P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Jiří Doležel » 06 dub 2015 15:03

Pavle, moc rád vidím, že na Vendettě pokračuješ a nenecháš se odradit od prvotních technologických problémů. Upřímně: kdybych křídla řezal odporovým drátem, vypadala by ta moje ještě hůř. Podle mne máš to nejhorší za sebou, ostatní už bude jen radost. Ať se daří a těším se na pokračování!
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Vyvel » 07 dub 2015 09:19

Jakožto téměř nemodelář do toho nemám moc co mluvit ale mě se nejvíc osvědčilo, když jsem polotovar jen natáčel tak, aby do řezu zajížděl vlastní vahou. Na klasickém pěnovém polystyrenu to fungovalo parádně, tenhle je tužší ale snad by to mohlo fungovat taky. Drát jsem měl umístěný ve volném prostoru rovnoběžně s hranou stolu a seděl jsem před tím. Drát byl upnut v ráměčku tvaru H, něco jako pila rámovka, a napínaný zkrucováním smyčky provazu.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Pavel Stráník » 03 kvě 2015 21:27

Poté co se mi podařilo vyřezat pláty křídel, pustil jsem se do kompletace křídel. Tuto činnost jsem si celkem dokázal představit, tak jsem se do ní pustil optimisticky s vírou ve zdárný výsledek (po prostudování Tondova postupu). Nosník jsem jeden přidal a všechno šlo celkem jako po másle. Jak s podvozkem ještě nevím, tak je vlepena jen výztuž v místě uchycení
křídlo_001.jpg
Slepení horního a dolního plátu jsem na rozdíl od Tondy dělal na polystyrenových odřezcích spodní strany křídel a pak taky místo špendlení jsem použil raději těžítka, a že jich bylo
křídlo_002.jpg
Vše kupodivu dobře vyšlo, jen odtokovka se mi nepovedla a byla po sejmutí lepící pásky škaredě vykousaná. Protože jsem si ji nedokázal představit v tak tenkou, ostrou a k tomu tuhou z polystyrenu, je balzová, stejně jako koncové oblouky. Vypadá to hezky, co s tím udělá potah se uvidí. Celková hmotnost křídel je 12,5g - nic moc (teda podle mých dosavadních zkušeností hrozně moc). Výškovka je trochu tlustší (cca 2mm), ale to musí být, aby po napasování na aerodynamické přechody na trupu nevypadala blbě. Balzový nosník ji výrazně vyztužil, je dost velká a šípová, ale i ztěžkla (1,2g)
křídlo+OP_001.jpg
No a nakonec přišla na řadu obávaná partie - doplnění trupu o aerodynamické přechody VOP a hřbet za kabinou. No co dodat - děs běs, když už se mi tvar podařilo jakš takš z polystyrenu vystrouhat a přilepit k trupu, fáze zabroušení byla naprostou katastrofou - lepidlo nebrousitelné, spoj dílů nezapravitelný, materiál kolem lepeného spoje naopak mizel pod rukama. Prostě takhle to z polystyrenu nejde, ale jak to udělat dobře, to netuším. V tomto ohledu, zlatá balza
trup_003.jpg
No a teď bych se chtěl zeptat zkušenějších - jak dál? Potáhnout zvlášť všechny partie a pak to zkompletovat nebo spojit křídlo s trupem a potahovat jako celek? A jak na přechody křídlo trup? To netuším vůbec a jednu špatnou zkušenost s přechody trup VOP už mám.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 kvě 2015 22:03

A pozor, tady už se finišuje ;) Pavle, nejsem polystyrenový matador, ale s co mám zkušenosti (ze včerejška), balzová odtokovka po potažení vyleze, i když nepatrně - papír polyš trochu smrští. Kormidla určitě potáhni zvlášť a nech je vyschnout jako bys to dělal klasicky. K Shiunu jsem je dělal třikrát a kroutily se neskutečně, nepomohlo, přetření lepidlem doprotivky, žehlička, nic. Takže nakonec jsem vzal 0,8 mm lehkou plnou balzu, vylakoval zaponem, nastříkal, obrousil (to celé několikrát) a mám kormidla jak žiletky - letově asi výhoda, maketově nikoliv. Zbytek potahuji dohromady, tzn. křídlo a trup. S přechodem jsem laboroval, mám to z kancelářského papíru. Vypadalo to hezky dokud jsem na to nenapatlal lepidlo na tapety a zkoušel potáhnout Plyspanem, udělaly se na tam moc hezký boule, který už zpět moc nezplaskly. Dělat to jinak a lépe, tak na to nebyla chuť ani čas, takže jsem vzal napínák a pěkně tomu dal :lol: Je to lepší, ale ne ideální, takže pro zamaskování bude následovat silná patina ošlapání. Příště bych si pohrál a přechod vybrousil z polyšu - doporučuji.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Pavel Stráník » 03 kvě 2015 22:20

O finišování nemůže být řeč. Prostě sem tam na Vendettě něco odpracuji, ale tak nějak z povinnosti. Pořád to vidím tak 50 na 50 - dokončit či hodit do kotle ;) . Potah rozhodne. To víš, je to stříbrné a leštěné a to není zrovna povrchovka která toho moc schová (obávám se že "ošlapání" hliníku na dural asi moc nepomůže).
0

Odpovědět