Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Honza Drážek » 31 pro 2011 13:53

Lubomir Koutny píše: Zapomeň na třílistou vrtuli zplácanou ze dvou iger 150, to bys měl éro akorát na televizor !! Pokud to budeš bastlit z iger, tak to musí být 200 zredukované na 190 mm (pokud se to vejde mezi plováky).
Pane Koutný, právě v tom to je. Bohužel jsem psal ten rozměr vrtule 150mm jako maximální možný.
Když by bylo nejhůř, elektromotor s časovačem to asi spasí, ale snad to všichni zvládnem vykoumat i bez toho.
Díky moc. :)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 31 pro 2011 18:03

Je-li maximální možný průměr jen 150 mm, je to mrzuté, ale pořád ještě tam nemusíš mít i malé stoupání. Pokud tem motor má běžet 25 s, pak je nutné trochu větší stoupání (volil bych balzovou vrtuli H=200), nebo to zbastlil z Iger 200. Velký statický tah při startu potřebovat nebudeš, pokud bude ten start z katapultu !
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Pavel Stráník » 31 pro 2011 18:14

Ale tady vůbec nebyla řeč o vrtulích Igra. Doporučil jsem, a za tím si stojím, vrtuli Ikara 150mm. Něco málo o ní vím a jako nástřel vhodné vrtule mi to přijde jako nejrychlejší postup při kterém se eliminuje případná nepovedená vrtule vlastní a pátrání zda je chyba ve vrtuli či v modelu.
Třílistka z vrtulí Igra 200 by možná mohla fungovat na Sworfishovi kdyby byl v měřítku 1:20, ale na tohoto půlmetrového "prcka" by byla jednak moc těžká, jednak by se ořezaly konce a zbyl by ten nepříliš funkční střed - to by fakt nebylo vhodné řešení.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 31 pro 2011 21:19

Pavle IKARA 150 je opravdu vynikající, ale spíše pro lehké modely jako jsou Bobík, Liliput a podobné typy. Ten těžký dvouplošník bude dost rychlý, odhaduji to na více jak 6 m/s, pak ta vrtulka musí točit cca 45 ot./s. Na 20 vteřin motoru tedy je nutné 900 otáček, tedy svazek cca 4x 3/1 o délce 400 mm. Třílistá Igra 200 zredukovaná na průměr 150 mm by točila až 30 vteřin. Velký statický tah daný malým stoupáním Ikary 150 a širokým listem to éro při startu z katapultu potřebovat nebude, katapult dostane éro do výšky cca 2-3 m a pak jde o to v té výšce vydržet 10 s a pak pomalu sestupovat a měkce přistávat ještě s motorem.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Honza Drážek » 01 led 2012 12:02

Felda píše:Ale tady vůbec nebyla řeč o vrtulích Igra. Doporučil jsem, a za tím si stojím, vrtuli Ikara 150mm. Něco málo o ní vím a jako nástřel vhodné vrtule mi to přijde jako nejrychlejší postup při kterém se eliminuje případná nepovedená vrtule vlastní a pátrání zda je chyba ve vrtuli či v modelu.
Pavle, máš pravdu, já si to spletl. Koukal jsem na to a psal jsi Ikara, byla to nepozornost, slova jsou si podobná.
Asi bude dobré to řešil dál až ve chvíli, až budeme znát, co to vlastně vůbec bude dělat a co to bude chtít.
Třeba udělám ty vrtule různé dvě, či tři, a uvidí se.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 led 2012 21:41

Rád bych mládeži ukázal jaké plovákovce jsme také létali v r. 1999 na soutěži M-oř. v Lomnici, schválně neukazuji létající čluny Savoia S.13 a CAMS 38, které jsou dost známé i z poždější doby, ale něco jiného, jako inspiraci . Tak, co jak se vám líbí ?
Přílohy
M.39  REP  Deperdussin  Morane.jpg
M.39 REP Deperdussin Morane.jpg (47.03 KiB) Zobrazeno 3243 x
Lomnice.jpg
Lomnice.jpg (68.73 KiB) Zobrazeno 3252 x
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Hugo » 01 led 2012 22:26

No, mládeži, chtělo to minimálně lepší povrchovku, ale jinak dobrý :-). Ne, teď vážně - moc pěkné to je... Onehdá jsme se s Radkem a ostatními ve sklípku bavili, že zlaté časy minimaketařiny tady už byly, teď je to jen takové paběrkování... nezbývá, než si to v těch pár lidech, co to dělají a chtějí se o to podělit s ostatníma, i užít. Myslím lidi, co nesou kůži na trh tím, že tady zveřejňují své modely, něco aktivně tvoří, vymýšlí. tyto fotky fungují jako velká inspirace. M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 led 2012 22:39

Ale nejsou jen soutěže, takže přikládám pár fotek z blbnutí s hydroplány u vody :
Přílohy
Scan.jpg
Scan.jpg (59.27 KiB) Zobrazeno 3821 x
U vody.jpg
U vody.jpg (59.39 KiB) Zobrazeno 3822 x
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Honza Drážek » 02 led 2012 06:37

Je to paráda, já už jako malý kluk v Modeláři obdivoval fotky modelů na vodě. Já bych to na hladinu ze strachu nikdy nepoložil :D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 led 2012 08:57

Vůbec první dvacetinkou, která v Brně startovala z vody byla stará dobrá Sopwith Baby, kterou jsme trápili koncem léta v roce 1970 na hladině malého bazénku pod hvězdárnou na Kraví hoře a pak také po soutěži v Mariánském údolí na Kadlečáckém rybníku. Prvním peanutem, který hezky startoval ze školního bazénu na Arménské byl Besson mého syna, ostatní peanuty tehdy jen jezdily po vodě, takže se rozhodlo udělat soutěž speciálů O vánočního kapra, dále popsáno v mé knize v popisu minihydroplánu Armén.
Jinak k těm fotkám ten tříplošný SF-4 má již 35 let a hned po první soutěžní sezóně byl testovám na vodě. Starty byly naprosto perfektní, rozjezd dost krátký, asi 2m a pak parádní let. Dokonce sem dělal starty z medláneckého malého bazénu, kdy dvacetinka udělala pár zatáček mezi stromy kolem bazénu a pak ji průvan odnesl kousek dál a přistála na trávníků kousek od nového hangáru. O totéž se pokusil syn Petr s jeho velkým Zeppelinem CS.1, ale ten dosti dlouho lyžoval po hladině než se zvedl a pak si to namířil na hangár...Mnohem složitější to bylo s přistáním na vodu i ten SF-4 se často převrátil a nabíral vodu do potahu tak, že i přes lakování se anilinové barvy rozpouštěly a rozpíjely. Také jsme měli pár soutěží s povinnými starty z vody, Největší zábava byla po soutěži v Borači, kdy jsme se přesunuli na klášterní rybník v Předklášteří a tam se létalo z vody, právě odsud je snímek Mertova Curtisse Seamew, tehdy také moc pěkně startovala dvacetinka Besson žáka Jana Víta, kdežto malý, hezký japonec, jeho kolegy Jahůdky na krátkých plovácích jen čeřil vodu, pěkného japonského cvičného dvouplošníka tam měl i mladý Ivan Šimoník a jeho kamarád Vysočan, suverénně nejlepší lety po startu z vody dělal SF-4.
Další soutěž byla v Brně a starty z vody se konaly na přehradě - Na Rakovci, byla to paráda, nejrealistější starty z vody předváděl maličký PUTBUZ mého syna Petra, Petr Kolář trápil jinak hezký speciál Pc-7, kterému se vodní lyže nějak bořily a nedaly potřebný vztlak ke startu,zato SF-4 předvedl hezký start, pěkný let, pak však byl po přistání na vodě závanem větu převrácen a já jako mizerný plavec jsem se při jeho záchraně málem utopil...Za nějaký čas po té jsme se tam vypravili s Ivanem Šimoníkem znovu. Mimo soutěž bylo polétání ještě lepší, SF-4 předvedl několikaminutový let v termice s perfektním přistáním na vodu bez převrácení. Zato modernější Supermarine S.4 z vody bez postrčení neodstartoval !
Jinak několikrát jsme byli s hydroplány na rybnících na Říčkách, hlavně s peanuty REX, DAVE, Macchi M.72, dvoumotorovou amphibií Sikorski S-41 a dalšími, pár snímků je také s létání na horním rybníku, kde jsem v r.1999 trápil na vodě hlavně peanuty ze soutěží pro Schneiderův pohár : Morana, Deperdussin, REP ....
Jo to bývaly ještě zlaté časy, kdy "Vše stálo za hovno ".
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Vyvel » 02 led 2012 12:12

No já pořád nevím jak s těmi hydroplány. Kdysi jsem měl postavený japonský dvouplošník - zřejmě průzkumný letoun pro ponorky a jediné soutěže kde se startovalo z vody na brněnské přehradě na Rakovci jsem se neúčastnil kvůli chmelové brigádě takže lítal brácha. Podle fotky to odstartovalo v podstatě z místa ale pak to nabral rovnou do břehu takže výsledkem byl uražený plovák. Od té doby cca rok 1987 jsem si postavil jen plovákového REPa jako oříška takže bez máčení. Letos jsme si se synem zmenšili Kalinův hydroplán Ferda z Modeláře aby se dal použít vrtulový komplet Ikara 150. Z ruky to lítalo bezvadně, pokusy o start z vody končily zanořeným plovákem a jízdou v kruhu. Při druhém pokusu po zvětšení úhlu náběhu plováku se z letadla po překlopení na čumák stala ponorka. Tím naše pokusy o vzlet z vody končily ale přistání na vodu se mimořádně povedlo. Z plánu na výrobu nových plováků sešlo, protože nám éro na podzim uletělo.

Pavel
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard H.V. 220 jako dvacetinka

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 led 2012 13:14

Pavle píšeš to dobře, pokud se pamatuji, tak brácha Dušan tam létal s japonským cvičným dvouplošníkem a létal moc pěkně. Také jsi se zapmněl pochlubit, že i tvůj plovákový peanut REP létal moc hezky v ůzké hale v Lomnici. Pak, co dostal výztužné dráty, tak na stejnou gumu byly jeho letové výkony sotva poloviční....Jo myslím, že Dušan měl u toho svého éra klasická plná žebra, kdežto Ivan Šimoník u stejného, možná lehčího éra žebra pásková. Nicméně to Dušanovo éro bylo stabilnější a létavější (já píšu stále o Dušanovu éru - myslím tím toho cvičného japonského dvojplošníka (nevím, zda nakonec Dušan nelétal právě s tímto tvým výtvorem), na nějaký tvůj ponorkový průzkumák si již nějak nevzpomínám, vím že Jahůdka měl patazitní japonský dolnoplošník, který létal nádherně z ruky, ale z vody se mu nechtělo). Jo ono jsou to již roky a ne vše si člověk dobře pamatuje.
0

Odpovědět