Hugův létající cirkus...

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od discobolos » 25 zář 2014 09:42

Je to sice od tématu vlákna, ale to jsi Roberte jel zalétávat nějaký hyhroplán? :roll: :lol: :P
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 25 zář 2014 12:58

Zaskleno. Teď mě čeká naznačení spár, to nikdy nemám rád, je to takový nimrání na skoro hotovém modelu... M.
Přílohy
04.jpg
04.jpg (95.66 KiB) Zobrazeno 6139 x
03.jpg
03.jpg (93.49 KiB) Zobrazeno 6139 x
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Jiří Doležel » 25 zář 2014 13:18

Tý jo! Pěkně to ožilo. Hlavně to nenatáčej na víc jak 50%, ať Ti to neuletí! ;)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 18 lis 2014 00:46

Po delší době opět nějaký posun. Tucano se povedlo přimět k letům, v Týnci jsem se pěkně proběhl :-). Zatím jsem zkoušel lety na 4 nitě 3,1x1mm. Koketuji s myšlenkou zesílit svazek, až budu někde na větší ploše, zkusím to.

Na Pelhřimov jsem dokončil rozdělaný projekt Fokkera B.II. Model zatím neletěl, na fotkách je s maketovou vrtulí na bodování v kategorii F4D. Zatím chybí táhla ke kormidlům, pokud se povede model zalétat, dodělám je dodatečně.
Přílohy
01.jpg
01.jpg (89.43 KiB) Zobrazeno 5773 x
02.jpg
02.jpg (83.38 KiB) Zobrazeno 5773 x
03.jpg
03.jpg (76.05 KiB) Zobrazeno 5773 x
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 18 lis 2014 00:52

Váha modelu je zatím 21,6g bez dovážení a bez gumy.Vrtuli pro létání jsem udělal z Igry 150, kterou jsem zmenšil na průměr 126mm. Pilot je veterán, postupně byl v Albatrosu, pak v DR.1, ještě si zalétal v DH.6 a nyní skončil v B.II. Toto je asi jeho poslední kokpit, postupně je totiž ořezáván a zmenšován, v dalším modelu si ho už nedovedu představit. :-).
M.
Přílohy
04.jpg
04.jpg (77.69 KiB) Zobrazeno 5773 x
05.jpg
05.jpg (100.97 KiB) Zobrazeno 5773 x
06.jpg
06.jpg (98.4 KiB) Zobrazeno 5773 x
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Honza Drážek » 18 lis 2014 09:48

Martine, ten je krásnej...stínování, očka výpletů...Máš to pěkný!!!!
Nejlepší jsou časy příspěvků, to já už dávno chrním a voni na tom ještě dělaj... :o
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Jiří Doležel » 19 lis 2014 20:42

Martine, fakt dost dobrý!
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 19 lis 2014 22:44

Díky! Znova mě překvapilo, jakou radost mi přinesla stavba. Musím to praktikovat častěji. :-).
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 24 pro 2016 00:17

Zdravím všechny minimaketáře. Rozhodl jsem se oživit svou stavební činnost i vlákno. Z rozestavěných kostřiček jsem vylovil trup a křídla na oříška P-47N, průběžný a stále nedokončený výsledek je na fotkách. Materiál modelu je extrudovaný polystyren. Křídla jsou vyřezaná odporovou pilou, přebroušena a potažena japonským papírem na restaurování. Bohužel jsem nepoužil osvědčený Kashmir, ale nový papír, který je sice hladký, jako Bleispan, ale je lehčí a nepne tolik. Ale je bez pojiv, takže místy je povrch po opakovaném máčení chlupatý, což po nástřiku stříbrnou barvou vylézá. Trup je tmelen řídkou kašičkou z balzového tmelu a přebroušen. Místy došlo k odbroušení vrstvy tmelu, což je vidět na fotce č. 3. Prostě to chce cvik a umírněnost, obojí mi po delší době nečinnosti dělá problémy. Ocasky jsem udělal z polystyrenové desky, vychází to trochu těžké, ale deska má hezký povrch, který se dá rovnou nastříkat. Na fotce č. 1 je vidět uložení podvozku - na destičku sklolaminátu 0,3 mm je z vnitřní strany přilepena ocelová struna 0,3mm. Celé je to vlepeno natupo do křídla.
Váha nastříkaného modelu na fotce je zatím 8,6g. Není to málo, ještě chybí kola, kulomety, pilot, vrtule a dovážení... uvidíme.
Přeji všem hezké svátky. Martin
Přílohy
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Antonín Alfery » 24 pro 2016 07:45

Dobře Ty!
Můžeš, prosím, poskytnout bližší údaje k tomu papíru? Název, hmotnost, cena? Prolakoval jsi ho před použitím? Ono to na soudržnost dost pomáhá a při potahování relativně rovných ploch jako křídla případná nižší poddajnost moc nevadí. Já lepidlem natírám potahovanou část, prolakovaný Plyspan protáhnu hrubší stranou po vodní hladině (v misce) a připlácnu. Pokud není plocha moc sférická, přilehne sám a není potřeba do něj moc šťourat, takže se snižuje riziko poškození.
Překvapuje mne, že trup tmelíš. Já bych ho potahoval. Přírůstek hmotnosti je díky malé ploše zanedbatelný (i při použití na práci přívětivějšímu Plyspanu), odolnost proti běžnému opotřebení dost vzroste a čistě teoreticky lze potahovat po panelech. Vyzkoušel jsem si to na Curtissovi a dobré.
Nevím, jestli je to fotícím zařízením, ale ta kabina mi připadá nějaká "oversize" :?: .
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 25 pro 2016 20:40

Ahoj Tondo, díky :-).
Papír je tento: Japonský papír Manila (Gampi) 11 g pro restaurování, 100% Manila, hedvábný, pH neutrální, v arších 49 cm x 76 cm, 85 Kč. V ruce je jako jemnější Plyspan.
Křídla jsem potahoval před věky, už si to nepamatuji. Ale papír jsem nelakoval ani před, ani po potahování. Mimo jiné mi to udělalo na křídle místama faldíky... No, prostě není to moc povedené, je to experimentální ořech. Příště bych to potahoval prolakovaným Kashmirem 6g. Trup nepotahuji čistě z lenosti. Taky proto, že do nepotaženého trupu jdou hezky dělat rýhy panelů. A přijde mi, že nestejné povrchy křídla a trupu + nedokonalosti hezky opticky "rozbijí" dokonalost povrchu a éro pak vypadá přirozeněji. Ale možná to tak přijde jenom mě :-). Co se týká tmelu, experimentoval jsem i se šlehaným One Time tmelem, ale mám subjektivně lepší zkušenosti s balzovým tmelem. Lépe se brousí a je přívětivější k polystyrenu. A u trupu P-47 jsem byl mile překvapen tím, jak tmel zpevnil povrch, i když je to nesrovnatelné s potažením papírem.
Kabina byla ještě nepřilepená a mám více verzí, ta, se kterou jsem model fotil, opravdu oversize byla, i když byla vybroušena přesně podle trojpohledu. Ale není to porvé, co jsem zjistil, že se nemohu u některých věcí řídit mechanicky projpohledem, ale rozhoduje to, jak ladí celek s fotkama.
U polystyreňáků mám VŽDY pocit že objevuji něco nového, nic není jstota. To mě baví. Martin
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Malutky » 25 pro 2016 22:33

Martine děkuji za tyhle přínosne příspěvky díky kterým jde nahlédnout i pod pokličku je to alespoň pro mne kopanec k tomu dokončit pár projektu jen se budu muset odprostit od acetonovych barev což to trochu brzdí samozřejmě thunderbolt moc hezký jen bych se já právě u poliše tomu stříbru vyhýbal
0

Odpovědět