PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Hugo » 06 úno 2012 09:39

Tuto touhu po experimentech máme čas od času asi všichni, nevím, co bych k tomu dodal. M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 07 úno 2012 10:25

Pokud bych někde sehnal tak 2 m kevlarového vlákna s pevností cca 5 kg a velmi tenkého, pak zkusím laborovat s pohonem energií z natahované gumy, co jednak umožní získat té energie více a to při menší váze gumy, hlavně to však umožní dělat létající čluny bez trčících motorsticků, nebo venku hyzdících gumiček...
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Hugo » 07 úno 2012 10:42

V rybářských potřebách toto vlákno seženete. M.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Honza Drážek » 09 srp 2012 17:12

Po cca půl roce :!: jsem se dostal k hození Swordfishe do vzduchu, byl jsem ale na cestě a k večeru, měl jsem málo času.
Video berte tak, že jsem ještě seřizoval a dovažoval.
Výsledkem ale bylo max. 1,5 až 2 kolečka, 15 sec. se startem ze země to v této konfiguraci asi neudělá. Budu ještě zkoušet různé svazky. Potenciál to má.
Další, co se může stát je elektrifikace, nebo radiace (RC) :D
Model se ukázal být v pohodě, jediná slabina byla v uchycení plováku na spodku trupu (pod motorem). To hned prasklo a dělal jsem to nové z plné balzy. Jinak překvapivě nic.
http://www.youtube.com/watch?v=iwPpsPSA ... e=youtu.be
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 srp 2012 21:00

Náhodou mě celkem mile překvapuje jak pomalu a ladně (i když je to natažený jak šráky) ti to letí, při té váze. Je ale pravda že zázraky se od toho na gumu čekat moc nedají. Každopádně Swordfishe ještě potrap, ale neubliž mu. Předělání na RC asi nebude ta správná cesta, tam by ti váha vylezla do neúnosné výše, ale jako volná elektrika to může celkem dobře fungovat, váhově to vyjde asi tak jako na gumu a energie bude rozhodně více.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Honza Drážek » 10 srp 2012 08:16

No je to přesně tak, jak si říkal v Pelhřimově, elektro se jeví jako východisko.Na gumu to nadchlo, ale neuspokojilo, tak se tomu ještě budu věnovat.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 srp 2012 10:15

Souhlasím s Pavlem. Asi by to chtělo trošku dovážit na špici plováků plastelinou. Nevím koli bylo do gumy natočeno a jaké má reservy. Pokud to bylo již kolem 80% z maxima, pak to bude chtít silnější a možná i delší gumu. Naopak pokud jsi tam netočil ani 60%, pak po dovážení je éro jistě schopné létak mnohem delší lety a bez pohupování, které mu na výkonu nepřidá a navíc riskuje tvrdší přistání a poškození vzpěr. Jinak tě snad potěší, že napoprve ti to jde opravdu dobře, to já s novým Bernardem H.V. 220 jsem měl mnohem větší problémy a velmi staženou zadnici, když na konci motoru z výšky nějakých 25 přešel nad asfaltovou dráhou do střemhlavého letu a ten vybral až 2 metry nad zemí !!!
O té případné elekrifikaci bych uvažoval až jako o poslední možnosti, pokud by se s gumovým pohonem nepodařilo lety z ruky dostat přes 25 s.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 srp 2012 10:42

Ještě pár slov k novému systému pohonu létajících člunů. To kevlarové vlákno jsem koupil. Stend na testování pohonu energií natahované gumy jsem udělal a odzkoušel s následujícími výsleddky a závěry :
1. Ano potvrdilo se, že energie získaná z natahované gumy je cca 9x větší, než ze zkrucované.
2. Podařilo se zvolit vhodný tvar vřetene na ose vrtule, takže se dá mnohem lépe využít i závěrečná část energie, lze říci, že po dalším zkoušení lze dosáhnou velmi rovnoměrného momentu po celou dobu letu, tedy něco jako stavitelná vrtule u halových F1D.
3. I při poměrně tenkém kevlaru je nesnadné do nějakého malého prostoru gondoly vměstnat navinutých 2000 otáček, což by měly být takové, aby přinesly významné zvýšení výkonů oříška.
4. Pokud budu mít natahovanou gumu v trupu přes systém kladek, abych ji vytáhl na osminásobek, pak namáhání trupu, nebo jiného systému systému (třeba u létajícího víceplošného typu) odpovídá násobku 1/2 počtu kladek (tedy zpravidla 400% tahu vlastní gumičky). Takže pevnostní řešní takového trupu vychází podstatně těžší, než jsme zvyklí a úspora na váze gumy toto sotva nahradí.
5. Úspěšné zvládnutí tohoto systému je možné, může přinést vyšší výkony a vysokou maketovost i tam, kde se zatím neobejdeme bez motorsticku, nebo gumě tažené po ulici, ale bude to chtít ještě řadu zkoušek než se dostaví požadovaný úspěch.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Honza Drážek » 10 srp 2012 11:45

Závěs mám bohužel jen 19cm, myslel jsem si, že to bude stačit, navíc všichni upozorňovali na těžiště, tak jsem se zalekl a posunul hugo vpřed, než jsem původně chtěl....neměl jsem poslouchat.
let na videu: Délka svazku 48cm z 2x 3,2 TAN, cca 850-900 otáček. Tzn. prostor pro pár sec. navíc a nějaký výkon asi bude. Zkusím tři oka menšího průřezu, aby to dalo trochu více, než ty dvě trrojky, a lehce to ještě prodloužím. Vycházel jsem ze zkušeností se Saimanem, kde točím v hale 450 ot. :D ,je to divné, ale u Swordfishe to nějak nestačí :lol:
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Vyvel » 10 srp 2012 12:29

Někde vpředu v diskusi jsem četl něco o hmotnosti 60g. Jestli je to pravda tak tam dej smyčku 1x5 tak 400mm dlouhou a uvidí se. Dovážení bude každopádně nezbytné.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Honza Drážek » 10 srp 2012 13:13

Letová je cca 65g.
Co se týká rady na jinou gumu, která se vymyká mým zásobám...Gumu 1x5 nemám. Věřil bych tomu jen s praktickou ukázkou u někoho jiného :) Výkonu to nemůže přece dodat víc, než 1x6,4 , ne? :?: (mohu-li sečíst 2x 3,2 ... i když matematika mi nikdy nešla). Selským rozumem to spíš cítím tak na prodloužený kluz, já naopak potřebuji přidat. Je potřeba si uvědomit malý průměr vrtule, tzn.točí to hodně, tahu to moc nedává.
Mohl jsem to už zkusit natočit víc, neměl jsem ale dobře namazáno, guma už byla jetá a strach z prasknutí s vědomím strávených hodin byl mým nepřítelem. Jinou jsem sebou neměl. Ještě o zkusím párkrát poladit....chjo.. :roll:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 srp 2012 13:44

Pánové, tady se pletou pojmy. Kolega sice píše o svazku 2 x3,2 ale zcela jistě má na mysli dvě smyčky : tedy 4 nitě 3,2 mm takže celkový průřez 12,8 mm2. Pavlovo doporučení smyčky 5x1 by bylo kontraprudktivní, pomohly by 4 nitě 5x1 = 20 mm2, ale myslím, že by to bylo zbytečně moc a on takovou gumu nemá. Takže úplně bude stačit svazek 6 nití 3,2 = 19,2 mm2 o délce 500 mm, do kterého lze maximálně natočit až 1000 obrátek (dle kvality gumy - těch 1000 točí hoši do dobré gumy u modelů P-30). U průřezu jež kolem 20s (u P- 30 je to na 900 otáček asi 40 s ale tam je vrtule IGRA 240, tvou vrtuli neznám....

Máš-li té stejné gumy více, pak by nebylo na škodu zjistit její skutečný obrátkový koeficient. Tedy, má-li cca 3,2 g/m pak nominální smyčka bude odmocnina z 6,4 v dcm = 252 mm. Smyčku pořádně svaž bavlnou, namaž ricinovým olejem a proveď test tak, že gumu zavěsíš třeba na klíči ve dveřích:
napoprve natoč 700 otáček (postupně při natáčení vytahuj na čtyřnásobek tedy na délku jednoho metru, až budeš mít natočeno 350, pak při dalším natáčení postupně zkracuj. Vytoč otáčky , protři svazek, aby mazání bylo rovnoměrně na celé ploše gumy a natáčej znovu na 900 otáček se stejným postupem. Vytoč otáčky , protři svazek, aby mazání bylo rovnoměrně na celé ploše a natáčej znovu se stejným postupem až do úplného stržení. Pokud svazek praskne např. při 1040 otáčkách, pak Kmax = 10,4
A můžeš spočítat maximální otáčky svazku o délce 500 ze 6 nití : N = K x 500 / odmocnina z 19,2 = 1180 otáček .
Toto číslo je při ideálních podmínkách v klidu a teple domova. Je třeba počítat s tím, že každý jeden stupeň C dělá asi 1%
takže pokud jsi doma natáčel při 25 st C, pak venku při 5 st C bude teoretické maximum jen 985 otáček !!!
Při tréninku natáčím na 50 - 60% z tohoto maxima. Na soutěžích pak 75 -85%. Takže podle teploty v tvém případě 750 -1000 otáček podle teploty a důležitosti soutěže. (mimochodem, občas lze objevit gumu u které je Kmax až 12,2)
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 10 srp 2012 15:22, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět