Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 01 zář 2021 11:46

Ještě malá zajímavost, model létá s podvozkem (ze země i z ruky).
Možná to je ten důvod, proč mu nestačí 4 nitě gumy - přínos nové lepší vrtule je rušen velkým odporem podvozku.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 zář 2021 18:26

Při té váze je málo pravděpodobné, že by model lépe létal na 4 nitě 3x1 mm. Ještě když jsi létal 6 nití 3x1, tak jsem ti radil použít 5 nití, že to bude lepší, ty nyní používáš těch 10 nití polovičního průřezu a to je naprosto optimální řešení. Pokud jde o vrtule, pak je možné, že ta tvoje balzová je lepší, nežli ta plastová (zvláště pokud se jedná o Ikaru 200, ta není jejich nejlepší, ano 146 a 240 jsou výborné. Ale když pan Šaroch po mně chtěl optimální vrtuli na modely P-30, které prodával do USA a GB, tak jsem pro něj udělal zcela novou vrtuli o průměru 10" a poněkud i větším stoupání. Tato vrtule v mém modelu P-30 Maruška pak umožnila, že výkony při použití svazku ze 4 vlákem TAN SS 3x1 byly navečer bez termiky o 15 -20% vyšší). Také vrtule u Pavlova Mezka musí být naprosto špičková, když při té váze tak dobře létá.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 04 zář 2021 09:00

Vrtule sice pouzivam, ale expert přes ne nejsem. Vychazel jsem z prakticky ověřených informaci od Tondy. Jeho doporuceni bylo plastova vrtule Igra (tedy puvodne) 200 mm.
Jeho polystyrenove modely maji asi podobnou vahu, ale povetsinou letaji bez podvozku.
Takze ja bych videl problem v nem.
Ale diky vyreseni problemu s volnobehem model uz trochu klouze a na posledni soutezi letal casy kolem maxima.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 zář 2021 09:20

Létá li tvůj Ki-61 III nyní časy kolem maxima bez termiky, pak je to výborné a nic na tom něměň jen si hlídej okamžik startu. Samozřejmě, že bez podvozku by létal mnohem lépe, ale ztráta ze statiky a vyšší maximum to by se na výsledku projevilo spíše negativně.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 04 zář 2021 20:00

Bez termiky to nevím :lol:
Psal jsem na poslední soutěži ...
V neděli tam asi taky něco bylo. Sice v sobotu to prý bylo lepší, ale já tam v sobotu nebyl, tak nedokážu srovnat.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 24 kvě 2023 16:27

Původně jsem tohle vlákno považoval za uzavřené. Nicméně Jirka Pavlíček mně vyzval, abych ještě něco přidal.
Model se jevil jako "optimálně zalétaný", nicméně v na Poháru Jiřího Merty v roce 2021 v posledním startu nečekaně upadla kýlová plocha směrovky.
Doma jsem to slepil a považoval model za letuschopný.
V Trnávce se ale děly podivné věci. Model nestoupal a zahýbal v motorovém letu místo doleva zcela opačně, tedy doprava. Bohužel při nárazu do auta se poškodilo levé křídlo a vrtule. Přičítal jsem to vlastní chybě při startu.
Model jsem opravil, bohužel v roce 2022 obě soutěže v Brně odpadly, přičemž zvláště ta jarní chyběla. V tu dobu bývá na Medlánkách vysoká tráva a ta je pro zálet modelů ideální.
Takže další starty byly opět až doma v Trnávce, kde je naopak trávník velmi krátce střižený.
Situace z předchozího roku se opakovala, motorový let doprava a tvrdý náraz do země. Tentokrát ulomené pravé křídlo.
po Trnávce 2022.jpg
Někteří by to řešili žehem (že Pavle), já nic moc jiného nemám, tak opravuji.
opravené křídlo.jpg
Naštěstí správnou barvu ještě mám, tak stačily jen nové obtisky.
Toník je zase připraven na další misi.
Ready.JPG
Jak se ukázalo při podrobnějším zkoumání, upadlou kýlovku jsem nalepil špatně (myslel jsem, že to ani nejde přilepit špatně), s vyosením doprava. Takže teď už to snad zvládnu zalétnout správně.

V sobotu v Brně uvidíme.
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Sopwith » 24 kvě 2023 21:37

Super Dušane. Díky za příspěvek a hodně štěstí při záletu!!!👍🏻😁✈️
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 kvě 2023 07:55

discobolos píše:
24 kvě 2023 16:27
Někteří by to řešili žehem (že Pavle), já nic moc jiného nemám, tak opravuji.
Opravovat je srabácké, Dušane. Opravdu silný jedinec takovouto trosku spálí a hrdě nese důsledky tohoto počinu, totiž to že mu už žádná dvacetinka už nezůstane :lol: :lol:
PS: A pak se může věnovat nějaké jiné činnosti, třeba bodování :D
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Steve » 25 kvě 2023 21:54

Pavel Stráník píše:
25 kvě 2023 07:55
discobolos píše:
24 kvě 2023 16:27
Někteří by to řešili žehem (že Pavle), já nic moc jiného nemám, tak opravuji.
Opravovat je srabácké, Dušane. Opravdu silný jedinec takovouto trosku spálí a hrdě nese důsledky tohoto počinu, totiž to že mu už žádná dvacetinka už nezůstane :lol: :lol:
PS: A pak se může věnovat nějaké jiné činnosti, třeba bodování :D
No jo, ale v Hluku jsi říkal, že bodování nikoho nebaví... ;)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Pavel Stráník » 26 kvě 2023 07:25

A to se nějak vylučuje?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 26 kvě 2023 07:52

Já nikdy nebyl velký geroj. Tak možná jsem sralbotka. Ale jediná dvacetinka, která skončila v popelnici byl Mig I-220. Ten už opravdu nešlo opravit :( . Navíc se mi moc nelíbil. Ruské kamuflážní barvy byly takové ponuré.
Nicméně bodovat či organizovat i tak stíhám. V dubnu jsem dokonce na soutěži házedel a vystřelovadel kromě organizování stíhal i permanentně lepit rozbité modely mých svěřenců z kroužku. Moje soutěžní výkony sice pak tomu odpovídaly :lol: , ale primárně to byla soutěž pro děcka z kroužků.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Steve » 26 kvě 2023 12:31

Není možná od věci před kremačním úkonem odložit vhodné části. Podvozek, kabinu, vrtuli...
Možná ale pak člověk "musí" postavit stejný typ. Nebo má motivaci. Drak je rychle, pak už to "nejde".
S lítostí jsem vzpomněl na klasickou "feldovinu", kdy na Trnávce zpopelnil stodevadesátku. Což o to, Pavel nezachraňuje a po vyškubání elektroniky už nebylo co 😉
Ale shořela v souladu s rituálem i kabinka, která mi k výliskům chybí 😞
A to jsem mu ještě podal sirky, přestože jsem se zařekl, že to nikdy nepodpořím 😀 😃
0

Odpovědět