Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Témata která se jinam nehodí

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 bře 2023 16:57

Obdivuji kolik má Dušan soutěžících žáků s házedly na svých soutěžích a že Jirka s žáky také staví minimakety M-oř. (Helio Curier). předpokládám, že je to možné proto, že na školách fungují kroužky, je tedy zcela jiná situace než v Brně, kde marně hledáme školu, která by měla zájem o takový kroužek. Před asi deseti roky vyšlo vládní prohlášené vyzývající k rozšíření zájmových kroužků s technickým zaměřením, v téže době středisko volného času v Brně na Helcetové rušilo ve svých pobočkách technicky zaměřené kroužky včetně toho mého v Bystrci. Po mých protestech i od rodičů, paní ředitelka tvrdila, že veškeré kroužky s technickým zaměřením se soustřeďují do nového střediska v budově bývalé elektroprůmyslovky na Kaunicové, kde je perfektní vybavení dílen. Jen nepochopím, proč tam pak zřídili zdravotní školu, které nic takového nepotřebuje. Po deseti letech na Kaunicové žádné středisko s technickými kroužky neexistuje, ale pobočky Helcetové se zbavili technických kroužků, se kterými měly práci. Ono je jednodušší mít mažoretky, kecací, nebo jen vycházkové kroužky. Jenže takto se mládež odvrací od zájmu o technická zaměstnání, v posledních letech vidíme spoustu pro život nepotřebnýcvh studijních oborů jako je sociologie,politologie, mezinárodní vztahy, magement podnikání a pak se absolventi diví, že nemohou najít zaměstnání, nebo se upíchnou u neziskovek, vydržovaných dotacemi, jo málem bych zapomněl na velkém množství žurnalistů a nových absolventů uměleckých škol, úroveň dokumentují nová díla hyzdící nejedno náměstí. Zkrátka máme stále méně lidí, kteří vytváří opravdové hodnoty, zato se namnožily příživníci a nedoukové, kteří díky známostem a podvodům, nyní řídí tuto zemi.
Před pár roky starostové Medlánek Filípek a po něm i Vlachová, kteří dávali poháry na naše soutěže minimaket. jako plachtaři měli zájem, aby byla nějaká mládež se zájmem o letectví a chtěli, abychom v ZŠ Hudcova Medlánky vedli modelářský kroužek. Nikomu se do toho nechtělo a protože ve stené době musel končit kroužek v Bystrci, tak jsem to vzal já, Na začátku roku byla przentace vedoucích kroužků, mimo nabídkový letáček jsem tam přinesl 2 modely a zájem rodičů byl veliký. jenže taková akce se v následujících letech již neopakovala, Škola zavedla elektronickou komunikaci s rodiči a také elektronickou nabídku kroužků, těch je nabízena spousta, Otevřít tuto aplikaci mohou pouze rodiče žáků ZŠ Hudcova. V záplaně slov se smysl zcela utopí, z mého letáčku tam je sice text, ale fotky se najdou až v příloze, pokud si ji někdo umí otevřít, Výsledkem pak bylo, že v říjnu se přihlásili jen 2 zájemci.
Mluvil jsem na toto téma s Mikinem na jeho halovkách ve Střelicích. Řekl, zde v Brně je to ztracené školy takové kroužky nechtějí, Takže poraďte, jak vy to na Severná Moravě děláte, že máte úspěch.
Přílohy
kroužek.jpg
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od discobolos » 22 bře 2023 08:38

Je to sice jak se anglicky říká "off topic", tedy mimo téma tohoto příspěvku, ale odpovím.

Já mám v kroužku druhým rokem tři modeláře. Kroužek vedu v rodných Fryčovicích, kde dojíždím autem každou středu 35km tam a 35km zpět. Zatím pracuju, tak si to mohu dovolit (je to můj vlastní, nikým nehrazený náklad). Vedu to zdarma, bez nároků na odměnu, víceméně ze sentimenility. Co jsem před třemi lety ovdověl, měl jsem potřebu trochu Fryčovicím vrátit, co jsem od nich získal. Na škole řediteluje moje sestřenice, pár let přede mnou to vedl kamarád, takže dílna, dokonce i s nějakým materiálem a vybavením ve škole je. Další materiál jsem získal z pozůstalosti po dvou modelářích (Mirek Puda, můj brataranec a Zdeněk Staníček).
Od letošního roku ale nikdo nový nepřibyl. Kluci jsou v sedmé třídě, tak kdo ví jaká bude budoucnost. Hoši zatím zvládli házedla, zkoušíme jednoduchou dvacetinku.
Dva žáky "dodává" kamarád, modelář Aleš Zdrálek, který má mladou ženu a s ní tři děti žákovského věku. Modely jim ale asi staví on.
Jirka Tamfal vede kroužek v bývalém DDM v Opavě. Taky na soutěže jezdí se dvěma či třemi žáky. Už jsou šikovnější, takže mají postaveny kromě házedel i oříška a dvacetinku (jeden už asi druhou či třetí).
Třetí do mariáše je Mirek Kučera ze Štěpánkovic, kde má modelářský kroužek dlouhodobou tradici. Dílnu mají ve škole. Na soutěž jezdí se dvěma až třemi žáky.
Takže je to trochu o náhodě. Asi více jsou tomu nakloněni na vesnicích, kde je to přece jen jiné, než ve velkém městě, kde je konkurence kroužku mnohem větší.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 bře 2023 20:20

Dušane děkuji za informaci. Kroužek v ZŠ Hudcova v Medlánkách vedu také po celá léta zdarma, kroužkovné je na materiál, dosud jsme měli možnost stavět modely v dílně, která nám byla propůjčena na 2 hodiny týdně. Ale při jednání tento týden mi bylo vysvětlováno, že si mám spočtat kolik hodin za celý rok odpracuji, kolik si budu účtovat na hodinu, co stojí materiál, kolik budu mít členů kroužku a z toho mi pak vyjde výše kroužkovného. Dovolil jsem si říci, že počítat umím, neumím však odhadnout kolik se na příští rok bude kluků hlásit. Bodou li to zase 2, nebo tři tak škola kroužek odmítne. Pokud by to bylo 5 a já si počítal 100 Kč na hodinu a měl platit nájem dílny, pak kroužkovné bude tak asi 2000 Kč a žádný rodič to neakceptuje, Takže děkuji za hraběcí rady. Někdy i negativní informace může být přínosem, člověku je pak jasné, že zájem není a jen se vymýšlí nové překážky. Stačilo hned z počátku říci NEMÁME ZÁJEM !
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od Sopwith » 22 bře 2023 21:35

Můj Jakub chodí do kroužku leteckého modeláře pod hlavičkou DDM Praha 9 ( dům děti a mládeže) již několik let.
Chodí každý čtvrtek od 16:30 - 18:30. Od září do června.
Většinou staví modely ze stavebnic od firmy Heisbok.
Kapacita je 10 dětí.
Není možné se tam dostat jaký je zájem a cena je 3500,-
Možná je to i tím, že mají skvělého vedoucího.
Jen tím chci poukázat, že i ve velkém městě je velký zájem o kroužek technického zaměření.
V DDM mají krásnou novou vybavenou dílnu. Radost tam dělat…
Dušane promiň za off topic..
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od Lubomir Koutny » 23 bře 2023 07:35

Ano DDM jsou k tomu určené. Vedl jsem kroužek v DDM Lužánky koncem šedesátých let, vše bylo OK jak popisuješ, také jsem vedl modeláře na dvoutýdenním táboře na přehradě, podobně jako Jan Bobrovský košíkáře bylo to prima a v práci dokonce refundované. Mělo to jednu malinkou vadu, že vedoucí technického oddělení jaksi občas ztratil jízdenky za cesťák, když jsem s chlapci jel na závody třeba do Prahy. Po mnoha letech jsem tam opět vedl kroužek, vedoucí technického oddělení, dcera kolegy modeláře mi odmítla proplatit fakturu za nákup gumy TAN SS, protože tato byla sice pro kroužek, ale na moji adresu, ona proplácí pouze faktury na DDM. Hořejší pochopil situaci a obratem tedy to přefakturoval na DDM Lužánky. Vedoucí slíbila proplacení do příští schůzky, ale ani po měsíci stálého odkládání jsem těch 1000 Kč od ní nedostal, pak se nechala zapírat, Popsal jsem situaci řediteli DDM, peníze jsem hned dostal, ale vedoucí oznámila, že se mnou přerušuje spolupráci a s vedením kroužku končím.
0

Pepík
Reakce: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 02 črc 2023 10:27

Re: Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od Pepík » 29 črc 2023 08:06

Objevil toto téma na stránce aktuální témata, když jsem zjistil jakou funkci má ta ikona se schůdky a šipkou dolů co je vlevo dole. :D
Naplnit kroužky dětma je především o působení na jejich rodiče, což dnes není nikterak jednoduché.
Jsou to mladí lidé, odchování už moderními technologiemi a tak i to působení na ně by mělo odpovídat době.
Nějaké myšlenky k tomu jsou i zde.
https://rcfree.eu/viewtopic.php?f=11&t=933
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Modelářské kroužky - původně "Memoriál Zdeňka Staníčka 2.ročník"

Příspěvek od shark » 29 črc 2023 12:51

Hele, BeneFite, chceš to zanášet i tady?? :lol: :lol: :lol:
0

Odpovědět