Počasí

Témata která se jinam nehodí

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Počasí

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 bře 2024 18:07

Pro venku létající minimakety je počasí velmi důležitým faktorem ovlivňujícím výkony, či dokonce znemožňující létání pokud je nepříznivé. Pokud je v létě nad Evropou rozsáhlá tlaková výše, pak je předpověď snadná, ovšem při přechodu front je to jiné a předpovědi jsou často k ničemu. Moje zkušenost je taková:

Počasí
Jako malý chlapec jsem vyrůstal na vesnici. Švábenice leží na rozhraní rovinaté Hané a pahorkatiny Chřiby asi na půl cesty mezi Vyškovem a Kroměříží. Dědeček byl sedlák a jako takový byl velmi závislý na počasí a proto je pečlivě sledoval a dobře mu rozuměl. Jednou o prázdninách jsme sváželi obilí z pole. Na západě byla perfektně vidět Drahanská vrchovina tak, že jsem mohl rozeznat každý strom, na severo-východě pak byl vidět Hostýn. Říkám : "Dědo, to krásné počasí, to asi vydrží až do konce prázdnin". Děda se podíval na obě strany a řekl: "Když dobře vidíš Hostýn a každý strom nad Drysicemi, pak do tří dnů bude pršet".
Přijeli jsme domů a u večeře jsem si vzpomněl na rozhovor o počasí, postěžoval jsem si babičce, že děda slibuje do tří dnů déšť. Ta řekla, že to asi bude pravda, ale že se půjdeme podívat na měsíček. "Podívej jaké je velké kolo kolem měsíce, on ten déšť asi ani ty tři dny nebude čekat a přijde dříve!" A měla pravdu, druhý den odpoledne začalo pořádně pršet.
Jiný případ : byli jsme na řepě daleko v polích na sever od vesnice. Na jiho-východě byla černá mračna a občas se tam i zablýsklo. Říkám : "Dědo honem domů, nebo zmokneme"! Děda však zůstal klidný, že tady pršet vůbec nebude, možná spadne pár kapek ve vesnici, ale celé to šlo bokem, z toho směru nic nehrozí. A opět měl pravdu. Předpovídat pro naši obec počasí na tři dny dopředu mu mimo jiné pomáhalo i jeho revma, kratší předpověď pak pozorování chování vlaštovek, mravenců a včel. Bylo to naprosto spolehlivé a bezchybné.
Něco jsem od něj pochytil a doma na vesnici by mi to asi také dobře šlo. Od šestnácti let jsem však v Brně, tady přírodu a počasí dost ovlivňuje průmyslová činnost a odpadní teplo. Jako student jsem se přihlásil do aeroklubu a mimo jiné absolvoval i celou teorii pro motorové létání, kde byl i předmět meteorologie. Tam jsem se dověděl něco o isobarách, teplé a studené frontě a směru větru s tím souvisejícím... Za těch padesát let strávených V Brně jsem již také něco odpozoroval. Například, že často před příchodem fronty se na nějakých pár hodin uklidní jihovýchodní vítr. Naopak po přechodu studené fronty celkem logicky následuje silné studené severo-západní proudění, které pak po dvou dnech zeslábne až do úplného uklidnění a vítr se pak v létě otáčí na pro Brno již tradiční jihovýchodní.
Když jem pracoval v ABB, tak kolega létal s balonem. V pátek odpoledne volal na letíště Tuřany meteo službu a ptal se tam profíka, jak bude o víkendu vítr vhodný pro létání. Ten mu řekl ani to nevybalujte, bude foukat 12 m/s a v bouřkách to zesílí na15 m/s. Říkám dej mi ho. Už to položil, tak si tam zavolej sám. Říkám před chvílí s vámi mluvil kolega balonista, já jsem letecký modelář a pořadatel mezinárodní soutěže minimaket, což jsou malé zmenšeniny skutečných letadel, poháněné gumovým svazkem. Tyto malé modely jsou moc choulostivé na vítr. Tak se vás ptám, kdy před tou frontou nastane uklidnění větru, abychom soutěž mohli odlétat.Na to zapomeňte bude foukat 12 m/s. Říkám, že v Brně žiju dlouho a vím, že před příchodem studené fronty se otáčí vítr z jihovýchodního na severozápadní a na pár hodin se zcela uklidní, kdy to bude ? On na to , jak jste na takovou blbost přišel, co máte za vzdělání, já jsem to studoval na univerzitě a mám informace z meteo družic a počítačů z celého světa, jsem profesionál. Víte já jsem elektroinženýr, bývalý žáček motorového létání a tam jsme měli také semestr meterologie, moje bývalá manželka také studovala na univerzitě a z meterologie to měla vždy za 1, ale dnes si pamatuje pouze latinské názvy mraků, jinak nic. Já tam budu mít kluky z Anglie, Belgie, Rakouska , z Japonska i USA. Já jim nemohu říci, tento víked má přijít studená fronat, tak to posuneme o týden. Potřebuji vědět, kdy bude to bezvětrné okno. Na to zapomeňte, již jsem vám řekl, že celý víkens to bude silně foukat.
V sobotu ráno byla modrá obloha a úplné bezvětří, to však probíhalo statické bodování maket v hotelu Neptun na přehradě. V poledne jsme se přesunuli na Medlánky, jdu se dohodnout s řídícím létání na místě startu, abychom nerušili plachtařský provoz. Ten mi říká, ať na nic nečekáme a hned vše odlétáme dokud je to nádherné počasí, než sem přijdou bouřky, na Vysočině již prší ! Začali jsme tedy létat za nádherného bezvětrného počasí a to vydrželo až do 18 hodin, kdy jsme pro sobotu končili. Při odklízení stolů a židlí pro časoměřiče již začal čerstvý vítr a přes noc byly silné bouřky. V neděli ráno bylo opět nádherné počasí, modrá obloha a naprosté bezvětří, které vydrželo až do poledne. Zkrátka ideální podmínky pro létání.
V pondělí jsem přišel do práce a ptám se kolegy, jak bylo na chatě. Nikdy před tím jsem neslyšel toho, jinak slušného člověka, tak sprostě nadávat, samozřejmě na toho meteorologa. Říkám, ať to řekne přímo jemu, ale on že ne, že ho bude ještě vícekrát potřebovat. Tak jsem řekl, že takového vola na nic již nikdy potřebovat nebudu a proto mu zavolám. Představil jsem se a zeptal jsem se ho, zda si pamatuje na náš páteční rozhovor o počasí, především pak o síle větru na víkend. On, že jo a co má být? Tak jsem mu zopakoval jak on odpověděl na můj dotaz o možnosti bezvětří, nebo slabého větru před tou frontou. Ten odborník mi řekl, že jo a co má být? Tak jsem mu řekl, že na Medlánkách bylo po oba dva dny bezvětří oproti tomu, co on předpovídal, můj dědeček nestudoval na universitě, byl jen obyčejný sedlák, neměl k dispozici žádné celosvětové přehledy, meteorologické radary, natož družice a PC, on měl jen své revma a zkušenost, k ní zdravý selský rozum. Dědeček však na rozdíl od tohoto odborníka však vždy správně na tři dny dopředu věděl jaké bude místní počasí. Kdežto on profesionál, se všemi těmi drahými pomůckami umí úplné h…. a je proto i zadarmo drahý, on si však za to nechává platit. Pochopitelně, že mne nenechal domluvit a práskl telefonem. Pak tedy nakupujte u odborníků !!!

Ing. Lubomír Koutný Brno 2007
0

Odpovědět