PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Hugo » 10 srp 2012 14:39

Honzo, taky přispěju svou trochou do mlýna.
Jak Tě znám, tak dáváš extrémně krátké svazky, do kterých se pak vejde málo otáček. Zkusil bych dát delší svatek - třeba dvojnásobek vzdálenosti vrtule/hugo.
Taky bych asi zkusil nastavit větší stoupání vrtule (pokud to jde) - u malé vrtule by to nemuselo mít až zase tak velký vliv co se týká momentu a vrtule by se tak rychle nevytáčela.
Ono je taky otázka, kde s tím chceš létat? Pokud v hale, tak taková hala tady moc není, možná v BIOSce by to šlo, ale i tak s odřenýma ušima. Nebo až na Interscale, ale to bude kdoví kdy... Pokud venku, tak jestli to model přežije, tak lety budou relativně krátké. Osobně bych tam asi dal elektriku na volno, nebo RC. Myslím, že by to nemuselo až zase tak ztěžknout. Motor max. 5g, serva 2x 1 - 1,5g, vrtule nevím kolik váží, ale třeba 3g, přijímač -5-10g. baterie ? - celkem výbava řekněme okolo 20-25g, to není špatný. Když z letové váhy gumáka odečteš dovážení, vrtuli a gumu, tak bude celková váha RC modelu o cca 5g -10g větší. To není špatný. Martin
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Honza Drážek » 10 srp 2012 18:48

To si trefil, Martine :lol: Jenže tentokrát jsem překvapil a letěl to se svazkem 2,5 násobku huga, jak jsem psal na předchozí straně. Sám jsem se divil, co jsem to tam dal, ale až když jsem to změřil :) Do té doby mi to přišlo v mojí "normě", jenže problém je ten závěs, který je v polovině trupu (kvůli věštbám s těžištěm), takže je to kratší než obvykle.
Jinak, počítal jsem s tím, ,že se i do Říčan vejdu. Je to jen 50cm rozpětí a video hodně zkresluje. Daří se to dost utáhnout, jen ten výkon poladit. Na ven pro mě takový model nemá smysl, přesně jak píšeš.
Pokud by mi měla vyjít BIOska, do té doby bych to venku poladil a v hale to pak můžem zkusit (udělal bych nějaký kočár pro starty). Tím by se to rozhodlo.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 srp 2012 21:59

Pokud se nemýlím, tak na lodích tyto plovákové letouny startovaly z katapultu. Takže pro starty přesných maket v hale bych udělal nějakou zjednodušenou maketu katapultu a startova z něj ! Jinak z toho vozíku to jde také, Pavel Stráník tak létá s peanutem Sopwith Baby. Hlavně napřed si najdi optimální svazek a seřízení, pokud do gumy natočíš 80 % z maxima, pak i z toho vozíku by to mělo 20 s letět !
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Vyvel » 10 srp 2012 22:22

Omlouvám se za zmatky. Já jsem zvyklej svazek ze 4 nití 3,2 popisovat jako 4x3,2 takže jsem se nechal zblbnout. Smyčka 2x5 by fakt nic neřešila. Takže zbývá 5x3,2 nebo 6x3,2. Kupodivu jak mým starším dvacetinkám tak i P30 víc chutná 5x3,2 ale té práce se zakládáním svazku. Takže zkoušet, zkoušet. Jestli máš plastovou vrtuli třeba by se za tepla dala naformovat na větší stoupání.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 srp 2012 22:38

Pavel má pravdu, možná bude stačit svazek 5 x 3,2 g/m o délce 500 mm a do něj točit maximálně 1200 otáček při teplotě 20 st C, pak by ten motor mohl být přes 25 s, otázka je nakolik by ten průřez stačil na start z vozíku. Z katapultu určitě ano !
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 srp 2012 21:17

Možná by nebylo ku škodě, kdyby jsi si přečetl, jak jsem zalétával svého plovákovce Bernard H.V. 220, hlavně jak lze naprosto zbytečně, jinak dobře létající plovákovec dosti ošklivě poškodit, což jsem dnes provedl. Nebudu to zde kopírovat - najdeš na vlákně Bernard H.V. 220.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 zář 2012 10:00

Nerad bych se vnucoval, již dost jsem toho, zde napsal o zlétávání a hledání vhodného svazku pro svého Bernarda H.V. 220.
Drncův memoriál potvrdil, že to nebyla zbytečně vynaložená námaha. Letové výkony překvapily i takového odborníka jakým je Pavel Stráník. Ano, ale ono to chce jít vícekrát na letiště, zkoušet, počítat, udělat takový svazek, co se jeví jako optimální a znovu zkoušet, jen tak lze výkony posunout k optimálním výkonům. Takže můžeme jen doufat, že brzy se na soutěžích objeví stejně potentní Bernard H.V. 120
Přílohy
HV 220.JPG
HV 220.JPG (40.17 KiB) Zobrazeno 3752 x
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Honza Drážek » 15 zář 2012 19:10

A to mě právě trpělivost často chybí, jak to nejde rychle.... Po jednom pěkném odpoledni mě přestalo bavit s tím bouchat. Přeskočil jsem nejen CO2, ale i el.časovač a rovnou nainstaloval RC. Paradoxně je při vyvážení letovka o 3g větší, než s gumou, tedy 68g (pravda, nemám tam válce).
Třeba to tak už poletí :idea: :lol:
Přílohy
rc.JPG
rc.JPG (130.7 KiB) Zobrazeno 3638 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: PLOVÁKÁČE, aneb VODNÍ GRUPÁČ

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 zář 2012 21:26

No tak přeji hezké polétání, budeš to mít ve svých rukách.
0

Odpovědět