Piaggio Pegna pc.7

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od zacatecnik » 17 dub 2014 18:57

Dobry den, prosim o radu s potahem tohoto modelu. Jak a cim byste kdo potahovali? Prikladam fotku. Nejradsi bych asi podbarvil kostru a potahl obarvenym papirem, aby zustal trup "pruhledny" (beztak konstrukce neodpovida predloze, tak at uz je to priznany vic). Chladice byste dolepili az na potah nebo nabarvili/vytiskli na stejny papir jako cerveny zbytek kridel a trupu? S potahovanim mam dost maly zkusenosti a mam z toho tak trochu respekt, tak si rad necham poradit..:)
piaggio.jpg
piaggio.jpg (112.03 KiB) Zobrazeno 6175 x
7056400939_d3ee741996_o.jpg
7056400939_d3ee741996_o.jpg (57.42 KiB) Zobrazeno 6175 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 dub 2014 19:25

Nevím, zda jsem ten pravý, kdo by měl radit. Pokud umíš dělat na PC, pak by bylo nejlepší si vše vytisknout barevně na Kashmir 9 g/m2, nebo tenký modelspan na ohrajích nalepený na normální kancelářský papír. Je dobré když se jedná o inkoustovou tiskárnu, kde se papír navinuje na válec a papír napíná (je-li tomu naopak, pak se papír mašká a tisk není přesný). Mnohem více může poradit Robert Pajas.
Jinak také lze vše stříkat pomocí šablon. Doufám, že Pc.7 uvidíme 24.5. v Brně Medlánkách při OPENSCALE 2014 ve FLY OFF Schneiderova poháru !!!
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od Triplane » 22 dub 2014 13:28

Ahoj, máš to hezky čistě postavené, radost pohledět.
Také se nějak necítím být povolaný udílet nějaké rady. Na druhou stranu, když vidím, že tvé "volání o pomoc" téměř nikdo nevyslyšel, pokusím se k tomu něco napsat.
Ještě před potahováním k samotné kostře: jako slabší místo vidím konstrukci podvozkových noh a jejich připevnění ke trupu. Nepřipadají mi dostatečně dimenzované, možná je to ale jenom pocit...
Možností jak řešit potah je dnes opravdu spousta. Já se tu pokusím popsat jen jedno, které mi osobně k dané kostře nejvíc pasuje. Nenáročné na materiály, technologie a vhodné pro člověka, který má s potahováním modelů jen minimální zkušenosti.
K podbarvení kostry jsou vyhovující a nejlevnější anilinové barvy. Stačí jenom velmi řídká lazura. Po řádném vychnutí barvy stačí natřít celou kostru jednou vrstvou velmi řídkého lepícího laku.
Krásný červený odstín papíru dosáhneme obarvením tuší na skle. Tuš ředíme podle potřeby vodou a na vzorku papíru vyzkoušíme potřebnou sytost. Zlatavě žlutý odstín ploch chladičů lze nejsnadněji napodobnit papírem obarveným na skle anilinkami. Základ bílá + okr + žlutá. Ředit vodou, stejně jako u tuše.
Usušený obarvený papír před potahováním přežehlíme žehličkou přes list kancelařského papíru.
Nejjednodušší je potáhnout celé křídlo odstínem zlatavě žluté. Červené linky a bílou sedmičku řešit jako druhou vrstvu. Čísla sedm a znak na trupu můžeme vyříznout z průklepového papíru, nebo vytvořit pomocí obtisku. Trikolóru na směrovce slepíme ze tři pruhů barevného papíru (vždy světlejší dospodu).
Komplikovanější, avšak lehčí způsob je slepit celý potah předem z barevných papírů (viz. Gregovskýho létající cirkus - DH6). Přesahy barevných ploch děláme 1- 2mm.
Lepí se velmi, velmi řídkým lepícím lakem.
Potah trupu oválného průřezu je třeba řešit několika samostatnými pruhy, jen tak lze dosáhnout hladkého povrchu bez vrásek. Pomůže šablona tvaru z kancelářského papíru.
Ke kostře potah lepíme velmi, velmi řídkým lepícím lakem, lze použit i samotné nitroředidlo. Papír se již v této fázi snažíme co nejlépe vypnout, ušetří nám to později spoustu práce. Potažený model 2x lakujeme velmi řídkým napínacím lakem s cílem vypnout potah a zaplnit póry v papíru. Dále lakujeme zaponem, případně v kombinaci s lesklým lakem. Nedostatky při vypínání lze opravit pomocí měkkého štětce, navlhčeného ve vlažné vodě.
Plochy chladičů lze před dokončením lakování zvýraznit práškovým pigmentem v laku, orýsováním metalickým značkovačem atp.....Ostatní plochy přitom zakryjeme páskou.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od Robert Pajas » 22 dub 2014 15:50

Přesně tak...
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od zacatecnik » 22 dub 2014 18:57

Diiiiiiiiiky moc za podrobny popis! Budu se ho drzet a zkusim nezklamat ;) Asi zkusim slepit potah predem. Az pokrocim, tak sem urcite hodim fotky.
Na Schneideruv pohar jsem chtel prijit, ale vlezla mi do toho prednaska, takze to vidim cerne...
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od zacatecnik » 24 srp 2014 14:22

Tudy ne pratele :)
Prouzky slepeny lepicim lakem, pak jsem chtel vypnout vodou a vzniklo mi toto. Uz mam slepenou novou smerovku, ale abych se tomu vyhnul, tak rovnou vypinat lakem? Barveny je to anilinkama.
Přílohy
PICT7618a.jpg
PICT7618a.jpg (95.87 KiB) Zobrazeno 5049 x
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od shark » 24 srp 2014 17:22

No tak ale to je celkem logické, že voda rozpíjí vodovky, ne? :) Tisk na laserovce rozpíjí lak, tisk na klasické inkoustovce rozpíjí voda, tisk na Epsonce s inkousty Durabrite nerozpíjí nic (brutální šmrdlání acetonem tedy jo, ale to u modelu nehrozí). Nástřik nebo nátěr akrylkou vydrží vodu i opatrně nitrolak.
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od zacatecnik » 24 srp 2014 22:25

Jj, jen mi nedocvaklo, ze se to bude rozpijet az tak moc. Tak jsem to sem dal pro zlepseni nalady, kdyby mel nekdo pocit, ze se mu neco nedari…:)
A kdyz na to pujdu rovnou napinacim lakem, tak by me uz podobny prekvapeni cekat nemelo - oder?
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od shark » 24 srp 2014 22:56

To fakt nevím, nikdy jsem vodovky nezkoušel. Tuš, inkoust, Tamiye a tiskárny mám za sebou, ale vodovky ne. Přestříknutí lakem to přežije, zda se to nerozmázne štětcem, to nevím. Zkus to někde bokem, uvidíš.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od Triplane » 25 srp 2014 08:15

Chce to pracovat s citem a pak jde lecos. Vodu na anilinky můžeš použít po druhé vrstvě nitrolaku a to v podobě jemného nástřiku, páry, nebo lokálním přetřením vlhkým (ne namočeným)štětcem. Vody prostě musí být jen tolik, aby netvořila louže, jinak se stane to, co jsi vyfotil.
Jinak na anilinky můžeš normáně lakovat nitrolak štětcem. Nitrolak barvu nerozpouští, jen barva, která je na papíru navíc může při prvním lakování mírně zašpinit světlejší odstíny. Na přechodu barev je proto dobré lak "nešmudlat" a jet jedním tahem. Další vrstvy už nezlobí.
T.
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od zacatecnik » 31 srp 2014 10:48

Diky!:)

Jde nejak rozlepit potah slepeny napinacim lakem s druhou stranou? (viz. obrazek) Napadlo me nitroredidlo a spendlik, ale nerad bych to privedl do horsiho stavu, nez to je ted...
PICT7642a.jpg
PICT7642a.jpg (101.79 KiB) Zobrazeno 5330 x
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Piaggio Pegna pc.7

Příspěvek od Hugo » 31 srp 2014 11:00

Ano, jde to. Záleží na tom co jsi používal za lak, když se Ti to přilepilo, tak tím lakem to pak taky rozlepíš, moc to nefunguje u balakrylu, záleží na době schnutí. Špendlíkem to jde, ale bude tam díra... nejlepší je to vysát ústy, ale je to nechutný :-). A vůbec nejlepší a nejjednodušší je odříznout potažené políčko a potáhnout to znova. Martin
0

Odpovědět