Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Vyvel » 02 led 2012 14:38

Nedávno jsem ho objevil na půdě v krabici. Je to Yokosuka E6Y1 a na internetu o ní píšou jako o průzkumném letounu pro ponorky. Věk je bohužel na modelu už vidět. Navíc dneska bych to stejně stavěl jinak a líp. Určitě bych to zvládl lehčí a s lepší vrtulí. Nicméně ve své době to byl můj asi nejlepší model i když jsem ho pořádně letět neviděl. Po té opravě jsem nějak nezvládl vypouštění nebo jestli se ještě nějak pohnula geometrie těžko říct. Nicméně brácha s tím na soutěži bodoval. No a překvapivě mám i ta zmiňovaná pásková žebra. Vzhledem k době internetu a dostupnosti podkladů by to stálo za pokus postavit to znovu. Jsou k dispozici jak fotky tak i barevné schema. Při pohledu zpátky to byl i můj první dvojplošník když si odmyslím tu legrácku kdy jsme dva Aerosporty ze stavebnice předělali na jednoho dvouplošného.
e6y1_color.jpg
e6y1_color.jpg (21.17 KiB) Zobrazeno 3640 x
[/img]
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Hugo » 02 led 2012 15:35

Z dálky to proporcema připomíná Flycatchera, mě se tyhle bachratci líbí, stejně jako komáři z předválečných pionýrských dob. Nemáš Pavle fotku Tvého modelu? M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 led 2012 18:11

Martine toto je vhodnější typ! Minimaketa vyjde rozhodně lehčí, má velkou zásobu stability, lépe vyjde těžiště. Využije mnohem lépe energii svazku, protože tam bez úprav vzpěr můžeš použít vrtuli velkého průměru. Zkrátka je to mimořádně vhodný typ !!! A bonus nakonec, ono moc hezky startuje z vody !!!!
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Hugo » 02 led 2012 20:41

Nejsem žádný odborník, ale mně přijde hodně podobný. Japonec má jednodušší - tudíž asi i lehčí - trup, Flycatcher zase jednodušší a tedy i lehčí plováky...jinak mi přijdou zhruba nastejno - oba jsou to takoví buldočci k zulíbání (k postavení). Ale místo abych stavěl, tak surfuju po netu a hledám fotky předloh, kterých mám stejně mraky, ale asi nejsem sám :-).
Přílohy
Flycat.jpg
Flycat.jpg (34.57 KiB) Zobrazeno 3567 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od discobolos » 03 led 2012 08:49

Jo to Martine nejsi :) .
Ja tomu říkám modelářská onanie -"co bych si postavil, kdybych na to měl čas". V reálu to je bohužel spíše "kdyby se mi chtělo" :( .
Ale já mám trošku problém, že nemám dílnu, takže než to všechno vytáhnu ze skříně a nachystám, stihnu lepit půl hodiny a musím už zase balit. Což mně dost otravuje a odrazuje vůbec začínat :cry: .
D
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Vyvel » 03 led 2012 15:03

Bohužel tě Hugo nejspíš zklamu. Fotku žádnou nemám. Pár fotek uveřejnil Luboš Koutný v Občasníku a tam je namíchané moje a Isimovo éro. Co se podoby týká tak si myslím, že Flycather bude větší. Tahle Yokosuka má v reálu nějakých 8m rozpětí. Kromě toho předobrazem tohoto stroje snad měl být japonci oprásknutý Parnal Peto. :o Teď teda nevím jestli jsem to jméno napsal správně.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Vyvel » 06 led 2012 12:15

Tak jsem přece jen něco našel. Včetně důkazu, že to odstartovalo z vody.
model1.jpg
model1.jpg (73.23 KiB) Zobrazeno 3948 x
model2.jpg
model2.jpg (140.44 KiB) Zobrazeno 3948 x
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Honza Drážek » 06 led 2012 12:46

Přijde mi, že i sebelepší video nemůže nahradit takové fotky, má to svoje kouzlo. Už jen to fotit muselo být dobrodružství, stihlo se to? Bude tam něco vidět?

Snad panu Koutnému nevadí, že ve vlákně jeho dvacetiny řešíme plovákovce obecně, i když o pár řádků níže zakládal o plovákovcích a jejich výběru vlákno jiné.
Já osobně jsem za tyto fotky rád, klidně vyštrachejte ostatní fotky další, je to inspirace.
Klidně pane Koutný v případě chuti a volného času založte i vlákno o historii dvacetin vícemotorových ( stavěl vůbec někdo někdy tři-čtyřmotoráka?) apod. Témat je stále spoustu a jistě to zajímá více lidí,nejen mě.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 led 2012 09:15

Vážení, moje dvacetinka Bernard HV 220 zřejmě zbudila větší zájem u modelářů v USA, něž zde doma, ne nadarmo se říká, že Doma neni nikdo prorokem, takže plánek, fotky a stavební návod bude publikován v Free Flight Quarterly a do stavby se již také pustil i můj známý Bill Henn.
Nicméně na internetu jsem objevil "Sisterś ship" Bernard HV 320 souběžně připravovaný pro Schneidrův pohár s HV 220, ale s jiným motorem a pro dvacetinku možná s líbivější kapotáží motoru do V na stojato, tak tedy až na příď trupu jsou to prakticky stejné letouny. Přikládám zde pěkný 3-pohled, ale zatím jsem neobjevil žádnou fotku, budu zvědavý, komu se to podaří jako prvnímu.
Přílohy
HV 320.jpg
HV 320.jpg (65.45 KiB) Zobrazeno 3836 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 led 2012 14:55

Takže, ta fotka je na světě, poslal mi ji Roger Aime z Francie a ukazuje nám asi tak půlku křídla rozestavěného a zřejmě nikdy nedokončeného HV 320. Po trablech s motorem a úplným koncem soutěže to firma asi úplně vzdala.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 kvě 2012 14:52

Jsou čtyři dny před OPENSCALE a H.V.220 stále ještě nebyl ve vzduchu. Dva týdny zde v Brně stále foukal silný vítr. Na dnešek byl předpovídán také a, že ještě v bouřkách zesílí. Velmi dobře vím, že naopak před frontou zde vítr vždy zeslábne a tak jsem tu předpověď ignoroval a začal dělat svazek. Zrovna u nás byl Petr, říkám, můžeš se mnou jit na 10 minut za přivaděč, tam je travnatý plácek, kde bych to rád na pár obrátek zkusil. Petr řekl, že nemůže, musí se s bábinou dívat na TV, kde běži seriál Schimanski a to tam bude ještě půl hodiny. A tak jsem řekl, že půjdu sám.
První pokusy o klouzavý let končící v nízkém křoví ukázaly, že tato dvacetinka se vinou dlouhých plováků mimořádně špatně drží při startu, klouzání přecházelo v přetažení a pád na pravé křídlo. Natlačení VOP moc nepomohlo, podobně i jemné namačkání SOP do levé zatáčky k větší nápravě nevedlo.
Šlo se na ten plácek. Natočil jsem 100 otáček, start v kleku se docela povedl, motorový let na minimálce po asi 10 m letu přešel opět v přetažení a pád po pravém křídle. Potlačení motoru stéblem trávy asi 1 mm mezi hlavici a čelní přepážku a současné větší vyosení SOP do levé zatáčky konečně zabralo. Dvacetinka natočená na asi 200 otáček letěla velice hezky asi 20m téměř rovně a pak naprosto perfektně přistála s dojezdem asi 2 m po trávníku.
Doma jsem dolepil podložku na potlačení motoru a na horké žehličce zmenšil negativ na pravé půlce křídla a přidal malý na levou polovinu, které dosud mělo malý positiv (tím se také trochu zmenšil celkový úhel seřízení, což by snad mělo snížit ono přetažení po konci motoru). Doufám, že to pomůže, ale výsledek se zjistí až na letišti.
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 23 kvě 2012 09:17, celkem upraveno 2 x.

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od shark » 22 kvě 2012 21:05

Petr řekl, že nemůže, musí se s bábinou dívat na TV, kde běži seriál Schimanski a to tam bude ještě půl hodiny. :lol: :lol: :lol:
Jo, s dětma jsou někdy starosti! :lol: :lol: :lol:
0

Odpovědět