Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Jiří Doležel » 20 kvě 2015 21:38

Již brzy...
Přílohy
IMG_20150520_213148.JPG
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Vlastik » 20 kvě 2015 23:11

Žeby Lochnes?
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 kvě 2015 09:11

Na první pohled je patrná nemaketová velikost ocasních ploch, špatný tvar koncových oblouků křídel a velké vyboulení kabiny. Plovák je úplně z jiného letadla - fuj. To poznám i já, a to jsou mezi námi mnohem větší odborníci na rekonstrikci tvarů letounů dle vrženého stínu. Jirko polepši se! :D :D :D :D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20 - úspěšný zálet

Příspěvek od Pavel Stráník » 06 čer 2015 01:21

Všem se na vědomost dává, že dne 5.6.2015 se podařilo spojeným úsilím Jirky a mé maličkosti úspěšně zalétat tuto Jirkovu celopolystyrenovou, plovákem a funkčním kontrapropem opatřenou "obludu".

První let nebyl zrovna ukázkový, ale to ostatně nikdo u takto složité a na první pohled nelétavé dvacetinky nepředpokládal:



Další pokusy už byly lepší, laborovali jsme s natažením motoru, to nebylo to pravé, tak jsme zkusili sáhnout do výškovky, to už bylo lepší:



Ale přece jen to nebylo úplně ono, guma se vytáčela v dost velké výšce a na kluz by u této příšerky sázel jen naprostý bloud. Takže jsme gumu přemotali z deseti nití na osm, vrátili potlačení motoru do nuly, ještě trochu natáhli VOP a hle:



Takže shrnuto - zalétání dopadlo k naprosté spokojenosti, Jirka potvrdil svou pověst stavitele modelů o které by nikdo ani nezavadil, čím složitější tím lepší, a ejhle, ony nejen že pěkně vypadají ale taky mu létají. Dnešnímu poslednímu letu chybělo, byť s přispěním termiky, jen pár vteřinek do maxima, a v to teda na asi desátý zalétávací pokus nikdo z nás ani nedoufal.

No a jako bombónek jsme se pak stavili na medláneckém rybníčku vymáchat model ve vodě a něco na fotit v tomto živlu, bohužel můj mobil fotky na vodě nepobral, tak alespoň na břehu u vody:
WP_20150605_019.jpg
WP_20150605_020.jpg
Jinak pokud by byly připomínky ke kvalitě videí, tak na to že byla natáčena low-end mobilem Nokia Lumix 520 a model se zarputile pořád motal ve slunci, tak myslím že pro dokumentační účely docela dobrý .... aspoň pro mě ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 čer 2015 09:46

Jirko, gratuluji. Je to paráda a pokud to ještě trochu naučíš klouzat, pak to bude úplná fantazie. Dnes ráno jsem věnoval asi hodinu marnému hledání Vendetty v té džungli. Už to vzdávám, nějakou tu fotku z kamery modelu mi hoši neposlali, asi tam nic nebylo vidět... Trochu mne potěšilo, že v naprostém klidu dvacetinka Morane Saulnier P docela slušně létala, ale stačila malá turbulence nad RC dráhou a hned se projevily příznaky malé stability tohoto typu. Asi by z toho mohla být maketa do haly...
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Antonín Alfery » 07 čer 2015 09:35

Vypadá to nádherně, byť "jen" na videu. V reálu to musí vypadat ještě lépe, už se těším ... V každém případě blahopřání k úspěšnému záletu. S těmi pomocnými plováky jste to zkoušeli? Než s tím půjdeš někam na soutěž, měl by sis promyslet, jak to mají bodovači hodnotit z hlediska podvozku. S pevno - zatahovacím podvozkem pravidla opravdu nepočítají :D .
Modely nestandardních předloh se budou na samotných soutěžích prosazovat vždy hůř - jsou zpravidla přeci jen citlivější na počasí. Možná by se na některé akci mohla vyhlásit samostatná soutěž "Obludárium" pro modely s nadhodnocením např. 100+ jako ocenění těchto záslužných aktivit. Ale je otázkou, zda by se sešly alespoň 3 soutěžící. Letos asi ne, ale příští rok na Openscale?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od discobolos » 07 čer 2015 12:44

Jirko, i já se připojuji k blahopřání (i když Pavel asi taky přispěl svými dlouholetými zkušenostmi).
Pravda, trochu mně překvapilo, že na tenčí gumu to letělo výš, ale evidentně jsi nasedl "do výtahu".
S novou skupinkou "obludárium" by asi nebyl problém, Tonda dodá 2ks, Jirka taky dva a hnedle jsou to čtyři modely :lol: :lol: :lol: . Vláďovo samokřídlo by při lehkém přimhouření oka mohlo do ní patřit taky :P .
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Jiří Doležel » 07 čer 2015 20:31

Kluci díky!

Tondo, s pomocnými plováky to vypadá na příště, na první starty té radosti bylo až moc, navíc se objevily problémy se zadním závěsem, mám uhlíkové hugo uloženo v kouskách bužírky a když se to mázne, tak to jede - jede rychle do trupu směrem k hlavici. Pro jistotu udělám ještě verzi, kdy budou poklopy zavřeny a plováky přitaženy ke křídlu. Jak se tato verze bude hodnotit, nechám na bodovačích :) Nevidím problém mít "podvozek" jako pevný - hlavní plovák tam bude pořád (snad) a boční pomocné plováky by se mohly brát třeba jako ostruha (?) Podle fotky to evidentně dokázalo stát i na jedné noze, i když s vozíkem.

Dušane, přiznám se, že když jsem to dostavěl a zvážil (100 gramů + 20 gramů gumy), myslel jsem, že budu začínat na deseti nitích a pak létat na 12 až do odrovnání převodovky. Na osm nití jsem to rozhodně neviděl, taky zírám. Lety s různými počty nití byly vždy na stejný moment, poslední je na 75% z maxima.
Přílohy
Ge15k.jpg
Ge15k.jpg (41.04 KiB) Zobrazeno 5708 x
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od shark » 07 čer 2015 22:21

Jaký problém s hugem? Vylejzá z dírky, či co?
To pak stačí na jednu stranu (hádej na kterou ;) ) nalepit kus trubičky o vnitřím průměru shodném s vnějším toho huga. Třeba z papíru. Překvapuje mě, jak málo se toto používá, či spíše vůbec nepoužívá. U větších modelů mám trubičky vysoustružené z duralu, u některých i s matičkou na druhé straně. Nebo používám běžně dostupné hliníkové trubičky a na onom zmiňovaném konci je naražen a zalepen kroužek o větším průměru.

Nedoporučuji zadní závěsy - po vašem huga - z uhlíkových, či spíše černě obarvených laminátových trubiček!!! Z oblibou podélně praskají a zažil jsem už několik vyjevených kolegů, kteří nějak nedokázali pochopit, proč se jim natáčená guma najednou omotala kolem vrtule, natáčedla, i ruky.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Jiří Doležel » 08 čer 2015 08:17

Přesně tak, vylejzalo. Uložení s přesahem bužírka-uhlík funguje jen do doby, než mázneš svazek.. Naštestí je vnitřek trupu poměrně objemný, že si poradil i s touto nehodou, ani by hugo něco prostřelilo. Dobrý nápad s tou funkcí alá "hřebík", to je pro mne novinka :idea:
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od Vladimír Alfery » 09 čer 2015 21:17

discobolos píše:Vláďovo samokřídlo by při lehkém přimhouření oka mohlo do ní patřit taky :P .
Chceš mi říct, že stavím moc mainsteam předlohy?
okey, těšte/děste se :twisted:
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Kawanishi E15K1 Shiun "Norm", M 1:20

Příspěvek od discobolos » 10 čer 2015 23:45

To ne, ale slovo obluda mi nějak k tvému rozkošnému samokřídlu nepasuje :lol: :lol: :lol:
0

Odpovědět