Mr. Smoothie

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Mr. Smoothie

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 úno 2014 18:29

Když ni v Trnávce skončila v lese moje dvacetinka Mr. Smoothie, tak jsem byl smutný, marně jsem ji tam několik hodin hledal. V tom větrném a turbulentním pošasí hned na první soutěži podala malá dvacetinka mimořádné výkony, velký podíl na tom také měla silná termika. Nicméně malý racer byl jedinou dvacetinkou se dvěma maximy v soutěži. Malé rozměry, snadný transport a dobré letové vlastnosti mne nakonec přivedly k rozhodnutí postavit tuto dvacetinku znovu a s mnohem větším důrazem na všechny detaily jako jsou lapače, žaluzie atd., které jsou nyní opravdu prostorové a ne jen narýsované, jak byly u první dvacetinky.
Bylo mi jasné, že dvacetinka takto provedená bude nutně těžší a pokud má létat na stejnou gumu, pak vrtule musí mít menší stoupání a motorový let bude kratší. Je otázkou, zdatoto vynahradí vyšší statické body.
Následoval pečlivý výběr balzy a pak již stavba. Konstrukce trupu respektuje konstrukci skuteného letounu = příhradová konstrukce a na ní pomocné tvarové podélníky. V kostře, lepené ředěným herkulesem, bylo vše v pořádku celková váha včetně vrtule a podvozku 10 g. Následovalo podbarvení celé kostry anilinovými barvami.
Potah je z vláknitého papíru Kashmir 9 g/m2, tem jsem obarvil duhou na červeno, potah lepil ředěným lepícím lakem, takto provedený potah bez lakování vážil 3g.
Následovaly dva nátěry silně ředěným napínacím lakem. Pak podle Martina Huka nátěr ředěnýn barakrylem, který je obarvený na červeno anilinkami. Teprve pak se měl potah stříkat na jasně červenou barvu. Napřed jsem zkoušel barvy Revel, ředil nitroředidle, ale špatně to krylo a barva začala krupičkovat. Naprostým fiaskem skončil pokus s Agamou a jejich originálním ředidlem. Nakonec vše zachraňovaly poslední zbytky staré,dobré, červené Humbrolky. Barevný nástřik váží 1,5 g, jeětě je třeba vyrobit velmi náročné zlaté, černě lemované obtisky, ty dát na dvacetinku a vše přestřiknout lesklým lakem. Doplnit kabinu o palubní desku a vylisovat kryt, ten nalepit a olemovat. Mezitím stále roste váha...
Přílohy
mr.smoo kostra.jpg
mr.smoo kostra.jpg (115.15 KiB) Zobrazeno 5666 x
podbarveno.jpg
podbarveno.jpg (138.08 KiB) Zobrazeno 5667 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 úno 2014 13:27

Ano, tak dvacetinka je hotová. Váha je zatím 15g beze svazku. Uvidíme jaký svazek bude potřeba a zda nebude nutné dovažovat. Rád bych Mr. Smoothie naučil létat na půlmetrovou smyčku gumy 3x1 (přesněji L = 480 - 520 mm, 2 x 3,6 g/m), bude to asi chtít menší stoupání na vrtuli.... Jak se dvacetinka podařila, to ukáží fotky.
Přílohy
Mr. S. hotový.jpg
Mr. S. hotový.jpg (60.57 KiB) Zobrazeno 5550 x
M.S. z boku.jpg
M.S. z boku.jpg (58.21 KiB) Zobrazeno 5550 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 úno 2014 20:47

Tak jsem udělal gumičku L = 520 2 x 4,0 g/m a myslel, že jak bude bezvětří, tak půjdu na plácek zalétávat a hledat optimální stoupání vrtule. Zažil jsem šok, model je i se svazkem výrazně těžký na nos. Bohužel ani svazek o délce 620 neposunul těžiště do správné polohy. Asi bude nutné dovažovat na ocasu !!!
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od discobolos » 26 úno 2014 21:18

Nikde jsem k tomuhle raceru moc nenašel (dělám to většinou ze zvědavosti).
Pearson_Williamns_PW1.jpg
Pearson_Williamns_PW1.jpg (9.97 KiB) Zobrazeno 5471 x
Akorát podle téhle fotky měla zatahovací podvozek
0

ANSCR
Reakce: 9
Příspěvky: 68
Registrován: 08 čer 2012 14:13
Bydliště: Praha

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od ANSCR » 27 úno 2014 07:37

Má ho i na výkresu
Přílohy
pw mr_smoothie 3D.jpg
pw mr_smoothie 3D.jpg (202.05 KiB) Zobrazeno 5438 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Pavel Stráník » 27 úno 2014 08:07

Ale Luboš to má správně - píše se to v pravém dolním rohu - zatahovací podvozek byl poškozen, tak byl zafixován jako pevný.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od discobolos » 27 úno 2014 10:05

Aha. Tenhle výkres jsem neměl, proto jsem to netušil.
Na druhou stranu Luboš píše:
"Konstrukce trupu respektuje konstrukci skuteného letounu"
ale trup měl hliníkový potah.
Ale to moje stíhačky WW II taky ... :lol: :lol: :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Pavel Stráník » 27 úno 2014 10:16

To bychom ty naše dvacetinky museli stepat z pivních plechovek, a i tak by v tom byl problém - je to pouhopouhý hliník, ale předloha byla z duralu :(
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od shark » 27 úno 2014 10:34

Furt do toho Luboša nerejte... ;) Ten model vypadá moc hezky. Že to bude těžké na předek, to se dalo čekat, ne? Je to podle mě taková hříčka přírody, prostě to musí chvíli utáhnout vrtule, protože o nějakém kluzu nemůže být řeč...
Jo, a kde to má řidiče?!? :D
0

Zdenek
Reakce: 0
Příspěvky: 54
Registrován: 05 úno 2010 18:10
Bydliště: Karviná

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Zdenek » 27 úno 2014 11:55

Přikládám další náhledy, kde je pevný podvozek vidět.
Zdeněk
Přílohy
Pearson Williams Mr. Smoothy.jpg
Pearson Williams Mr. Smoothy.jpg (130.51 KiB) Zobrazeno 5383 x
aircraft described Mr.Smoothie.jpg
aircraft described Mr.Smoothie.jpg (209.04 KiB) Zobrazeno 5383 x
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Tazi » 27 úno 2014 20:47

Hezky postavené, těším se jak ho uvidím naživo v letu!
Zdenku, Ty jsi kouzelník, je vůbec nějaké éro na které Ty nemáš dokumentaci? :shock:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Mr. Smoothie

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 bře 2014 20:40

Děkuji za další podklady, tedy především 3-pohled. Také si dovolím malou poznámku pokud jde o konstrukci letounu: křídlo bylo dřevěné, potažené překližkou, trup měl příhradovou konstrukci svařovanou z tenkostěnných ocelových trubek a na ni aerodynamicky jemnou překližkovou karoserii, která inspirovala i jméno letounu Mr. Smoothie. Podvozek se měl dost složitě zatahovat do trupu a v průběhu závodů došlo k poruše jeho mechanizmu. Ta porucha nebyla spolehlivě odstraněna a tak letoun létal se zablokovaným ve vytažené poloze. Je jasné, že takto překonat rekord nemohl a pak po ustavení rekordu Němci na Bf-109 by již ani se zataženým na jejich výkon nestačil.
Ještě k tomu podvozku : z dostupných fotek i textu lze potvrdit, že podvozek by v různém období r. 1937 - 38 ve třech různých provedeních, to poslední, co jsem objevil pak silně připomíná listovou pružinu podvozků u Cessny....
0

Odpovědět