Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od discobolos » 01 bře 2024 13:16

Zajímavé koukat někomu "pod prsty". Velmi poučné a inspirativní.
Já bych to asi už v tomhle měřítku nedal.

Jakou máš Jirko vybranou kamufláž? Bude to něco v československých barvách, nebo britská klasika?
0

vladouch
Reakce: 30
Příspěvky: 106
Registrován: 28 srp 2015 07:16

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od vladouch » 03 bře 2024 12:37

Až bude velký, chtěl bych být šikovný jako JuraDý.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od shark » 03 bře 2024 19:04

Cha, pilůtci, kolečka...čučkaři :D Já kdysi zaformoval trup dvaatřicetinového Hellcata od Gavy (rozpětí 408mm), stříknul pěnu, a... :lol: :lol: :lol:
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Steve » 03 bře 2024 20:01

shark píše:
03 bře 2024 19:04
Cha, pilůtci, kolečka...čučkaři :D Já kdysi zaformoval trup dvaatřicetinového Hellcata od Gavy (rozpětí 408mm), stříknul pěnu, a... :lol: :lol: :lol:
Já kdysi (1996?) gondolu na Mezka 110, pěkně ze dřeva, zalil sádrou, pak pěna a... :lol: :lol: :lol:
Asi stejný výsledek. Uvnitř živý gel, vrch se "skamarádil" se sádrovou formou :? Holt podceněná separace.
Takže u malých věcí asi OK, na objemnější si už netroufám. Leda "Křepovou" metodou - tou tehdy dělal i kolega Vikingy (1:200), ještě někde kousek mám...
Taky jsem se tehdy chystal na Mustanga, čtvrtka, docela přijatelná velikost.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 bře 2024 22:43

discobolos píše:
01 bře 2024 13:16
Jakou máš Jirko vybranou kamufláž? Bude to něco v československých barvách, nebo britská klasika?
Líbí se mi moc československé, takže určitě jeden z nich.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 bře 2024 23:15

Po preshadingu už nic nebránilo přípravě šablon alá puzzle z rozstříhaného barevného třípohledu a nástřiku airbrushkou. Doplnil jsem balsové kanóny, na spodek křídla papírové chladiče. Stříkat jsem začal od nejsvětlejší barvy, tedy spodní části, kde jsem ještě zamaskoval pozice znaků na křídlech. To stejné seshora, nejprve nástřik Ocean Grey a nakonec Dark Green, vše Tamiya ředěno technickým lihem. Pak přišel na řadu podvozek. Vzhledem ke zvolenému materiálu kol jsem potřeboval, aby co nejvíce pružil. To by měl zajišťovat ocelový drát 0,4 mm zakotven v balsové základně v křídle. Kolem drátu bude tvořit podvozkovou nohu papírové trubička přilepené k drátu jen v místě poblíž kola, kryt podvozku je pak z papíru. Ve spodní části křídla jsem vyřezal a vydlabal základnu, přes durofolovou šablonu pak tento tvar přenesl na 0,8 mm balsu. Z injekční jehly vytvořil cejchovadlo o kruhovém tvaru, který bude shodný se základnou drátů podvozkových noh a tento tvar vypálil do balsových dílů. Po dekarbonizaci vypáleného tvaru opět pomocí korunkového vrtáku z antény jsem tyto základny do křídla zalepil disperzí. Ohnul z drátu podvozkové nohy a ty pak vteřinovým lepidlem zalil do balsových základen.
Přílohy
O.jpg
P.jpg
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od discobolos » 05 bře 2024 11:25

Jirko, jestli jsem správně pochopil, stříkáš přímo na extrudovaný polystyren, bez nějaké jiné vrstvy laku pod barvou (třeba čirý Balakryl).
Takže povrch je vyhlazen na maximum smirkovým papírem. Jakou zrnitost používáš na finále?
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Jiří Doležel » 05 bře 2024 14:33

discobolos píše:
05 bře 2024 11:25
Jirko, jestli jsem správně pochopil, stříkáš přímo na extrudovaný polystyren, bez nějaké jiné vrstvy laku pod barvou (třeba čirý Balakryl).
Takže povrch je vyhlazen na maximum smirkovým papírem. Jakou zrnitost používáš na finále?
Dušane, je to tak, nic pod barvou. Možná nebudeš věřit, ale používám stále stejný typ papíru a to ten, co jsem uváděl. Pokusím se přirovnat zrnitost s aktuálním značením, ale tipuji, že je to něco kolem 200. Napíšu.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Jiří Doležel » 05 bře 2024 16:38

Původní kopyto kabiny z kitu jsem použil i jako předlohu pro výrobu krycích masek. Kabinu jsem na několika místech překryl izolepou, části kolem rámu vyřezal, špičkou skalpelu sejmul a přelepil na durofolovou kabinku, kterou jsem komplet nastříkal a masky opět špičkou skalpelu sejmul. Do kokpitu vlepil z papíru přístrojovou desku, pilota a kryt kabiny k trupu přilepil vteřinovým lepidlem na styro nanášeným entologickým špendlíkem, žádné bělení Durofolu se nekonalo. Výfuky jsou z jednoho kusu balsy, vyřezané a vypilovalé jehlovými pilníky. Ze stavebnice kitu jsem použil i vrtulový kužel, který jsem „vytáhl“ hned dvakrát a to jak pro letovou dvoulistou, tak pro maketovou čtyřlistku. Jelikož je kužel tříbarevný, do kuželu od kitu jsem vlepil párátko, na kužel nasadil durofolový výlisek, upnul za párátko do ruční vrtačky a barvami na štětci tak kužel „osoustružil“. Kužel z kitu pak zalil do sádry, navážil několik vzorků olova a na lžičce s pomocí plynového sporáku olovo roztavil a odlil pár vzorků 1-1,5g. do sádrového odlitku. Benefit je ten, že máte olovo ve vrtulovém kuželu naprosto vpředu a vyplňuje maximum prostoru.
Přílohy
kužel.jpg
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Jiří Doležel » 05 bře 2024 16:49

S bílými či světlými obtisky na tmavém podkladu a jejich výrobou je problém vždy, pokud tedy nemáte tiskárnu, která umí bílou. Jelikož měl Spit pod výfuky vyobrazenu žlutou okřídlenou bojovnici, která je cca 4 mm vysoká, vytiskl jsem tento znak na průhledný obtiskový papír, pomocí špendlíku a žluté barvy jsem linky obtáhnul a dále pak s obtiskem pracoval jako s běžným. Tímto bych si dovolil popis stavby ukončit. Pokud má někdo otázky, rád zodpovím. Není třeba se nových metod a polystyrenu bát, stavba je o poznání rychlejší, než kdyby byl model z balsy a troufnu si říci, že i hmotnostně srovnatelná. Samotný drak má 3,1 gramu, vrtule s hlavicí a olovem v kuželu pak 2,1 gramu.
Přílohy
A.jpg
B.jpg
C.jpg
D.jpg
E.jpg
F.jpg
G.jpg
h.jpg
I.jpg
J.jpg
3 Obrázek

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od RCOK » 05 bře 2024 18:22

Krásna minimaketa! Poletí to s podvozkom?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Supermarine Spitfire LF Mk.IXe - Pistácio

Příspěvek od Lubomir Koutny » 05 bře 2024 22:56

Jirko gratuluji, fantastické dílo na miniaturních rozměrech
0

Odpovědět