Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 26 kvě 2013 22:48

Před nějakou dobou jsem se pustil do stavby nové dvacetinky. Plán byl dokončit ji na letošní Openscale, bohužel pracuji pomalu, takže jsem stanovený termín nedodržel :cry: .
Jde o "vhodnou" předlohu, alespoň v duchu starých pravidel. Jak vhodná bude dle nových, to ukáže čas :lol: .
Typ je to notoricky známý, jen verze se sníženým hřbetem a bublinovou kabinou, někde také označovaná jako Kawasaki Ki-61 Kai III.
skupinové foto.jpg
skupinové foto.jpg (38.6 KiB) Zobrazeno 7599 x
Mnoho kusů už Japonci nestihli vyrobit, protože jim Američani vybombardovali továrnu na motory. Základ byl proto použit pro následující typ Ki-100, ale už s hvězdicovým motorem.
Pro inspiraci jsem použil plánek Luboše Koutného, jen jsem si jej upravil dle svých potřeb. Před nějakou dobou se zde na fóru objevily fotografie modelu stejného typu již zmíněného Luboše Koutného.
Jako podklady jsem použil monografie Kawasaki Ki-61 Army Type 3 Fighter Hien, Bunrin Do Famous Airplanes of the world No.98 1978/06 Kawasaki Ki-61 Hien a Aircam Aviation Series 21 - Kawasaki Ki-61 Ki-100 Hien in Japanese Army Air Force Service.
Stavba je klasická, tedy balsová s papírovým potahem.
Předloha měla rozpětí 12 m, maketa tedy bude mít 600 mm, délka originál 9,156 m, maketa 458 mm.
zarodek trupu a kridla s ocasky.jpg
zarodek trupu a kridla s ocasky.jpg (116.34 KiB) Zobrazeno 7599 x
Omlouvám se za kvalitu fotografíí, nejsem fotograf a fotím mobilem :(
trup1.jpg
trup1.jpg (131.47 KiB) Zobrazeno 7599 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 26 kvě 2013 23:02

U trupu jsem to trošku přepísk s počtem podélníků, ale zase to bude "kulatější". Na váze se to naštěstí projevilo jen lehce.
trup_detail.jpg
trup_detail.jpg (74.62 KiB) Zobrazeno 7596 x
kostra zezadu.jpg
kostra zezadu.jpg (102.71 KiB) Zobrazeno 7596 x
kostra.jpg
kostra.jpg (111.44 KiB) Zobrazeno 7596 x
Pro potřeby "fotografa" je nasazen polotovar kužele, který je poněkud větší, neb ještě není patřičně zaříznut na správný rozměr :cry: .
Nedokonalosti jsem muset kompenzovat drobným tmelením.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Vyvel » 27 kvě 2013 11:22

Dušane paráda. Doufám, že to stihneš do příštího roku když už to letos nevyšlo.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 27 kvě 2013 18:39

Takhle jsem si strouhal přechody křídla a trupu.
přechod.jpg
Sochání z balsy mně baví
přechod.jpg (64.77 KiB) Zobrazeno 7469 x
přechod_final.jpg
Výsledek
přechod_final.jpg (93.73 KiB) Zobrazeno 7469 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Pavel Stráník » 27 kvě 2013 18:40

Dušane to je opravdu parádní. A těch nosníčků na trupu - je vidět že letošní zimní večery byly skutečně dlouhé.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 27 kvě 2013 18:45

Výroba "Tonda háčku".
Rámeček c celuloidu, abych musel brousit co nejméně. Uprostřed papírová trubička, obalená průhlednou páskou. Materiál dvousložkový Unilex (dnes už se asi nevyrábí, protože obsahuje formaldehyd).
háček.jpg
háček.jpg (90.1 KiB) Zobrazeno 7466 x
háček_detail.jpg
háček_detail.jpg (65.83 KiB) Zobrazeno 7466 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 27 kvě 2013 19:58

Zárodek kabiny-bude dvojdílná (jako u předlohy), včetně lisovacího kopyta.
kabina.jpg
kabina.jpg (76.54 KiB) Zobrazeno 7447 x
kabina jinak.jpg
kabina jinak.jpg (83.11 KiB) Zobrazeno 7447 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 kvě 2013 21:11

Dušane je to paráda. Mohu-li radit, pak to bude chtít kratší délku závěsu a šetřit i s váhou laku a barvy na zádi, aby jsi nemusel vůbec dovažovat, to byl velký problém u toho mého Ki-61 KAI III.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 28 kvě 2013 20:41

Při potahování jsem objevil pár slepých uliček.
Použil jsem "šustivý japan", prodávaný pod obchodním názvem Ply-Span.
Spodní plochy jsem chtěl původné potáhnout sříbrným (16g/m2) a nestříkat. Bohužel jsem se s ním nějak neskamarádil (nešel vypnout a vypadalo to hnusně) :cry:
Naštěstí jsem to lepil lepidlem na tapety (ještě ne drahým Metylanem), takže po namočení to šlo bez problémů dolů. Následoval ten klasický 13g/m2, s tím už vše vyšlo dobře.
Abych ušetřil barvu při nástřiku, natiskl jsem horní potah na inkoustové tiskárně. Při tom jsem si zpracoval i paneláž.
Zde jsem objevil další slepou uličku. Tisk jsem provedl na tiskárně Epson, ale tzv. alternativním inkoustem (za třetinovou cenu). Při vypínání vodou se barva úspěšně rozpíjela a vytvořila velmi nepěkné fleky-viz pravé křídlo :( .
potažený model_zprava.jpg
potažený model_zprava.jpg (103.99 KiB) Zobrazeno 7307 x
I zakoupil jsem originální inkoust Durabrite, s tím již nebyl problém a tisk se ani po navlhčení nerozpíjel (naštěstí starý alternativní inkoust došel).
potažený model.jpg
Pokud se divíte co ta díra v náběžce, tak je to otvor pro maketový reflektor
potažený model.jpg (90.13 KiB) Zobrazeno 7307 x
Jak se ukázalo při nástřiku, nejspíš to byla zbytečná práce (určitě ta s kreslením paneláže). Stejně jsem zapomněl na žlutou část náběžky :( .
Navíc jsem si trochu zkomplikoval život ještě jednou věcí.
Stále si netroufám potahovat, vypínat a lakovat křídla na zkompletovaném modelu (normálně to špendlím na prkno). Takže je potáhnu, vypnu a nalakuju samostaně, pak je zalepím do trupu a dotvořím přechody. Jenže při tom musím jedno žebrové pole zbavit potahu. No a protože jsem to nedomyslel a to "druhé" žebro dle toho patřičně nedimenzoval, silně pnoucí potah jej ohnul a vznikly nepěkné vrásky v rozích. Při následném potažení a vypnutí pole těsně vedle trupu se s tím síla pnutí nového potahu jakž takž vyrovnala, ale bohužel jen na jedné straně. Po těžkém vnitřním boji jsem to vrásčité pole vyřízl a rychle potáhl znovu.
Teď je to tedy dle mého gusta. Ale byla to fuška a v situaci, kdy jsem ještě věřil, že to do Openscale stihnu dokončit, nepříjemná ztráta času :( :( :( .
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 čer 2013 20:56

Dušane je to parádní. Ten papír lze koupit i v zelené barvě a dělá se s ním opravdu dobře. Horší je, že když s érem práskneš o zem, tak moc rád praská a praskliny dost dobře nelze zastehovat a zašít jako u starého dobrého modelspanu. Výhodou je, že nemusíš tolik lakovat a neroste tolik váha, potah je lehký, lesklý. Na slunci se vypne jako buben na černošském tam-tamu, ve vhlku má tendenci povolovat. Náš Petr s tím má potaženého svého Ki-61 KAI II, já zase P-63.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od discobolos » 02 čer 2013 18:48

Vím, že se dělá i zelený. Ale v tuzemských krámech trávový odstín nevedou. A objednávat 2 archy z Ameriky či GB se mi zdálo být trochu velký luxus. Pravda inkoust taky není zadarmo, ale pořád si myslím, že to bude levnější.
Použil jsem stejný papír na Migovi, ale zatím jsem problémy s praskáním nestihl zaregistrovat (spíše má větší bolístka, třeba uražený konec křídla na loňské Trnávce :( ). Obávám se, že bude opotřebován jiným způsobem :lol: .
D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawasaki Ki-61 Kai II late version

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 čer 2013 20:42

No stačilo se zeptat, ty dva archy zelené bych našel. Jinak Petr jednou nějak tím svým érem práskl o zem, zrovna na tvrdou cestu a výsledkem byla poškozená vrtule a praskliny potahu na spodku křídla a trupu, které jsem pak opravoval a hodně klel. Lepší asi bylo ta pole s praslinami vyříznout, znovu potáhnout a nastříkat.
Jinak to Petrovo éro bylo asi o 3 g lehčí, než to mé, potažené modelspanem.
0

Odpovědět