Sopwith Tabloid - RC-min

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 11 úno 2023 19:14

Už jsem nestihl v termínu opravit:
A k tomu.....
Co uvádí Windsock Datafile pro verzi Baby s případným odkazem na Schneidera nevím, s mojí (ne)angličtinou...
A mini WD nemám....
............... nebál bych se jej stavět přímo na Radkově výkresu ;-)
0

duckman
Reakce: 2
Příspěvky: 33
Registrován: 27 úno 2021 11:38

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od duckman » 12 úno 2023 06:58

Pro stroj 1205 je plánek od Radka dobrý , u ostatních ze série 1201-1212 si nejsem jistý jen VOP . Mám fotky na 1202,1205,1207 a objevil jsem i 1211 . Jsou většinou ale ze stran , ze kterých není vidět tvar VOP .
Přílohy
nl114_1211_Eastchurch_Sopwith_Pup_Air_Britain_9d__800x373.jpg
nl114_1211_Eastchurch_Sopwith_Pup_Air_Britain_9d__800x373.jpg (64.15 KiB) Zobrazeno 2477 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 18 úno 2023 22:05

Tak studium stínů dokončeno a kormidla vyřešena - prostě jsem se přiklonil k tvaru který je na výše odkazovaném stavebním plánku na model Tabloida SS3. Jeho tvůrce si získal mou důvěru, protože plánek má oproti běžně dostupným třípohledům zanesenu řadu změn platných právě pro verzi SS3. No důležité je alespoň něčemu věřit a mít v duši klid :lol:. Podle fotek měla trochu jiný tvar i směrovka, tak jsem ji předělal taky (tím mi zbyla kormidla na verzi SS - kdyby někdo chtěl :D :D ).
02_kormidla SS3.jpg

A tak další fází je trup. Zde si jsem přece jen trochu jistější jak vypadal, i když i jednotlivé kusy série ze které pochází číslo 1205 se mezi sebou liší. Opravdu není jiné cesty než postupovat podle fotek a ty si roztřídit podle toho která patří k tomu kterému exempláři. Fotek je celkem dost, ale odlišností mezi jednotlivými kousky taky.
03_trup.jpg
Horní i dolní podélníky je pohodlnější do kýženého tvaru lamelovat
04_trup.jpg
Trup je pěkně velká "bedna", ale staví se hezky
06_trup.jpg
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 19 úno 2023 08:10

Parádní ukázka moc hezké stavby krásné předlohy! Držím palce a těším se na pokračování.
Má to i vedlejší efekt….kouknu sem, vidím jak se to ostatním hýbe tak jdu taky něco dělat..🤣
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 19 úno 2023 15:43

Před nedávnem jsem (opět) vytáhl příhradovinu na Baby.
Třeba mě to taky popožene, chystám se už nějaký ten pátek (loni) pokračovat :-)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 úno 2023 20:25

i
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 úno 2023 22:46

Pavle vždy jsem obdivoval tvoji pečlivost při vybírání podkladů a fantastickou zručnost při rekonstrukci 3 pohledů z fotek letounů. Pokud jde o toho Tabloida tak to děláš dobře, nejlépe jak to jde. Snad jen pár připomímek :
1. Vykašli se na nějaké německé podklady Tabloida, autor si vymýšlel a zmršil, co se dalo - hlavně tu tupou příď (stejně jako v Munsonovi)
2. Ano, Tabloid byl původně dvoumístný. Dvoumístná byla i plováková verze pro Schneider cup 1914 (v prvním ročníku 1913 bylo v propozicích, že letoun musí umět nést cestujícího, při vítězném letu v r. 1914 však na místě cestujícího byla velká nádrž).

Problém rozporuplných 3 pohledů stejného letounu od různých autorů není jen u letounů které již nikde nejsou. Neexistuje snad známější a v mnoha kusech zachovalý typ jako je slavný P-51 N.A, Mustang. Mám asi 10 různých 3 pohledů, Docela se ni líbil hned ten co vyšel v Modeláři, trochu odlišný pak v L+K, pak jsem sehnal velké polské podklady ve velikosti téměř dvacetinky a podle nich svou dvacetinku stavěl Zdeněk Vávra, jiný velký barevný 3 pohled mám z Francie a pak je zde Velká monografie, tam zase ten Mustang vypadá trochu jinak.

Před nějakýni 40 ti roky se konala soutěž oříšků v hale DPM v Lužánkách. Nejvíce obdivovaný byl krásný Albatros D-II Roberta Coka, také se mi moc líbil, ale dovolil jsem si poznámku, že ten oválný průřez trupu snad patří k D-V, že D-II měla boky ploché. Ale hned jsem byl okřiknutý Antonínem Alfery, že v soutěži se boduje podle podkladů, které soutěžící předloží, jenže tentýž Alfery odmítal uznat 3 pohled dvacetinky našeho Petra, který zpracoval Zdenek Cunert a jehož správnost potvrdil výrobce letounu.

Takže si kladu otázku, zda není rozumnější nehonit se za NEJ podklady, postavit si, co se mi líbí a hezky si létat jen tak pro radost jako třeba Ivan Horníček???
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 úno 2023 22:17

Další pokračování na trupu, který je tímto v podstatě hotov
09_trup.jpg

Po zkušenostech s řadou předchozích RC minimaket jsem si tentokrát dal pozor, aby trup byl dostatečně rozkrytovatelný a ke všem komponentám byl pohodlný přístup. To k čemu musí být přístup skutečně nejpohodlnější je akumulátor, s tím se manipuluje opravdu nejčastěji a je celkem příjemné, pokud přitom model může stát na podvozku a nemusí se různě otáčet či jinak krkolomně s ním manipulovat
10_trup.jpg
Oddělávací horní část motorového krytu bude určena pro přístup k akumulátoru
11_trup.jpg
Spodek trupu má velký odnímací kryt aby instalace serv, přijímače a hlavně všech táhel a mechanizmů byla co nejpohodlnější.
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Sopwith » 25 úno 2023 07:37

Krásná práce!
Čím lepíš tuhý potah trupu ke konstrukci?
Ať se daří!
Jirka
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 26 úno 2023 09:15

Různě. Ze začátku když potřebuji plát tuhého potahu přilepit k podélníku příhradoviny tak ředěným Kanagomem, protože potřebuji jednak ten plát přesně ustavit a to mi chvilku trvá, a pak když tam jsou nějaké drobné škvíry tak lepidlo si ty díly k sobě trochu přitáhne. Navíc se líp brousí než vteřiňák. No a pak zbytek naboduji vteřiňákem aby se mi to nerozpadalo pod rukama a zase přetřu zevnitř ředěným Kanagomem.
Já ten tuhý potah ale nemám vybroušený na tloušťku papíru ale jen tak na 0.6mm aby mi to následný potah nezbortil, navíc abych ho v případě potřeby okolí brousit neprobrousil skrz.
A taky každou část (třeba horní kapotáže trupu mezi motorem a kabinou) dělám ze dvou částí od hlavních podélníků příhradoviny trupu ke středu, kde mám pomocný nosník, jak je vidět z fotek, na kterém obě poloviny tuhého potahu spojuji. Je to pohodlnější a dá se to přesněji udělat než když se celý jeden kus musí nějak dopasovávat k druhému podélníku na protější straně tuhého potahu, kde obvykle bývá i nějaký úkos.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 26 úno 2023 09:41

Podvozek je docela náročná partie. Jednak musí být docela slušně zadimenzovaný, u RC to platí dvojnásob, a to nejen samotné podvozkové nohy ale i jejich uchycení v trupu a rozvedení sil do konstrukce. Nabízí se udělat podvozkové nohy z uhlíku s dolepenou balzou obroušenou do aerodynamického tvaru kapky, já tentokrát místo uhlíku použil bambusovou štěpinu z jakési rohože, pevnost je dostatečná. Celé je to obalené tlustým Modelspanem.
Zajištění správné geometrie podvozku je oříšek, vše musí sedět ve všech třech osách. Dřív jsem to dělal celé v ruce jen tak od oka, dnes vůbec nechápu jak se mi to mohlo podařit. Teď k tomu používám přípravek, ale jeho zhotovení dá taky dost práce. Geometrie podvozku je pak ale zaručená a o to jednodušší je vlastní ustavení podvozku k trupu.
14_PODVOZEK.jpg
Přípravek k ustavení podvozku nevypadá zrovna hezky, ale jeho úkolem je zaručit správnou geometrii podvozku a ne ohromit krásou, vždyť po použití přijde vyhodit.
12_PODVOZEK.jpg
Přípravek uchycený k trupu
13_PODVOZEK.jpg
Vlepení podvozkových noh do trupu jde pak již skoro samo, přesnost je zaručená
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Sopwith Tabloid - RC-min

Příspěvek od Steve » 26 úno 2023 12:44

Hezké lešení ;-)
Ale chápu.
Dělávám "nadívané" vzpěry - mezi křídly uhlík-balza, a podvozek drát-balza nebo uhlík-balza.
V "mých" velikostech a hlavně v hmotnostech :-( to ani jinak nejde, tam je zaoblený pásek balzy málo.
A u Be-2c jsem se s tím trápil dlouho. Buď sedělo jedno nebo druhé. A pak nesedělo třetí ;-)
A co pak s podvozkem s už naohýbaným drátem vevnitř?

Trošku jsi mě už i předloni v Hluku navnadil, abych vyhrabal z krabice příhradovinu na Baby s čumákem. Dobrý důvod k pokračování ;-)
Proto jsem v Hluku loni "čenichal" :-) kolem tvého ořecha, až jsi mě odháněl :-)
To byl právě ten důvod ;-)
Ale neboj, nebudu ti to tady plevelit, on se někdo najde ;-)

Máš to moc pěkné! ;-)
0

Odpovědět