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 kvě 2012 08:16

Moc rád souhlasím s tím, co zde napsali Pavel a Dušan. Také by se mělo dát příslušnému funkcionáři na SMČR na vědomí, že jakoukoliv změnu pravidel lze provést pouze po takovém schválení plénem, případně, kdo je toho mluvčím. To proto, aby se nemohlo opakovat jejich zaneřádění - viz případ Adam Jeník.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od shark » 30 kvě 2012 10:23

A potřebuje vůbec OPENSCALE SMČR, resp. jeho pravidla?
Jak je ze strany SMČR kryto pojištění případných škod vzniklých na této akci? (Možnost zapálení čehokoli doutnákem byla letos opravdu velká) . A kdo z účastníků je členem SMČR? Na Pražské lize Tonda Tvarůžka několikrát upozorňoval, že oldtimery nejsou v pravidlech SMČR a nevztahuje se tedy na ně pojištění. Pak ovšem nevím, co by platilo na Medlánkách, pokud bych zapálil trávu s Taylorem. Je to minimaketa, jen mimo doporučené měřítko 1:20 a vztahuje se na ni pojištění, nebo je to oldtimer a pojištění se nevztahuje. Jasně že odvádím řeč trochu stranou, ale snažím se upozornit na to, k čemu vlastně pro tuto akci je SMČR a jeho pravidla.
Samozřejmě je pak poněkud nešťastné uvádět odkaz na tato pravidle v pozvánce.
Kdybych chtěl být šťoural, zeptal bych se, proč jsou a v minulosti byly v pozvánce uváděny kategorie Bv-1 a Bv-3 –oldtimery s pevnou vrtulí podle pravidel SAM-78, když Bv-3 několik let neexistovala dle SAMu-78 vůbec, a rozlišování na pevné a sklopné vrtule (nesmyslné a zcela nehistorické!) už čtyři roky neplatí. Neptám se, zavedená tradice velí na Medlánky s pevnou, tak holt s pevnou.

Poznámka na závěr- myslím, že letošní OPEN se vyznačovalo velkou pohodou a nedošlo k žádným nesmyslným sporům, tak doufám, že to vydrží a nespustí se tady zase nějaká internetová bitva.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 kvě 2012 14:20

OPENSCALE 2012 je v kalendáři SMČR a pořádající klub AVIATIK Brno je členem SMČR. Někde v materiálech SMČR jsem četl, že akce uvedená v kalendáři soutěží a předem klubu nahlášené tréninky jsou pojištěné. Za těch téměř 60 let, co na Medlánkách létám si nepamatuji, že by nějaký gumičkář způsobil pojistnou škodu. A je velký otazník, jak by se pojiš'tovna stavěla k jejímu plnění.
Pokud jde o to, k čemu je nám minimaketářům SMČR dobrý jsem měl výměnu názorů s bafuňářem Lumírem Apeltauerem, který vyhrožoval, že přijede kontrolovat, zda všichni žáci, co létají Přebor JMK mládeže mají platné sportovní licence SMČR s letošní známkou. Ten pán mne tak trochu vytočil, tak jsem mu napsal svůj názor :
Lumíre,
pořádek má rád i já. Ještě více upředňostňuji smysl pro FAIR PLAY. Počátkem devadesátých let jsme my minimaketáři byli na volné noze, mimo SMČR. Měli jsme čilé kontakty se zahraničím a naši kluci vítězili na mezinárodních soutěžích v Belgii, Nizozemí i v Anglii.
Byli jsme toho názoru, že naše exaktní pravidla pro dvacetinky M-min by byly vhodné jako podklad pro pravidla FAI Outdoor Flying Rubber Powered Scale a pravidla M-oř jako FAI pravidla Peanut Class.
Trenéři maket Zdeněk Bedřich a ing. Rajchart nás chtěli dostat pok křídla SMČR a slibovali podpořit naše návrhy na FAI, pokud se zařadíme do SMČR a společně zpracujeme naše pravidla tak, aby měly formu běžnou a FAI. Dalo to spoustu práce, včetně překladu do Kings´English. Velice nám pomáhal hlavně Rajchard a ten na SMČR prosadil, aby naší zástupci na FAI tato pravidla předložili.
A jak vše dopadlo to všichni dobře víme. :
Po delší době jsem se podíval na stránky SMČR a naše národní pravidla pro dvacetinky. Zasvěcený pochopí, že ono doporučené měřítko 1/20 (platilo pro zahraniční účastníky našich soutěží) a bylo převzaté z anglického návrhu mezinárodních pravidel (v české verzi nemá co dělat) připravených pro schválení na FAI před 15 ti roky, tento návrh měl přednést R. Čížek, ale on tvrdil, že tomu nerozumí a že to musí obhájit Koutný. Souhlasil jsem a byl jsem ochotný si třeba i tu cestu do Paříže sám zaplatit, ale nikdo mi neoznámil termín konání a nevyzval k oné cestě, takže vše umřelo i s Radkem. Podobně nosil v kapse náš návrh pravidel pro kategorii Peanut Ota Šaffek tak dlouho, až na FAI předložili svůj návrh Angličani.
S povděkem mohu kvitovat, že trenér maket akceptoval náš návrh úpravy maximálního průměru vrtule u víceplošníků, odstranil ono Jeníkovské plus, mínus 20% z měřítka 1/20, ale zatím stále tam straší ono doporučené měřítko, podobně jako i nesmyslá věta o výměně vrtule (převzatá z pravidel M-oř). Inu máte-li dost drzého hocha a ten kamaráda u bafuňářů, pak vsunout do pravidel pitomost není problém. Ale vysvětlit bafuňářům, že je to blbost a aby to dali do pořádku, to může být velký problém ( i když ten jejich kamarád již kategorii u které rozdrbal pravidla tuto dávno nelétá - připadá mi to jako Faraonova pomsta při dovolené v Egyptě).
Takže se nezlob, když na naši spolupráci s vrcholnými orgány SMČR se díváme se značnou dávkou skepse, ale taková je zkušenost !
S pozdravem Luboš

Samozřejmě, že odpovědi jsem se nedočkal !
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od discobolos » 30 kvě 2012 14:32

Jistá chybička se přesto trochu vloudila, zasvědcení vědí. Naštěstí se snad vyřešila ke spokojenosti všech zůčastněných :) .
D
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od discobolos » 30 kvě 2012 14:34

předdchozí to: Shark
0

lekvar
Reakce: 0
Příspěvky: 94
Registrován: 13 úno 2010 17:53
Bydliště: Klecany

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od lekvar » 30 kvě 2012 15:34

Dobry den vsetkym a hlavne ILK,
ktory place na zlom hrobe, pravidla su presne v puovodnom zneni a jediny zasah A.J. bol odstraneny, preto by som jeho meno z "rozdrbanymi" pravidlami nespojoval, to je praca inych a len to zbytocne budi zlu krv ...
Ja za seba a mozno za Adama /teda ak este niekedy nieco postavi/ som za nechat tam TO "rozdrbane" DOPORUCENE
PEACE
V.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Hugo » 30 kvě 2012 17:37

Taky se přimlouvám za to nechat Adama na pokoji.
Co se týká pravidel dvacetinek, napadá mne, že by bylo dobré odpíchnout se od toho, co vlastně chceme. Můžeme jít po linii tradice (beze změn s tím, že i nadále to bude poněkud chaos, ale přijatelný a neškodný - pak ale nemá cenu zakládat toto vlákno), nebo zkusíme zase něco jiného, ale to zase předpokládá ochotu trochu zariskovat a něco opravdu změnit.
Každopádně by ale stálo za to posvítit si na fakt, že v pravidlech jsou archaismy, které ztratily opodstatnění a stálo by za to je revidovat ve světle nových technologií. Jen namátkou:
1)"pracnost" ve statickém bodování - pro zachování této položky není racionální argument. Navíc většina bodovačů nemá reálnou představu o tom, co je jak pracné, nebo ne - např. při srovnání technologie klasické konstrukce a sochání z polystyrenu, či povrchovou úpravou stříkáním. Při hodnocení se pak řídí spíše svými fantaziemi, než realitou, takže se z toho stává nástroj na trestání "neposlušných" stavitelů, kteří použijí ke stavbě modelu jiný materiál než je balza a anilinkami barvený papír.
2)penalizování (10s) postrčení modelu při startu ze země - v realitě postrkávají téměř všichni a penalizován není nikdo. Navrhuji penalizaci zrušit a postrkávání povolit.
3) měřítko -podle mne je to archaismus, který je taky neobhajitelný racionální cestou a zbytečně se vyhraňujeme proti zbytku světa. Toto omezení navíc vyznívá směšně, skoro bych řekl švejkovsky, když si uvědomíme, že bratrovi Slovákovi, coby zahraničnímu účastníkovi, je požadavek měřítka zrušen.
V současné době je i dosažitelnější nabídka stavebnic 1/24, které by třeba přilákaly nějaké lidi, co jinak nelítají. V mém okolí, včetně mne, vím o 4 postavených modelech 1/24 z produkce stavebice Diels Engineering. Je to asi chabý argument pro podporu uvolnění měřítka, ale přece.

Jinak se mi líbily nápady A. Alferyho, na podporu krátkonosých předloh s hvězdicovým motorem. Byly popsány dříve.
A nakonec si myslím, že je to stejně na pořadateli, jaká pravidla vyhlásí, jen by mělo být jasné, jaká pravidla jsou a pokud už jsou vyhlášena, pak by pořadatel měl dbát na jejich dodržování, i když je to někdy těžké a sám sebe by musel usvědčit z jejich porušování :-), např. při postrkávávní modelu při startu ze země :-)
Martin
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2013

Příspěvek od Lubomir Koutny » 30 kvě 2012 20:38

Moje reakce na lekvar :to doporučené měřítko 1/20 bylo od počátku jen v návrhu mezinárodních pravidel pro FAI. Ale to jsem již vysvětloval, v národních pravidlech to tam nemá co dělat. Na OPENSCALE jsme z počátku uváděli, že měřítko pro cizince není závazné, pouze průměr vrtule nesmí být větší jak 35% z rozpětí.. Přesto když na první a další OPENSCALE přijeli Angličané a Holanďané, tak pro ně nebyl problém přijet s dvacetinkami. Pro Slováka platí totéž, tak nechápu proč jim M 1/20 v našich národních pravidlech vadí.

Martine máš pravdu, že penalizovat postrkávání dvacetinek na desce je obtížné a nikdy zatím nebylo v soutěži použito. Také nevím, jak se toto do pravidel dostalo, z Brna to zcela jistě nevzešlo. Dokonce v původních pravidlech nebylo ani to, že skutečný letoun musel létat a nést pilota. Mohly být stavěny i parazitní bezpilotní letouny, nebo třeba takový Karel Ludvík uvažoval o stavbě Mistel...
Ano, doporučuji nadhodnocení za hvězdicové motory tolik procent, kolik válců od 3 do 9 a pak 10% za všechny vyšší, nejen to také doporučuji 5% za každý chladič kapaliny vystupující z obrysu letounu, znázorněný věrně plasticky.
Jinak jsem pro konzervativnější přístup k pravidlům dvacetinek a bral bych rozhodně návrhy podložené praxí před těmi, byť dobře míněnými, ale pouze vykalulovanými. Před časem zde byl například návrh na minimální průměr vrtule 150 mm, dost obtížně jsem autorovi vysvětloval, že by to bylo nesystémové, ale on měl představu, že si postaví nějakého malého prcka a ta vrtule se mu asi právem zdála moc malá. Také tu byl jeden navrhovatel úpravy pravidel, který argumentoval tím, že je hodně těch, co chtějí stavět racery. Marně jsem mu vysvětloval, že racery určené pro létání kolem pylonů jsou pro M 1/20 nevhodné, naopak některé se dobře hodí pro M-oř. Do dneška jsem neviděl žádného nejen od něj, ale ani od jeho kamarádů. Jediného racera, mimo He 64, jsem v poslední době asi postavil já Mr Smoothie...
Ano stavebnice 1/24, nebo 1/16 existují a některé jsou hezké, ušetří dost práce. Pokud s nimi někdo chce soutěžit, pak mu nic nebrání v tom, vyhlásit takovou soutěž, rád se na ni přijedu podívat a bude-li hodně soutěžících, pak se třeba na další i přidám. Ale moc bych se přimlouval za to napřed to zkusit v praxi a teprve pak se bavit o tom, zda se to musí nacpat zrovna do kategorie dvacetinek.
Přílohy
mr.smoot.JPG
mr.smoot.JPG (70.46 KiB) Zobrazeno 8488 x
0

Odpovědět