Sopwith Tabloid - RC-min

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 pro 2023 21:58

Příliš dlouhá absence nových příspěvků neznamená že by se na modelu Tabloida nic nedělo, ale když jsem jej nestihl nachystat do jarního Hluku tak nasazení polevilo až natolik, že nebyl hotov ani do Hluku podzimního. Ale v seriálu ze stavby naváži tam kde jsem skončil.
Na trupu zbýval dokončit podvozek. Osa kol je u originálu řešena jako dvě kyvné poloosy, tak jsem to udělal taky tak.
17_podvozek.jpg
Kulisa vymezující propružení polosy je z hliníkového plechu
16_podvozek.jpg
Hotové uložení poloos, zatím jen zkušebně sestaveno
Poslední co bylo na trupu před potažením potřeba udělat bylo uložení baldachýnu horního křídla. Vzpěry se skládají z bambusové štěpiny dolepené vpředu a vzadu balzou, obroušené a potažené tlustým Modelspanem. Uhlík na vzpěry nepoužívám, pevnostně bambus bohatě vyhovuje, beztak se vzpěra spíš vylomí než zlomí.
20_vzpěry.jpg
Trup je připravený k potažení.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 pro 2023 22:07

Dále bylo třeba před potažením křídel udělat náhon křidélek. Jak se mi osvědčilo už u Elephanta, servem jsou torzní hliníkovou trubkou ovládána křidélka na dolním křídle a křidélka na horním křídle jsou tyčkou spojena s těmi na křídle dolním, stejně jako u skutečného letounu.
43_křídla.jpg
Trochu problematické je u použitého tenkého profilu hliníkovou trubičku o průměru 2mm dostat mezi pásky žeber, ale s odřenýma ušima se to povedlo
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 358
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 12 pro 2023 22:23

Vypadá parádně!
Těším se na něj Pavle!
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 pro 2023 22:26

No a když byla kostra hotová, nezbylo než ji potáhnout. Zvolil jsem potahový papír ze starých zásob, tzv. čaják. Není to žádný super materiál, je docela porézní, ale mám ho hodně. Na RCéčko je ale pořád dobrý a i v dnešní Plyspanové době je mi ho přesto líto vyhodit. Poréznost jsem vyřešil tím, že jsem jednotlivé pláty položené na voskovém papíru (podklad pod samolepicí tapety) předem prolakoval zaponovým lakem. Cíle bylo dosaženo, póry se zaplnily, povrch je příjemně sametově lesklý a papír zůstal prodyšný a šlo ho lepit obvyklým způsobem ředěným lakem.
45_potah.jpg
Při prvním vypínání vodní mlhou vypadá potah celkem hrůzostrašně, ale po vyschnutí je to dobré.
46_potah.jpg
Další fáze vypínání vypínacím a zaponovým lakem je už mnohem lepší.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 pro 2023 22:51

V této fázi jsem se docela zasekl. Když jsem začal Tabloida stavět, řekl jsem si že na něm vyzkouším nějaké nové (alespoň pro mě) technologie a postupy. A teď bylo na řadě znázornění šití a porty. Metodu kterou svého času prezentoval George Kandylakis jsem zkusil a zavrhnul, ale vzpomněl jsem si že jsem kdysi četl, že na velkých RC maketách kdosi dělal nýtové řady pomocí přípravku hustým disperzním lepidlem. Na naznačení šití mě žádný přípravek nenapadl, tak jsem to maloval tenkým štětcem. Výsledek mě velice mile překvapil, ale pokud mě chce snad někdo v této strastiplné cestě následovat, vězte, že je to opravdu neskutečně časově náročný postup. Mně zabralo "ošití" Tabloida víc než týden intenzivní práce po večerech dlouho do noci. Ve dne jsem to dělat nemohl, musel jsem počkat až má drahá polovička usne, protože by si oprávněně myslela že jsem se naprosto zbláznil. A to Tabloid má celkem málo žeber.
47_potah.jpg
Postup znázornění šití je obrácený proti originálu - napřed nalepit tenký pásek potahového papíru na žebro a na něj pak tenkým štětcem nakreslit disperzním lepidlem šití - příčné a podélné čárky. Většinou ve dvou vrstvách.
50_barvení.jpg
Znázornění port a šití ale opravdu vynikne až po nastříkání barvou, do té doby je nevýrazné.
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 358
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 13 pro 2023 13:56

Přemýšlel jsem to také takto podobně udělat, ale spíš právě nějaké nýtování.
Budeš vědět hmotnostní přírůstek nějaké konkrétní části? U RC to asi není tak podstatné, ale docela by mě to zajímalo.
Díky
Jirka
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 pro 2023 14:16

Vážil jsem to, ale už jsem to zapomněl :P :P :P
Každopádně to nebylo moc, nějak jsem si to uzavřel s tím, že asi stejně by vážila jakákoliv jiná metoda zhotovení toho šití.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Antonín Alfery » 13 pro 2023 16:51

Na fotce to vypadá moc hezky, takové akorát "měkké"...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 14 pro 2023 08:21

Máš to moc pěkné ;)
Jaká je ta zavrhnutá Kandylakisova metoda?
To Avro má krásné, máš na mysli třeba pracnost?
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 pro 2023 12:15

Ten popis byl na DF na Hippocketu, ten ale už nějaký čas nejede a kdoví zda ho někdy rozjedou.
Jednalo se o síť tenkých vláken nalepených na potahový papír a z toho pak nařezané proužky. Aspoň tak jsem to pochopil já, přišlo mi to podobné jako když na velkých RC maketách to řežou z pásků perlinky a ty pak přelepí portem. Mně to ale moc nešlo, třeba jsem jen nešikovný.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 14 pro 2023 13:07

Díky.
To bude podobné, jen asi z jiné síťky. U velkých nechávají každé x-té příčné vlákno, ostatní vytrhávají.
Ten tvůj způsob mi připadá pracnější (pro porovnání bych to musel zkusit), nicméně výsledek je podle mě bezvadný ;)
Budeš to mít tak hezké, že se s tím budeš bát lítat 8-)
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 358
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 14 pro 2023 15:46

Po kratších stranách křídla latě na kterých v požadovaných roztečích natlučeny hřebíčky. Pak přes celé rozpětí natahané nitě, přibodované na žebrech vteřiňákem a poté kolečkem od Olfy odřezané jen na šířku žebra. Pak nažehlit portičku ze které jsou vytahané vlákna. Taky dost dobrý na čas…😁 na mrňouse neaplikovatelné myslím..
Přílohy
IMG_4989.jpeg
IMG_4989.jpeg (62.37 KiB) Zobrazeno 657 x
IMG_4990.jpeg
IMG_4990.jpeg (63.55 KiB) Zobrazeno 657 x
IMG_4991.jpeg
IMG_4991.jpeg (72.25 KiB) Zobrazeno 657 x
IMG_4992.jpeg
IMG_4992.jpeg (68.22 KiB) Zobrazeno 657 x
0

Odpovědět