Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Tazi » 14 srp 2015 13:27

6.JPG
6.JPG (125.18 KiB) Zobrazeno 5373 x
6.JPG
6.JPG (125.18 KiB) Zobrazeno 5373 x
5.JPG
5.JPG (128.94 KiB) Zobrazeno 5373 x
4.JPG
4.JPG (145.17 KiB) Zobrazeno 5373 x
Příloha 1.JPG je dlouhodobě nedostupná.
Nazdar kolegové, to je pařák, tak jen něco málo a hned do bazénu a do hospůdky. Uplácal jsem takové poletovátko do pohody, stavěno pokud možno přesně podle plánu Comet klasickou stavbou. Prázdná váha 7,5g. T.
Přílohy
3.JPG
3.JPG (162.31 KiB) Zobrazeno 5373 x
2.JPG
2.JPG (139.71 KiB) Zobrazeno 5373 x
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od shark » 14 srp 2015 20:02

Tohle by byla nádherná předloha, ideální letadélko pro začátečníky, nebýt těch podivných vzpěr. Tedy když to nebude rozkládací, bude to v pohodě, já chtěl Robina kdysi dělat trochu většího, ale na těch vzpěrách to ztroskotalo.

Jinak to máš moc hezký, Tazi. Ten potah byl opravdu jednostranný?
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Tazi » 15 srp 2015 09:32

No jestli to bylo určitě tak to nevím bo jsem to nekonstruoval, ale myslím že jo,protože tady ta serie Comet 16in span má povícero takových konstrukcí a než jsem to tak udělal tak jsem na více fotkách jiných stavitelů viděl,že to mají také potažené jen z vrchní strany, jinak on existuje taky větší plán od Cometu téměř identický jen s tím rozdílem, že právě to křídlo je potaženo oboustraně a má i jinačí profil, tento profil by se potahoval hrozně blbě je to takový patvar.... T.


16 inch- http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=818


25 inch- http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=98


a dokonce 15 inch,ale to už není tak starý plán v old-timerech se s tím létat nedá-

http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=6851
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Jiří Doležel » 17 srp 2015 08:11

Ahoj Toníku, máš to moc pěkný! Jen prosím tě.. Nějak nevidím deter, tak aby to neletělo jednou a naposled :oops:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 srp 2015 09:07

Jirka má pravdu a myslím, že nejjednodušší by byl olůvkový deter. Úplně stačí 1,5g na niti, která je jedním koncem přilepená na ostruze, gumička od olůvka na druhé straně je napnutá ke špendlíku zabodnutého v čelní přpážce, pod ní je alobal, aby se od doutnáku nezapálil potah. Měla to Maruška na Bobíkovi, fungovalo to perfektně - po třech minutách deter ve výšce 200m kopl a Bobík se za houpání snesl doprostřed kukuřičného pole, sežraly ho pak krávy i s tím olůvkem ..
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Vlastik » 17 srp 2015 17:07

No, už vidím Tondu,jak ulétávajícímu Curtisu radostně mává na rozloučenou a potom kolem slavnostních ohňů tančí indiánské rituální tance. :lol:
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Tazi » 17 srp 2015 18:51

Děkuji kluci,ale s tím deterem bych si moc hlavu nelámal-u tak malého modelu 400 mm a celkové nízké pracnosti( to,že mi ta stavba trvala mnohem delší dobu než bylo třeba,tak za to nemůže Curtiss "anóbrž" má neuvěřitelná lenost :oops: Zdenek Stáníček by mohl vypravovat...)je to dle mého zbytečné. Navíc Vlastík je sám majitelem velmi prudce létavého přístroje typu Caudron který užívá již řadu sezón ke své spokojenosti a žádný deter pokud se nepletu nepoužívá, i přesto, že si s ním užil legrace při slézání nějakých stromů, co Valstiku?
Takže to dopadne-když to bude skutečně létat tak jak strašíte-což si já osobně nemyslím bo jsem to stavěl já.. tak to bude to úsměvné zasalutování a indiánské rituální tance :D Navíc takové ulétnuté éro hezky pošimrá ego, je důvod dát si "kalamářek" a ještě se uvolní místo ve vitrínce :lol:
Jinak Curtiss už byl ve vzduchu a zdá se, že by to šlo-po zaklouzání to na 500 otáček letělo docela hezky a spořádaně v levé zatáčce, ovšem s tím, že to oproti plánu chtělo celkem výrazně natáhnout výškovku(takže klasika na starých plánech je malé seřízení..) směrovku mírně doleva, potlačit motor cca na 4 stupně dolů. Těžiště mám pod nosníkem křídla tedy cca v jedné třetině hloubky křídla, na levém křídle negativ 1 mm, na pravém křídle negativ 4 mm. Vrtule 130 mm vyřezávaná kdysi dávmo na jiného historika takže dnes už neznámého stoupání( stejně dobře a možná i lépe by fungovala i odlehčená a průměrově zmenšená Igra 150) svazek Tan 6mm.
Tak to jsem napsal pro případné zájemce o stavbu malého "prdítka" do bezvětří a kousku zelené louky k tomu :D Letu zdar!!! T.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 srp 2015 21:30

Toníku, nerad bych Tě zbytečně strašil, ale v termice se asi ten Robin bude chovat zcela jinak než maličký Vlastíkův Caudron, který má menší plochu a je to dolnoplošník s relativně velkou vrtulí. Robin má větší plochu, křídlo s jednostranným profilem lépe funguje při malé rychlosti a tak sestup v kluzu bude asi mnohem pomalejší než u Caudrona.
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od Emil » 18 srp 2015 21:39

Teda Tazi, ty seš mě teda konštruktér.
No jestli to bylo určitě tak to nevím bo jsem to nekonstruoval...
Dyk je to na tom plánku napsáno:
Wings are covered on one side only.
I když, potáhnutí jen zespod by bylo taky v souladu s instrukcí... :D . No a při trochu špekulování, kdy i u letadel se používají pojmy port side (levá) a starboard side (pravá), to mohlo skončit potažením jen jednoho křídla... :D :D

Každopádně pěkný.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Curtiss Robin from Comet 16in span Dime Scale

Příspěvek od shark » 18 srp 2015 22:15

Přivaž to na dlouhou nit, když bude Robin zdrhat, tak si ho stáhneš dolů ;)
0

Odpovědět