Nieuport 17 RCmin

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Bayeux » 11 kvě 2013 18:09

Tady musím plně souhlasit s Feldou a varovat - viz vlastní zkušenost http://gasparin.cz/photo.php?foto=rc/mo ... jpg&lng=cz !!!
Nejen že to bylo "gumové", že šla křidélka "přefouknout" a třepetala se jak křídla motýlí, za letu i na souměrném řepovitém profilu to flutter chytalo a prakticky se muselo řidit z krize do krize...
Uhlík se fakt choval jako napnutý provaz - na ohyb pevný, na skrut jako mnoho po sobě klouzajících (uhlíkových) nití.
Rozhodně doporučuju PŘEDĚLAT! a rozhodně takto neletět ani na poli molitanové drtě po kolena - jak už jsem ráno psal hrdému majiteli do pošty (ale třeba to takto pomůže i jiným). Také jsem doporučil hliníkovou trubičku (a mě ji doporučil právě Felda, pamatuješ?), a v případě, že potřebuje tenčí než běžně dostupnou 2mm hledat zde http://www.litomysky.cz/mat/index.html (bohužel budou asi pro někoho krátké - tady by stačit mohly...).
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Hugo » 11 kvě 2013 23:46

Ahoj kluci, když se bavíte o torzním náhonu křidélek - nezkoušeli jste uhlíkovou trubičku o vnějším průměru 2mm? Přijde mi lehčí (a min. stejně pevná), než hliníková trubička stejných rozměrů (ačkoliv jsem neměřil).
Jinak mám doma hliníkovou trubičku o průměru 1mm (1x0,25) a Vaše diskuse mne inspirovala ji vyzkoušet a jsem velmi překvapen, jak je v krutu pevná. Na křidélka nějaké malé maketky by to určitě použít šlo. M.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Steve » 12 kvě 2013 01:14

Překvapily mě negativní zkušenosti Feldy a Bayeuxe ;)
Buď jsem měl jen štěstí nebo jsem se trefil do vhodného průřezu.
Ale bohužel se to u mě projevuje vyšší hmotností modelů, což nelibě nesu, ale co už.... :D
Používám hliníkový drát. Není tak těžký, jak to vypadá a na rozdíl od uhlíku jde ohnout a případně upravit.
Uhlík sice jde taky lokálně opálit a ohnout, ale podle mě pak dostává pevnost "na prdel" a moc tomu nevěřím.
Haláci to používají, případně je lom úplný a překrytý bužírkou, ale mě to moc nesedí....
Většinou je ten spoj nepřístupný a pálit něco těsně u nalakovaného křídla smrdí Feldovinou :lol:
Trubička je váhově výhodnější než kulatina a vhodné je např. 1mm kulatinu nahradit 1,5-2mm trubičkou. Hmotnost by měla být podobná a pevnost v krutu velmi rozdílná ve prospěch trubičky.
Ještě by asi šlo trubičku napříč provrtat a vložit špendlík - pro pravý úhel - třeba do křidélka. Přímého nalepení na křidélko bez ohybu se není nutno obávat, přesto bych ten ohyb udělal.
A v případě Nieuporta by snad měla jít ta kulatinka vyměnit - pokud se dobře dívám, je jen nalepena a křidélko by mělo jít vyvléct ven. Ale nevím, jak je řešena páka v trupu. Pokud je dobře zalepena, nebude to úplně snadné.
Ale než rozbít model....
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Malutky » 12 kvě 2013 20:37

výměna je jistá vím co to umí napáchat. škoda že jste si toho nevšimly a nepoučily mě dříve. tak teď teda sehnat vhodnou trubičku 1,5mm (2mm fakt v největší nouzi bych musel ještě více zabrousit do žeber na hotovém křídle ) páka v trupu by mě moc netrápila spíš páky které jsou na nosníku (já jsem tomu říkal prstýnky)jsou z laminátu a uhlíková tyčka je do nich zalepená což o to obřezat to v te mezeře snad pujde ale znovu provrtat bude větší oříšek tak tam teda asi ten nosník padne za vlast. ps: když by někdo narazil na vhodný materiál tak příjmám všechny nabídky uplné minimum co potřebuju je 32cm (2x16) pokud by se odzkoušelo že 1mm stačí tak ten jsem v sortimerntu našel ale 1,5 bohužel
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Antonín Alfery » 12 kvě 2013 21:12

Nešlo by tu tyčku jen rozdělit, případně zkrátit a trubičku na ni nasunout / nalepit? Tím by se odstranila nutnost převrtávání.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Steve » 12 kvě 2013 21:26

Uhlíková tyčka se prodává v průměru 1,5mm a pak 2,0mm. Trubičky od 2mm.
Mám pocit, že jsem viděl mosazné menšího průměru než 2,0mm, ale nevím kde, ale v tom případě bych asi stejně volil tu uhlíkovou kulatinu 1,5mm.
Otázka je, jestli nemáš místo uhlíku laminát.
Taky jsem kdysi dávno dobře koupil a až doma zjistil, že to uhlík není. Ty potvůrky vyrábí i laminát v černé barvě.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od discobolos » 12 kvě 2013 21:33

Spousta různých trubiček se dá sehnat tady:
www.litomysky.cz
Martin (hugo) mi tam už jednou něco vyzvedával.
D
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Malutky » 13 kvě 2013 19:57

Alfery píše:Nešlo by tu tyčku jen rozdělit, případně zkrátit a trubičku na ni nasunout / nalepit? Tím by se odstranila nutnost převrtávání.
nad tím jsem taky dumal ale v tom případě je potřeba trubička s vnitřním pruměrem 1,5mm tomu by odpovídala jedině mosazná uhlík by tam musel zustat celý až po křidélko protože pod potahem bych ho neuřezal (mezera mezi pákou a žebrem je jen cca 2mm)
Steve píše:Uhlíková tyčka se prodává v průměru 1,5mm a pak 2,0mm. Trubičky od 2mm.
Mám pocit, že jsem viděl mosazné menšího průměru než 2,0mm, ale nevím kde, ale v tom případě bych asi stejně volil tu uhlíkovou kulatinu 1,5mm.
Otázka je, jestli nemáš místo uhlíku laminát.
Taky jsem kdysi dávno dobře koupil a až doma zjistil, že to uhlík není. Ty potvůrky vyrábí i laminát v černé barvě.
opravdu jsem si jist že mám uhlík to ještě poznám co řežu. jak mi mužeš pak napsat že by jsi stejně volil uhlíkovou kulatinu 1,5mm když se celou dobu bavíme o tom že je na ....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Steve » 13 kvě 2013 20:43

jak mi mužeš pak napsat že by jsi stejně volil uhlíkovou kulatinu 1,5mm když se celou dobu bavíme o tom že je na ....

Protože jsem přesvědčený, že než mosaznou trubku menší než 2 mm bude vhodnější uhlíková kulatina o průměru 1,5mm ;)
A nebavíme se o tom, že 1,5mm že je na h..., ale že 1mm je málo ;) Nebo jsem něco přehlídnul?

Sám jsi napsal:
ps: když by někdo narazil na vhodný materiál tak příjmám všechny nabídky uplné minimum co potřebuju je 32cm (2x16) pokud by se odzkoušelo že 1mm stačí tak ten jsem v sortimerntu našel ale 1,5 bohužel

V Dušanově odkazu je možnost vybrat, ale....
Vzhledem k tomu, že - jak píšeš - 2mm je už moc a musel by jsi brousit žebra, budeš muset (měl bys) použít něco menšího než 2mm, aby se to vešlo. A v tom případě bych já (ty nemusíš ;) ) sáhl v tomto případě nápravy v hotovém křídle raději po uhlíku o průměru 1,5mm než po mosazné trubce o průměru dejme tomu 1,8mm. Ale může to být jinak, samozřejmě.
Průřez uhlíku o průměru 1,5mm je oproti průměru 1mm celkem o dost větší a pokud už tam větší dát nemůžeš.... ;)

Myslím, že jsme si spíš nerozumněli. Doufám. ;)
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Malutky » 13 kvě 2013 23:17

tak to jsme si nerozuměli od začátku tam je uhlík 1,5mm a je to málo podle toho jak je to volné by byla i uhlíková kulatina 2mm na krut málo s trubkou by to bylo jiné no našel jsem v sortimentu hliníkovou 1,6 tak pujdu do toho(ještě uvidím jetli mi odepíše hugo jinak to budu muset obědnat přímo od nich) ale bude to boj to z tama vypreparovat
ps: to co jsem sám napsal a ty jsi citoval bylo míněno o hliníkové trubce ne o uhlíku ten když by jsi pozorně četl je nepoužitelný
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Steve » 14 kvě 2013 07:24

Asi jo.
Průměr jsem nenašel, jen Felda psal o "asi" 1mm ;)
Na těch stránkách je víc zajímavých věcí, třeba tě ještě něco zaujme a tak "rozpustíš" poštovné.
Tak bojuj, držím palce ;)
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Nieuport 17 RCmin

Příspěvek od Malutky » 23 kvě 2013 22:52

tak původní uhlíkové nahony jsou z pák za pomocí rozlepovače venku bez destrukce z čehož mám radost. teď ještě obědnat ty hliníkové náhrady
0

Odpovědět