Fokker Dr.I

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 27 led 2022 20:01

Já vím, Petře, tuhle literaturu mám prostudovanou, plus anglickou taky, Windsocky atd, ale zdá se mi, že možná tohle všechno může brzy přestat platit.

Už Tě nebudu dál prudit s tématem stíraného zbarvení, taky proto, že si asi nerozumíme.

Poslední příspěvek na téma fokkerovských barev - dnes se na facebooku Raye Rimmela objevily původní německé tovární dokumenty zmiňující zbarvení křídel D.VIII - překližka byla shora namořena (ne nabarvena) pruhy odstínu Mochabraun a Neu Echtgrün, dolní plochy pak mořidly odstínů Azur Blau a Azin Violet. Důvod? Šílený nedostatek naprosto všeho v Německu v posledních dvou letech války. Ani barev moc nebylo.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Steve » 27 led 2022 21:43

Neprudíš a stíranou kamufláž bude řešit asi každý stavitel Dreideckera, pokud nechce stavět Red Barona ;-)
Je mi jasné, že to máš v malíčku ;-) Ale...
Říkal jsem si, že ač chci řešit popis mé potvůrky, vůbec nebudu proti, pokud se tu v jednom místě sejde co nejvíc informací.
Takže obecně jsem se to snažil napsat, ne pro tebe. Dál už to chce hledat přesné zbarvení vybraného kusu.

Já Atlas hub (FB) nemám a tak jsem bádání ušetřen. Někdy to může vadit, na druhou stranu, žere to fakt hodně času - kéž by odevšad šlo vždy hned vysosnout to podstatné...

Rimmela beru jako odborníka na toto období, nicméně jeho tvorba už má léta (předinternetová) a od té doby se hodně věcí zjistilo, popřelo a vymyslelo. Neříkám, že k lepšímu, ale pár věcí je přehodnoceno. Nicméně, hodnotí se podle předložené dokumentace. Ale chápu bodovače, že i když to podklady budou splňovat, bude jim to proti srsti, pokud jim bude známo, že to nakonec bylo jinak. Viz zmiňovaná La-7...
Ale pokud se našly originál dokumenty, je to ta dobrá informace.
Jestli se to ale v reálu objevilo na skutečných strojích (což je pro nás podstatné), to je věc jiná. Nevím o co jde, tak si nemůžu vytvořit žádný názor.
Klidně to sem dej ;-)

K té D-VIII... jednu jsem měl a nejspíš bude zase ;-)
Ale určitě ne polská, holandská nebo červená. A nějak moc dalších, pěkných, ale ne příliš složitých (lozenge) není. Uvidíme ;-)
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 27 led 2022 23:27

To křídlo D.VIII mořené čtyřmi odstíny je popisované i zde:
http://armahobbynews.pl/en/blog/2017/12 ... kers-wing/
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 31 led 2022 10:08

V Australian War Memorialu mají pár kousků z 425/17, mezi nimi i tento vzorek plátna. Údajně má (v levém okraji) ukazovat zbytky zelené kamufláže, někdo tam vidí i dva odstíny. Modrá barva je ze spodních ploch? Jiný vzorek plátna z 425/17 je v Británii v IWM a má pod temně červenou pouze lakované plátno.
.
AWM:
1643444809836.jpg
.
IWM:
425-17.jpg
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 31 led 2022 10:33

Ještě musím zmínit, fotku z australského muzea uveřejnil David McGuinness na facebooku Ray Rimell's Windsock and Datafiles. Zde s jeho svolením.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Steve » 06 úno 2022 16:00

S Petrem jsme to řešili v mailech, takže jen můj názor - druhá "barva" je podle mě jen část, která byla nalepena na trubce. Jiný odstín je působení lepidla i vlhkosti, která se obvykle v těchto místech drží.
S takovými potahy jsem se setkával při renovaci na skutečných letadlech.
Ale to už je spíš do plastikářského fóra, kde se řeší i velikost a materiál ponožek navigátora ;-)
22.jpg
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 06 úno 2022 18:14

Petře, to bude moje chyba, trochu nesprávně jsem si vykládal slovo "maketa" z názvu fóra. Už sem ty ponožky nebudu zatahovat 🤣
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Steve » 06 úno 2022 20:37

Já jsem rád, že se vysvětlí detaily, zejména pokud jde o tak známý typ.
A kolik neznámých věcí se kolem něj objevuje ;-)
Já to oceňuji kladně, jen se bojím, že ne každý to bude sledovat se zájmem a pochopením.
Moje idea byla a zatím je mít co nejvíc informací v jednom místě (vlákně)... ;-)

Mimochodem - podle všeho měla kola plátěné potahy, přitom na všech snímcích (i některých nákresech) to vypadá na pevný kryt.
Podle P.Cenkera nejsou známy typy bez potahu (špice). Přitom takové fotky existují.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 07 úno 2022 01:03

K těm krytům výpletů kol - co si myslíš o fotce na str.9 WSD Specialu - rozbitá 558/17.

Levé kolo bez vnitřního krytu a pravé kolo má vnější kryt poškozený, rozpraskaný, na plátno to nevypadá.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 11 úno 2022 12:13

K hnědé a zelené barvě na horních plochách D.VII a Dr.I - udělal jsem tady ze sebe trotla, když jsem se snažil objevit něco, o čem kitaři vědí již od roku cca 2013 - kdy Wingnut Wings vydali D.VII a v návodu zmiňovali stejný typ kamufláže i na Dr.I. Konec diskusí...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Steve » 18 kvě 2022 22:53

Po delší době se ozývám, stavba sice pokročila, ale přesto jsem na to už určitě dva měsíce nesáhl.
Jednak jsem to nechtěl ošidit tlačen časem a Brnem (nevyplácí se) a hlavně jsem si nebyl jistý nastavením křídel a vlastně ještě pořád nevím určitě; a tak jsem se zasekl a spadl řemen :?
Pořád platí, že si rád přečtu názory na seřízení, zejména tohoto typu ;)

Mezitím se objevil jeden nápad a jiný typ i technologie a pak jiný, zdánlivě jednodušší projekt.

Takže zpětně stav před více týdny:
36.jpg
36.jpg (118.48 KiB) Zobrazeno 2085 x
55.jpg
55.jpg (98.82 KiB) Zobrazeno 2085 x
62.jpg
62.jpg (77.05 KiB) Zobrazeno 2085 x
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker Dr.I

Příspěvek od Petr P » 19 kvě 2022 09:02

Ale to je moc pěkné a byla by škoda nedokončit!
0

Odpovědět