Sopwith Tabloid - RC-min

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 27 úno 2023 08:24

Pavel Stráník píše:
26 úno 2023 09:15
Různě. Ze začátku když potřebuji plát tuhého potahu přilepit k podélníku příhradoviny tak ředěným Kanagomem, protože potřebuji jednak ten plát přesně ustavit a to mi chvilku trvá, a pak když tam jsou nějaké drobné škvíry tak lepidlo si ty díly k sobě trochu přitáhne. Navíc se líp brousí než vteřiňák. No a pak zbytek naboduji vteřiňákem aby se mi to nerozpadalo pod rukama a zase přetřu zevnitř ředěným Kanagomem.
Já ten tuhý potah ale nemám vybroušený na tloušťku papíru ale jen tak na 0.6mm aby mi to následný potah nezbortil, navíc abych ho v případě potřeby okolí brousit neprobrousil skrz.
A taky každou část (třeba horní kapotáže trupu mezi motorem a kabinou) dělám ze dvou částí od hlavních podélníků příhradoviny trupu ke středu, kde mám pomocný nosník, jak je vidět z fotek, na kterém obě poloviny tuhého potahu spojuji. Je to pohodlnější a dá se to přesněji udělat než když se celý jeden kus musí nějak dopasovávat k druhému podélníku na protější straně tuhého potahu, kde obvykle bývá i nějaký úkos.
Děkuji moc za vyčerpávající odpověď!
Sopwith suprovej...ať se daří..
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Robert Pajas » 28 úno 2023 22:09

Hezky stavíš, Pavle! Ona vlastně celá stavba makety, a každá její část, má smysl sama v sobě.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 bře 2023 09:13

Díky. Ony se sem moc fotky z průběhu stavby nedávají, ale na podnět Jirky Pavlíčka jsem si uvědomil, že ne vše musí být každému jasné a že to třeba někomu může pomoci. Tak sem budu dávat nějaké postupy které mě zaujmou když budu stavět, třeba to někomu pomůže. Nemám soutěžní ambice, nebojuji do krve o zlaté gatě, tak nemám potřebu skrývat co zrovna stavím
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 02 bře 2023 12:19

Moc díky za tento příspěvek a věřím, že nejen já se těším na pokračování Pavlovi super stavby kde je vidět velká zkušenost!
Mohla by to být i motivace pro ostatní sem dávat jak jim to roste.
Nevěřím totiž, že nikdo nic nedělá :lol:
Ať se daří..

Jirka
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 02 bře 2023 17:31

Já jsem rád, že se Pavel rozhodl dávat průběžně fotky ze stavby. Ocením, když to bude dělat víc stavitelů ;-)
To co je pro něj a pro ně vyzkoušené a samozřejmé, může jinému pomoci.
Osobně se rád dívám na podobné fotky, motivuje mě to (někdy taky ne, když je to příliš dokonalé :-) ).
Proto se sice rád podívám i na hotový model, o jehož stavbě člověk vůbec netušil. Ale dál mě posune, když také vím jak je něco vyřešeno, dimenzováno...
K té poslední poznámce - mohl bych dát fotky ze stavby mnoha věcí, které jsem zahájil s dobrým úmyslem či jako pokus. A věř, že by se toho našlo hodně :-)
Ale pokud jsem to odložil, nebo třeba i dokončil, ale ještě to neletělo, tak se "bojím" to sem dát.
Nebo alespoň se zpožděním, když už je alespoň něco dokončeno, i když ne zcela. Může to někomu pomoci, nebo mě naopak - doufám - někdo upozorní, pokud je tam nějaký "kopanec".
Kostrounů v různém stupni mám dost, ale dokonce se stane, že se k některému i vrátím ;-)
Třeba zrovna Baby - jak už jsem psal, i když jsem se chystal pokračovat už dávno, Pavel mě "vyprovokoval" vytáhnout alespoň to málo, co jsem začal.
Takže smysl dávat fotky určitě je.
Sorry za OT, ale váže se to k tématu ;-)
0

dumix
Reakce: 8
Příspěvky: 71
Registrován: 31 led 2011 19:15
Bydliště: Nové Mesto n/Váhom, SK

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od dumix » 02 bře 2023 17:55

Velké díky Pavle za tvoju ochotu podeliť sa o svoje bohaté skúsenosti, pomáhaš tak mnohým :D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 dub 2023 23:33

Poněkud větší pauza v referování o průběhu prací, ale s vlastní stavbou jsem úplně nezahálel, jen se to trochu vleklo.
Další v pořadí jsou křídla. U Tabloida jsem se rozhodl použít technologie které jsem prvně vyzkoušel už dřív u Austina Ball, ale tam to bylo poprvé a s ne zrovna dokonalým výsledkem. Teď napodruhé už ale vše dopadlo jak jsem si představoval, tak se s tím mohu pochlubit.
Prvním krokem je zhotovení žeber, samozřejmě páskovou metodou. Jenže obvyklé vyřezávání pásků podle šablony z balzové destičky má podstatnou nevýhodu - pokud chceme aby profil křídla byl tenký (jak je z aerodynamického hlediska výhodné) a nosníky měly alespoň trochu rozumnou výšku (jak je z pevnostního hlediska nezbytné), musí být pásky hodně tenké. Jenže pak zase nejsou dostatečně pevné, lehce se poškodí při manipulaci s křídlem v kostře a deformují se pnutím potahu. To se týká horních pásků hlavně v oblasti mezi náběžkou a hlavním nosníkem, což je dáno nevhodným směrem let balzy v této části pásků. Řešení publikoval kdysi dávno v nějaké ročence Modeláře Tonda Alfery, ale jaksi se to moc nepoužívá, buď to upadlo v zapomnění nebo to všem přišlo moc složité - což je pravda. Principem je neřezat pásky z balzové destičky podle šablony ve tvaru profilu "nastojato", ale připravit si balzové polotovary ve tvaru horní a dolní strany profilu a řezat z nich žebra "naplacato". Snad to bude lépe pochopitelné z obrázků. Předem ale musím upozornit, že tento postup je docela náročný co se týká množství nezbytných přípravků a taky zabere docela dost času.
22_žebra.jpg
Alfou a omegou této technologie je příprava polotovarů, z nichž se pásky žeber budou řezat. K tomu slouží "lisovací formy", které mají tvar horní a dolní strany profilu
23_žebra.jpg
Další přípravky slouží k tomu, aby bylo možné balzové destičky obrousit na stejnou tloušťku
25_žebra.jpg
Přichystaný materiál k výrobě balzového sendviče - dvě balzové destičky tloušťky 0,4mm a mezi ně přijde vložit pro zpevnění Vlies, může být i Modelspan
26_žebra.jpg
Balzové destičky i Vlies se náležitě prosytí disperzním lepidlem, sendvič má složení balza-Vlies-balza, od forem je separován celuloidem (igelit není vhodný)
27_žebra.jpg
Celý přípravek se uzavře a sevře svěrkami
V této fázi nastává technologická pauza. Po sevření přípravku s balzovým sendvičem svěrkami z něj vyteče přebytečné disperzní lepidlo. Je třeba dát pozor aby se nedostalo na lisovací formu, špatně by se pak rozebírala. Chce to správně odhadnout jak moc lepidlem balzu a Vlies prosytíme před vložením do formy.
Vzhledem k tomu, že balzový sendvič je od formy z obou stran oddělen neprodyšným celuloidem, lepidlo opravdu velmi pomalu vysychá. Je dobré tuto činnost dělat v zimě a sušit na radiátoru. Asi po jednom dni přípravek rozeberu, nezaschlé lepidlo otřu a zase vše sevřu svěrkami a dám zpět na topení. Přitom se většinou sendvič rozpadne, ale to nevadí, poskládám ho do formy zpět. Kompletně je vše zaschlé asi za týden. Pak formu rozeberu, odstraním celuloidy a již zformovaný balzový sendvič zase vložim do formy a sevřu, protože má stále snahu se narovnat, hlavně ten co má tvar horní strany profilu. Průběžně kontroluji aby se mi nepřilepil k nyní již celuloidem nechráněné formě (přes ni pomalu ještě asi týden dosychá).
28_žebra.jpg
Zformované a náležitě vyschlé polotovary již nemají sebemenší tendenci měnit tvar
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 dub 2023 23:36

Následuje vlastní řezání pásků žeber. A k tomu je potřeba další přípravky, které usnadní aby řezané pásky měly stejnou šířku.
29_žebra.jpg
30_žebra.jpg
Musím konstatovat, že tyto pásky žeber jsou neuvěřitelně pevné, na to že mají výšku 0,8mm a šířku asi taky tak. S takto zhotovenými pásky pak již pracuji zcela běžně jak je obvyklé. Ve výše zmíněné ročence Modeláře ovšem Tonda šel ještě dále, z vytvarovaných balzových sendvičů horní a dolní strany slepil celý blok ve tvaru profilu vybavený pomocnými stojinami a z něj pak řezal kompletní žebra jako salám. Kdysi jsem to zkoušel, ale u větších a hlavně vyšších žeber jsem měl problém s řezáním jednotlivých žeber, žiletka uhýbala a šířka žeber byla různá. Na pistácia a oříšky by to ještě šlo, na větší modely by bylo potřeba asi udělat přípravek s horním i dolním vedením žiletky a to už se mi nechtělo.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 dub 2023 00:05

Stavba křídel byla celkem standardní záležitost, jen uhlík jsem použil mnohem více než jsem byl doposud zvyklý. Je z něj odtokovka i náběžka, přední hosník je z obou stran polepen uhlíkem tloušťky 0,3mm, zadní nosník jím je polepen jen shora. Mezi pásky žeber je užitečné vlepit stojiny, je to docela piplavá práce ale hodně se tím profily zpevní. Takto koncipovaná kostra křídel mě samotného překvapila svou pevností, uhlík je opravdu malý zázrak. A to především na odtokovce, tam je podle mě nenahraditelný.
40_křídla.jpg
41_křídla.jpg
42_křídla.jpg
Hmotnost 15g rozhodně není nejmenší, ale je to cena za použití uhlíkových prvků, i když asi jsou zbytečně předimenzované, příště jejich rozměry zmenším
3 Obrázek

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 08 dub 2023 10:23

Ty jo Pavle paráda!!!
Díky za tutorial…👍🏻
Šablona je vyříznutá z růžového polystyrenu a polepeného balzou?
Jak pak řežeš ty pásky co je mezi balzovou destičkou a přípravkem?
Díky moc.
Jirka
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 08 dub 2023 11:04

Pavel Stráník píše:
07 dub 2023 23:33

Prvním krokem je zhotovení žeber, samozřejmě páskovou metodou. Jenže obvyklé vyřezávání pásků podle šablony z balzové destičky má podstatnou nevýhodu - ............... Řešení publikoval kdysi dávno v nějaké ročence Modeláře Tonda Alfery, ale jaksi se to moc nepoužívá, buď to upadlo v zapomnění nebo to všem přišlo moc složité - což je pravda. Principem je neřezat pásky z balzové destičky podle šablony ve tvaru profilu "nastojato", ale připravit si balzové polotovary ve tvaru horní a dolní strany profilu a řezat z nich žebra "naplacato".
Je to přímo na našich stránkách v odkazech na články "Jak na..." ;-)
Článek z ročenky "Máte chuť na oříšky?" Mám ji doma i v originále a tak si to pamatuju.

http://www.minimakety.cz/howto/docs/MP_ ... a_M-or.pdf

Přiznám se, taky jsem to zkoušel, jen ne tak sofistikovaně jako ty a navíc ze dvou vrstev, což je určitě plusem.
Ale měl jsem stejné potíže, "rozkrojit" blok na "salámová kolečka" nedopadlo dobře a tak jsem k této metodě zanevřel. Potřebuji vyšší žebra než na oříšky.
Stejně jako jsem zkoušel destičku v náběžné části nařezat na pásky, ohnout do tvaru profilu a ve formě "zalít" vteřiňákem. Bylo to pak strašně tvrdé na řezání. Radek to asi umí, mě to nešlo. A myslím, že i Dušan se k tomu vyjadřoval, že to snad zkoušel.

A k tvé "velké" hmotnosti 15g za kompletní kostru křídla...Pokud je to ta RC verze o rozpětí cca 560 mm, tak nechápu, proč jsi nespokojený ;-)
To dokážu taky, ale asi jen v uncích :-)
Sám jsi kdysi říkal, že u těchto modelů usilovně šetřit gramy nemá smysl... ;-)

Máš to krásné.
:-)
Nejspíš se tím nechám ovlivnit a zkusím to. Jestli bude tolik času na výrobu skoro jednorázových forem. ;-)
Jasně, dá se vybrat správná část dílů a lze stavět i lichoběžníkové křídlo.
Jsem rád, že netajíš postupy, moc časté popisy stavby tu nevidím, jak jsem už psal ;-)
Líbí se mi to samostatné odřezání a sestavení "klasickým" způsobem stavby páskových žeber :-)
Výborné! :-)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 10 dub 2023 12:00

Sopwith píše:
08 dub 2023 10:23
Šablona je vyříznutá z růžového polystyrenu a polepeného balzou?
Jak pak řežeš ty pásky co je mezi balzovou destičkou a přípravkem?
Je to již několikátá moje šablona na ohýbání balzového sendviče. Všechny jsou z růžového, modrého, žlutého nebo jakéhokoliv jiného stavebního polystyrenu, ze zbytků co najdu. Prvně jsem je polepoval tvrdým papírem, teď jsem si už řekl že tenhle rozměr bude opakovatelně použitelný na všechny následující projekty, tak jsem ho polepil balzou. Ale v principu je to fuk, jen to čím to polepíš musí být dost pevné a hladké, aby se po slisování neprokopírovaly nějaké nerovnosti či hrby.
Ohledně řezacího přípravku asi ještě nemám finální verzi. Původně byl polepený kartonem, ten na fotkách je polepený celuloidem. Celý princip je ten, že při řezání vede žiletku napřed pružné pravítko, mě se nejvíce osvědčil pásek 0,3mm sklolaminátu jak je na fotkách, pak žiletka po pár řezech prořízne i ten podklad co je nalepený na polystyrenovém kopytě (karton, celuloid) a je tou drážkou v něm následně už pěkně vedená i zespodu. Celuloid se mi moc neosvědčil (nepodařilo se mi ho na polystyren kopyta pořádně přilepit), karton nebyl moc lepší, takže tady ještě hledám čím kopyto polepit. Až na to přijdu, budu se pokoušet vyrobit přípravek na řezání celých žeber, nejen pásků.
0

Odpovědět