stavebnice GUILLOW

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od jirka64 » 01 zář 2014 18:19

Ale většina kluků taky ne.Vždyť nestavíš žádnej třímetrovej aeroplán.Stačej ti dvě ruce,ostrá žiletka,ocelové pravítko a chuť.Omlouvám se SFA za zkomolení firemního názvu.Pořád si ty zkratky pletu,už od vojny. :D Jinak souhlas s Martinem.I když Guillow's jsou takové osobité stavebnice,proto jsem si jich taky pár ulepil.
0

styrioci
Reakce: 0
Příspěvky: 37
Registrován: 30 srp 2014 20:53
Bydliště: Košice

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od styrioci » 01 zář 2014 20:24

a co je teda na nich take "osobite"? co som cital, tak pouzivali tvrde/tazke drevo a ze vysekavane diely boli do urcitej miery pomliazdene pri vysekavani. laser tento neduh vyriesil a vraj vdaka tomu zacali pouzivat lahsie drevo.

ved uvidim, ked ta stavebnica dorazi, prdnem to na vahu ci bude treba spravit lifting alebo nie.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od jirka64 » 02 zář 2014 00:21

Právě to co uvádíš.Jinak Gillowsy ,ty vysekávané jsem kupoval osobně a nenechával si je zasílat.Převážit krabičku na digiváze a nejlehčí koupit.Po zkušenosti s Hellcatem,toho sem si nechal poslat poštou.Hodně zdaru při stavbě.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 zář 2014 14:19

Já teda fakt dost dobře nechápu co vás, přátelé kamarádi, táhne ke stavbě minimaket ze zahraničních stavebnic, ať už jakýchkoliv výrobců. Když si situaci náležitě zmapujete tak musíte dospět k závěru, že tuzemská škola stavby minimaket je bez jakýchkoliv pochyb na špičkové světové úrovni, a někteří z těch co ji na tuto úroveň dostali byli (Alfery, Koutný, Raška) či jsou (Gregovský) autory celkem dostupných naprosto prvotřídních plánků, podle kterých postavit model není o nic složitější než ho seskládat ze stavebnice. Koupit kvalitní balzu snad taky není neřešitelné, potahový papír je k dispozici a jiné drobnosti se dnes shánějí rozhodně jednodušeji než dříve (např. kvalitní ocelový drát). Takže když slyším lkaní nad nekvalitní balzou v drahé stavebnici, řeknu si jen - "no a co jste proboha čekali?" Ono totiž pro seriovou produkci je ta "průmyslová" balza rozhodně vhodnější než ta v každém návodě doporučovaná "lehká a pevná, zrcadélková"
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od Hugo » 02 zář 2014 15:25

Naprosto s Tebou Pavle souhlasím, nejjednodušší je stavět podle plánku a česká minimaketářská škola je špička (i když si myslím, že by stálo za to zrevidovat konstrukci křídla, která je i s milionem žebírek nerealistická a dala by se nahradit daleko jednodušší konstrukcí s pár žebry a více nosníky napříč). Ale tohle vědí lidi, kteří se stavbě věnují delší čas a na tuto pravdu si přišli sami. Pro lidi, kteří si chtějí modelařinu vyzkoušet, je koupě stavebnice nejjednodušší možností. Takový modelář právem očekává, že když si koupí stavebnici, tak výběr balzy za něj udělá výrobce. Nemusí taky řešit plánek, vrtuli, výrobu kabinky, gumu...atd. Ony opravdu existují firmy, které umí takovou stavebnici vyrobit, maketa z takové stavebice vypadá přibližně jako předloha (a létá), ale Guillows k nim bohužel nepatří. M.
0

styrioci
Reakce: 0
Příspěvky: 37
Registrován: 30 srp 2014 20:53
Bydliště: Košice

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od styrioci » 02 zář 2014 18:29

no, ono ak ta dodavka tovaru do 24hod bude pokracovat takto dalej, tak asi fakt skoncim pri planiku a kompletnej vlastnej vyrobe...haha..nastastie existuju reklamne agentury, ktore vyrezavaju laserom do balzy...

ale po tom ako citam tie vase vyjadrenia na adresu guillows, tak ma zacina prechadzat radost z navratu k tomuto konicku :|
0

styrioci
Reakce: 0
Příspěvky: 37
Registrován: 30 srp 2014 20:53
Bydliště: Košice

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od styrioci » 02 zář 2014 18:42

inac modely od p.Rasku som ako chalan obdivoval, mam od neho odlozeny planik na p38, ktory som mal v plane postavit. stavebnica sa mi zdala "istejsia" na zaciatok, ako spomenul "Hugo". a prave Guillows sa zdali byt dost hojne pouzivane aj na zahranicnych forach a v tychto koncinach dostupne..
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od Honza Drážek » 02 zář 2014 18:55

Stavět dle plánku od A do Z je určitě dost velký rozdíl oproti těmto stavebnicím,ze stavebnice je to totiž mnohem rychlejší, to mě nikdo po zkušenostech nepřesvědčí , že to je "skoro" stejné. V případě nedostatku času nebo rozehřátí se po letech to není špatné.
Na druhou stranu jsou tyto modely právě z našeho pohledu téměř k ničemu. Maketovost se dá u něčeho ladit různými úpravami, hmostnost ale nejde vyřešit ani odlehčováním dílů, to pak celé ztrácí význam. Rekreačně jako konverze na RC, případně CO2 nebo el.motor ano, ostatně tak to právě v zahraničí nejvíc používají. Na gumu nic moc, ale opět, rekreačně to poslouží.
Celé je to nesmyslně řešeno bytelně a s výběrem materiálu si hlavu asi nelámou. Ve výsledku je největší problém hmotnost.
Nevím ale, proč by tyto stavebnice neměly být předstupeň nebo vábnička, která by přivedla další lidi rozšiřující okruh naší skupiny.
Pokud si to už koupil, postav to a sám to zhodnotíš, létat to bude, otázkou je jen , jak dobře...
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od Vyvel » 03 zář 2014 09:02

No já z vlastní zkušenosti mohu říct, že než utrácet za stavebnici tak jsem si pro návrat k modelaření po letech podle plánku postavil Helio Couriera. Rozumně velký hornoplošník a skvěle létající. Dneska bych se víc zaměřil na maketovost, ale na perfektní polétání nebylo nic lepšího. I dneska bych se znovu vydal cestou jednoduché dvacetinky - Oscar, Itoh, HL-2 a možná by se našly i další než kupovat stavebnici. Ono i to "jednoduché" letadlo se dnes dá postavit maketově co nejpřesněji a navíc to bude s největší pravděpodobností i slušně létat.
Jo, určitě stavebnice ušetří dost času a bude to vzhledově asi lepší než samodomo ale hmotnostně a letově to asi za moc stát nebude. Pokud stavím sám tak nakoupím jen to co potřebuju a v kvalitě jakou potřebuju, takže na tom proti stavebnici nejspíš ušetřím. Obzvláště v případě kdy je materiál ze stavebnice naprosto nepoužitelný a je nutno ho nahradit.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od discobolos » 03 zář 2014 11:32

Ač jsem původně nechtěl, trošku se do toho namontuju i já.
Pro toho, který staví makety delší dobu, asi nepřijde zvláštní, že při tom používá metody několika řemesel.
Bohužel pro začátečníka (či toho, kdo po letech to zkouší znova) může nastat problém už jen u takové banality, jako je výroba hřídele vrtule, či sehnání/vyrobení pružinky k volnoběhu, vyrobení kabiny (pakliže ji model má). O volbě správného papíru a správného laku nemluvě.
Ano, vše se dá někde zjistit, najít na fórech, ale trvá to a když si člověk spočte čas tomu věnovaný, nechce se tomu věřit (moje zkušenost z trochu jiné branže).
Proto jsem trošku tlačil na Radka, aby své krásné tutoriály nechal přesunout ze svého vlákna na vlákno Jak na to ...

Takže stavebnice nezavrhuju (i když z nich sám nestavím, snad kdysi dávno), jen je asi potřeba zvolit správného výrobce.
Dušan
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od Hugo » 03 zář 2014 11:58

Stavba z dobré stavebnice je opravdová radost i pro člověka, který staví i své modely. Ale ta stavebnice musí stát za to. Když jsem stavěl Raidena od Dielse, velmi jsem si to užil. Velmi se těším na stavebnice od Tondy Alferyho. Prostě koukat na to, jak někdo umí stavebnici pojmout, dá do toho svůj um a invenci, tak to není jen lepení předpřipravených špejlí. Je to to jako být vedle něj a stavět spolu :-). Já stavím ze stavebnic rád. M.
0

styrioci
Reakce: 0
Příspěvky: 37
Registrován: 30 srp 2014 20:53
Bydliště: Košice

Re: stavebnice GUILLOW

Příspěvek od styrioci » 04 zář 2014 16:57

tak priatelia, stavebnica dorazila. komplet balenie vazi 413g, cisto drevo (prkinka s dielmi, nosniky..) vazi 82g. vas nazor? :) je to velmi zle alebo je to ok? kolko by mal model tychto rozmerov (rozpatie cca 620mm) priblizne vazit? pozeral som nejake fora s celkom uzitocnymi postupmi a radami ako odlahcit guillows stavebnicu.

co sa tyka maketovosti, tak iluzie si nerobim, aj co sa mojich schopnosti tyka, ani nema sutazne ambicie s tymto modelom. navyse uvazujem, ze potah "zpotvorim" nejakou volnou variaciou na wine red racer sfarbenie v kombinacii s ciernymi chvostovymi plochami a spodkom trupu..
0

Odpovědět