P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Pavel Stráník » 14 bře 2015 21:27

Jak už jsem kdysi kdesi napsal, naváben Tondovými, Jirkovými a Martinovými polystyreňáky jsem se do toho pustil taky. Moje nechuť k tomuto materiálu je celkem známá, takže si dovedete představit že mi to jde jen velmi ztuha.
První zkušenost: je to jako výroba skutečného letounu - je třeba zhotovit tisíc přípravků a speciálních nástrojů, vlastní vydobytí tvaru z bloku polystyrenu je pak už celkem rychlé. Takže příště by to chtělo předlohu co má co nejvíc opakujících se stejných částí, aby se ten čas strávený přípravnými pracemi vyplatil :cry:
WP_20150207_001.jpg
Vyřezat bokorysný tvar trupu celkem šlo na speciální odporové pile, půdorysný tvar obou polovin zaráz jsem pak řezal podle šablon
WP_20150207_001.jpg (201.34 KiB) Zobrazeno 6348 x
WP_20150314_001.jpg
Trup dělaný salámou metodou je ořezán zvnějšku nožem a zevnitř odporovou pilou, následovat bude slepení a broušení. Hromádka šablon není úplná a obávám se že ani konečná.
WP_20150314_001.jpg (211.57 KiB) Zobrazeno 6348 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 bře 2015 08:28

No, je to hezky názorné. Výsledek asi bude vypadat velmi plechově. Ovšem prach z broušeného polystyrenu, který se lepí na vše svým elektrostatickým nábojem se mi protiví natolik, že dávám přednost klasické konstrukci. Ale uznávám, že u plechových ér bude povrch polystyrenových dvacetinek realističtější. Takže zde je sisterś ship :
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 bře 2015 08:32

Tak tady je rozpracovaná klasika :
Přílohy
P51r Vendetta.JPG
P51r Vendetta.JPG (73.42 KiB) Zobrazeno 6158 x
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Jiří Doležel » 16 bře 2015 13:29

Pavle, jsem rád, že se toho nebojíš ;) Moc se těším na další fotky ze stavby! Snad již bude k vidění na konci května v celé své kráse. Je mi jasné, že toho času na stavbu moc není..

Luboši, nestálo by za to vytvořit pro Tvoji verzi Vendetty vlastní vlákno? Přeci jen Tvá Vendetta, ač konstrukční, ale moc pěkná, úplně neodpovídá nadpisu tomuto vlákna.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 dub 2015 21:28

Moje dvacetinka P-51R Vendeta je hotová, prázdná váha je zatím 34g , možná že ji ještě budu muset trošku dovážit v předu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 dub 2015 21:32

Tak zde je fotka :
Přílohy
P51r z boku.JPG
P51r z boku.JPG (64.6 KiB) Zobrazeno 5775 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 dub 2015 23:05

Tak po čase zase trochu pokrok:

Slepené a zvnějšku i zevnitř vybroušené poloviny trupu. Segmenty jsem lepil LA-tmelem, snažil jsem se aby se co možná nedostal na povrch, ale všechna snaha marná - ve spojích vylézá a vzhledem ke gumoidní konzistenci se moc brousit nedá - moje chyba, teprve teď jsem si přečetl že lepit se má Perfectem G
WP_20150327_001.jpg
WP_20150327_001.jpg (130.92 KiB) Zobrazeno 5754 x
Zevnitř trup vyztužen balzovými osovými pásky a poloviny trupu slepeny, tentokrát jsem použil Perfect G
WP_20150327_003.jpg
WP_20150327_003.jpg (103.8 KiB) Zobrazeno 5754 x
Marnost nad marnost, Perfect G je stejně gumoidní jako LA-tmel, snad ještě horší o to, že ho spárami na povrch vylezlo mnohem víc - brousit se tedy taky moc nedá. Snaha o přetmelení některých spár taky nedopadla moc dobře, šlehaný tmel odolává broušení víc než okolní polystyren.
Hlavici jsem udělal jinak než má Tonda, je to klasický kus balzy. Po přilepení a obroušní jsem čumák strčil přes noc do vody, balza nabobtnala, nechal jsem ji vyschnout a obrousil jsem ji. To jsem opakoval dvakrát. Nakonec jsem balzovou hlavici přetřel dvěma vrstvami šelaku a doufám že to bude OK, že to zpod potahu nebude mít tendenci vylézat. No a váha - 12g (nic moc)
WP_20150402_001.jpg
WP_20150402_001.jpg (158.76 KiB) Zobrazeno 5754 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 dub 2015 09:05

Pavle nebreč nad tou váhou trupu 12, to není špatné a když vidím tu sílu stěny, tak to bude pořádně tuhé, téměř nerozbitné. Důležité je jak Ti vyjde váha křídel a hlavně toho lepidla na potah. Jinak když správně zvolíš polohu závěsu svazku, tak nebudeš muset nic dovažovat a na tom se dá pořádně ušetřit !
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Antonín Alfery » 03 dub 2015 18:16

Aniž bych chtěl jakkoliv kritizovat Pavlovo úsilí (naopak ho za snahu chválím), připojuji několik poznámek k zamyšlení pro další stavitele:

- přepážkových šablon na trup je zbytečně mnoho, stačila by jich zhruba polovina. Rychlost samotné stavby trupu i dosažitelná přesnost by byla skoro stejná, pracnost výroby přepážek poloviční. Prostě ta filozofie stavby je trochu jiná než u balsy, taková spíš "umělecká" - nenapadá mne, jak to popsat jinak... Spodní vstup nemá smysl dělat současně s celým trupem. Celkově rychlejší je udělat trup "hladký" a chladič vyrobit samostatně. Navíc se jednodušeji dělá i prostor mezi trupem a vstupem.
- nutnost lepení jen na vnitřní straně slepovaných částí jsem v návodu u P-40 uvedl explicitně několikrát. Jakmile se dostane lepidlo (jakékoliv) na povrch, je při broušení zle. Navíc není potřeba lepit po celé kontaktní ploše - stačí bodově. Pevnost dá trupu především potah.
- ten balsový čumák bude po potažení vidět. Problém není v tom, že by balsa nabobtnala, ale v tom, že potahový papír při vysychání (napínání) mírně stlačí měkčí polystyren. Jen trochu, ale stačí to na to, aby to bylo vidět. I když dělám překližkovou přepážku, je trochu "utopená" pod polystyrenem. Jinak je vidět taky.

Znovu opakuji - je to můj pohled a netvrdím, že je jediný správný...
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Pavel Stráník » 04 dub 2015 21:45

Ale já moc dobře vím že to mám blbě - zatím je to v pohodě, ale až se ty chyby začnou nekompromisně projevovat, bude na zvážení zda to skousnu nebo model zpopelím ještě před dokončením. Je to sice první můj model patlaný touto technologií, chtělo by se říci že příště budu moudřejší, ale jsem si skoro jistý že žádné příště nebude - modelaření mám jako zábavu a tohle teda zrovna moc potěšení ze stavby není.
Když jsem brousil trup, říkal jsem si proč jsem si zvolil zrovna Mustanga, většina jiných předloh má o poznání jednodušší tvar. A když se koukám na ten nesmyslný aerodynamický přechod výškovky do trupu, říkám si že když už Mustang, tak jsem měl sáhnout spíš po H-áčku a ne po Vendettě. No ale co teď už :? :? :?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Lubomir Koutny » 05 dub 2015 09:17

Pavle nebreč. Vždyť Tě známe, nakonec doneseš parádní Vendettu. Že bude trochu těžší ? To asi nebude vadit, to dnes nižší letová maximum může zvládnout. Nacpeš do toho 10 g nejkvalitnější TAN SS 4 nitě 3,6 g/m (co máme od Bernada), natočíš 2000 otáček a bude po ptákách. Oproti Tvému nezapomenutelnému P-51J, zde bude ta výhoda, že těžší Vedndetta Ti neuletí !
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: P-51R Vendetta aneb moje první dvacetinka z polystyrenu

Příspěvek od Pavel Stráník » 06 dub 2015 12:58

Ono toto vlákno asi nejspíš bude něco jako Stopařův průvodce po galaxii kombinovaný s povídkami o Neználkovi. Ale což, budu i nadále kráčet ve stopách Švéda Strindberga při zkoumání slepých uliček, já nebudu foukat do vody tabákový kouř ale budu se snažit opracovati kusy polystyrenu do tvaru letadla - no a Tonda jistě na mém příkladě bude demonstrovat, že takto, přátelé, opravdu ne.

I rozhodl jsem se pustit se do křídel vyřezáním horních a dolních plátů. První zjištění budiž, že vyřezáním tažením pily rukou podél šablon tak, aby se jich všude odporový drát dotýkal a přitom byl pohyb drátu plynulý bez škubání, to nedovedu. Pokud to Tonda takhle fakt řeže, má můj neskonalý obdiv. Pokusů jsem proved několik, ale nejlepší výsledky vypadaly asi takto:
1.jpg
1.jpg (210.54 KiB) Zobrazeno 5704 x
To mě pramálo uspokojilo, tak jsem se rozhodl že za sebe nechám pracovat přírodní síly a zhotovil jsem v celkem velmi krátkém čase takovýto přípravek:
2.jpg
2.jpg (183.77 KiB) Zobrazeno 5704 x
Výsledky byly již o poznání lepší, ale papírové šablony se mi vůbec neosvědčily, když se drát trochu zadrhne (a to jsem se snažil aby byla jejich hrana po které odporový drát klouže co nejhladší), vypálí v nich zub a šablona je nepoužitelná. Tak jsem vyrobil šablony z 0,8mm tl. hliníkového plechu a to je skutečně to pravé. Teprve s takovými šablonami a s tímhle přípravkem jsem byl schopen vyříznout požadované polotovary pro křídla.
3.jpg
3.jpg (184.28 KiB) Zobrazeno 5704 x
0

Odpovědět