Hugův létající cirkus...

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Antonín Alfery » 26 pro 2016 08:36

Martine děkuji. Papír vyzkouším - i když váhový rozdíl oproti Plyspanu není nijak významný (11g v.s. 13g). Právě kvůli problémům s faldíky jsem začal papír předvlhčovat protažením po hladině a alespoň u mne to funguje dobře.
One time tmel chce asi taky "pochopit". Po nanesení a několika hodinovém vyschnutí se nechá velmi snadno brousit. Používám brusnou hubku, která "bere" jen tmel. Ale po delším čase tvrdost tmelu vzroste tak, že už je broušení docela problém - tvrdost tmelu je srovnatelná s tvrdostí polystyrenu. Takže to dělám tak, že povrch po po natmelení a krátkodobém vyschnutí přebrousím s cílem, aby tenká vrstva tmelu zůstala. To se místy nepovede. Pak to nechám "dozrát" a tmelení/broušení zopakuji. Ale stejně je povrch dost pórovitý/savý. Pomůže přetření balakrylem, za cenu hmotnosti navíc.
Malutky - pokud je polystyren potažený nebo přetmelený, není problém stříkat acetonovými barvami - jen to musí být "nasucho". Dělám to tak běžně. Sharka z toho asi klepne, ale nejraději ze syntetik "vydoluji" usazený pigment, který rozmíchám v hodně řídkém acetonovém laku. Dobře se s tím stříká a krásně to kryje (v porovnání s akryly Agama) a rychle to schne (v porovnání se syntetikou). Stříkám Aerografem a ledničkovým kompresorem. Dá se to i "udýchat" přes fixírku. Kdysi jsem tak stříkal Blocha o rozpětí 1200mm, ale to už bych dnes "nedal" :D. Stříbrná nebo hliníkový nátěr mají asi nejlepší poměr krycí schopnost / přírůstek hmotnosti. Ale především stříbrná ukáže úplně všechno.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od shark » 26 pro 2016 14:19

Sharka neklepne, ale obdivuji, jak si pamatuješ věci z diskuze staré asi tak pět let, Tondo. :)

Pigment ano, takhle jsem kdysi ,,půlil" Industrolky a ředil terpentýnem, nebo čím. Otázka ale je, proč dolovat z čehosi pigment, když máš na výběr spoustu jiných, uživatelsky příjemnějších barev než jsou akryly Agama (které normálně nikdo nepoužívá :D ) nebo syntetiky.
Mimochodem, syntetiky Model Master dvojkové řady 2xxx schnou velmi rychle, mají jemný pigment, perfektně kryjí i v malé vrstvě. Dvě nevýhody-jsou relativně drahé a smrdí, přičemž druhá nevýhoda pro toho, kdo stříká fixírkou acetonový lak asi neplatí :lol: :lol: :lol:

Nevím, co by s preparovaným polystyrenem udělala Gunze Céčka-smrdí příšerně, ale mezi kitaři jsou značně oblíbená, já je tedy nepoužívám, neb R i S věty ovládám i v japonštině. :lol:
Dobrá jsou Háčka, ředitelná čímkoli, ale v pohodě stačí líh.

Nejoblíbenější jsou u mě akrylové barvy Tamiya, cenově výhodné, výborně kryjí, jen je třeba si namíchat patřičné odstíny.

Je i spousta jiných barev, takže dělit pigment mi přijde zbytečně komplikované, ale pokud jich máš doma zásobu...
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Antonín Alfery » 26 pro 2016 22:01

shark píše:... ale pokud jich máš doma zásobu...
Bingo! :D
A ty doposud neotevřené jsou v překvapivě dobrém stavu (vesměs Humbrol)
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od shark » 27 pro 2016 00:01

Humbroly jsou nesmrtelné, tedy ty původní jedovaté, olovnaté! :lol:
Mám pár kousků také kupovaných ještě za Husáka, a pořád jsou v perfektním stavu.
Před nějakým časem se přesunula výroba někam do Indie, barvy začaly být nepoužitelné, pak snad zase zpět do Anglie, ale prý nic moc. A většina syntetik dnes velmi rychle vysýchá, zato jsou velmi ekologické... Ona nám je EU stejně brzy zakáže :(
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 27 pro 2016 16:57

Další posun: v tuto chvíli chybí podvozek a vrtule a ještě nějaká imarikulace. Váha je 8,7g. Dovážení do stabilního kluzu je v tuto chvíli potřeba 2,5g. Těžké ocasky dělají své... Počítám s dovážením tak 3 a více g pro model s gumou. Uvidíme.
Na křídlo mi spadla lahvička barvy a udělala hezkou promáčklinu v oblasti kulometů na levém křídle. Zatím to nebudu opravovat, vypadá to jako provozní poškození. Pokud bude model létat a bude mě to ještě štvát, budu se zabývat opravou. Ono je tam víc míst trochu mimo... ale už Sigmund Freud říkal, že život se potácí mezi principem slasti (dokonalosti) a principem reality. Tak beru tohoto oříška jako výukový trenažéříček a třeba mne to osobnostně posune dál :-).
M.
Přílohy
05.jpg
06.jpg
07.jpg
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 96
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 29 pro 2016 19:18

Díky za radu s plánkem ,ale je to přesně ten co mán´m stažený a už podle něj sochám .
Teda takhle jsem si dlouho nezabrousil :lol: :lol: :lol: :lol: .
jinak mám trup vyřezaný a tmelím jej tmelem s kapkou herkulesu , jde to dobře a je to překvapivě pevné .
křídla a ocasky mám vyřezány a ctěl bych je potahovat kašmírem 8.6g tapetovým lepidlem
Chtěl bych se jen zeptat na vnitřní výstužný pásek v plánku není a podle pevnosti trupu nevím nemám skušenosti ,
nebo bude stačit jen podložka z 0.6 překližky pod poutací kolík gumy .
Díky Jirka
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 29 pro 2016 21:22

Ahoj Jirko,
Tonda tady někde popisoval postup při prolakování Kashmiru před potahováním. Dá se použít opradu hodně zředěný lak. Najdi si to a udělej to. Pokud to neuděláš, vylezou všechny díry, který Kasmir má a taky se bude při potahování rozpadat. Při potahování je potřeba do tapetového lepidla přidat Herkules, jinak se Ti potah pravděpodobně bude odlepovat.
Co se týká výztužného pásku v trupu, asi myslíš balzovou výztuhu, která jde od kolíku (huga) k čumáku? Tak tu u oříšků ani u pistacií nedělám, zatím nebyl nikdy problém. Jediné, co dělám je vnitřní výztuha oblasti uchycení kolíku v trupu. Dělám to z balzové překližky, ale překližka 0,6mm je ideální. Asi je to nošení dříví do lesa, ale nezapomeň díru pro kolík vypouzdřit papírovou trubičkou.

Otázka do pléna: Jak udělat díru pro kolík v obou polovinách trupu, aby nebyla křivá? Nedaří se mi to... Nemáte někdo nějakej fígl, kromě oka, které je přesné (v mém případě nepřesné :-). )
M.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Jiří Doležel » 30 pro 2016 10:14

Martine, to je zajímavá otázka, taky by mě zajímalo, jak to dělají ostatní. Já to dělám zkusmo tenkým rovným oc. drátem 0,5 mm o takové délce, aby byla vidět odchylka a až jsem ve všech směrech s umístěním spokojen, z každé strany díru zvětším a vypouzdřím.
J.
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 96
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 30 pro 2016 18:02

Ahoj tak sestavuji trup ,na podložku huga použil 06 překližku .Pevnost rupu je po tmelení docela tuhá , myslel jsem že bude měkčí .
Postupy s potahováním jsem nastudoval s vlákna pana Alferyho , snad budu uspěšný jako s trupem . Chci se ještě zeptat na tvůj model , jakou budeš používat vrtuli dvojlistou nebo upravovat na čtyřlistou podle předlohy . Na malých modelech mám odskoušenou jen trojlistou na Turbočmelákovi . Čtyřlistá už musí být šílená plachta pro tak malý model .
Jirka
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Antonín Alfery » 30 pro 2016 19:03

Hugo píše: Otázka do pléna: Jak udělat díru pro kolík v obou polovinách trupu, aby nebyla křivá? Nedaří se mi to... Nemáte někdo nějakej fígl, kromě oka, které je přesné (v mém případě nepřesné :-). )
M.
Používám ocelový drát 1mm délky cca 50cm nabroušený na jedné straně do špičky. Zapíchnu do z jedné strany do trupu, protlačím na druhou stranu a lehce zapíchnu do zesílení na druhé strany trupu. Pokud je drát v ose budoucího kolíku, protlačím ho i přes druhou stranu. Pokud ne, povytáhnu a lehce zapíchnu znova ve správnější poloze. Opakuji tak dlouho, až jsem spokojen. Potíže nastanou, když se v požadované poloze už zesílení nenachází. Pak je potřeba zvolit novou "vstupní" díru.
Teprve potom kulatým pilníkem opatrně zvětším díry na průměr podle vlepované papírové trubičky. Ty vlepuji Perfectem. Uvnitř nechávám trubičky relativně dlouhé - kolíkem se lépe trefuje do protější díry. Zvenku někdy zarovnávám s povrchem trupu, někdy nechávám mírně vystouplé a pak zpravidla nadávám při nanášení obtisků či maskování při stříkání.
U všech skořepinových polystyréňáků používám podélné nosníky - pásky balsy. Možná je to zbytečné, ale teoreticky jsem si to zdůvodnil tak, že nosníky přenášejí podélné síly od gumy a skořepina jen krut. Jen kousek nalepené balsy mi prostě nesedí. Jde především o rozvedení namáhání do skořepiny - takže důležitá je velikost plochy. Z hlediska pevnosti balsa asi stačí - překližka je při stejné velikosti těžší a je nepropíchnutelná.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 30 pro 2016 22:01

Díky Juro a Tondo za Vaše nápady, dělám to podobně, zkusmo, ale ještě to musím vylepšit.

Díky všem, se kterými jsem měl tu možnost se vidět na našich akcích v tomto roce, díky za nápady, za inspiraci a všem přeji fajn rok 2017. M.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Hugův létající cirkus...

Příspěvek od Hugo » 31 pro 2016 01:30

Ještě k vrtuli - jednoznačně 4-listá. Jednou jsem ji už měl u ořecha P-40Q a šlo to v pohodě.
Pokročil jsem s hlavním podvozkem. M.
Přílohy
08.jpg
09.jpg
0

Odpovědět