Mjasiščev Pe-2I

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Pavel Stráník » 28 úno 2016 17:49

Tak jsem po čase dostal zase chuť postavit dvacetinku, a to z polystyrenu. Dlouho jsem přemítal kterou předlohu zvolit, rámcová kritéria byla daná: něco dost velkého aby to uneslo váhu mé stavby z polsytyrenu a dvoumotorového aby bylo dost výkonu. Nakonec jsem se rozhodl ne zrovna originálně - začátkem osmdesátých let s tím létal Laďa Kunert (a docela dost dobře) - Mjasiščev Pe-2I
00_Pe-2I.JPG
00_Pe-2I.JPG (36.47 KiB) Zobrazeno 5353 x
Po ne zrovna úplné spokojenosti se stavbou Vendetty z polystyrenu jsem se rozhodl technologii drobátko modifikovat tím že budu polystyrenové části křídel a kormidel hojně doplňovat balzou, jak u trupu a gondol se ještě uvidí. Zatím mám komidla a vzhledově jsem nadmíru spokojen, váha samozřejmě není jako u konstrukčních, ale s tím jsem smířen
01_SOP.jpg
01_SOP.jpg (147.93 KiB) Zobrazeno 5353 x
02_VOP.jpg
02_VOP.jpg (140.23 KiB) Zobrazeno 5353 x
03_ocaní plochy.jpg
03_ocaní plochy.jpg (148.82 KiB) Zobrazeno 5353 x
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Jiří Doležel » 29 úno 2016 10:38

Moc pěkně a vhodně sis vybral, jen co je pravda a že to nebude originální - bude. Každá dvacetinka byť postavená ve více exemplářích je vždy originál ;) Další "hozená rukavice" pro ostatní a bod za odvahu, pustit se po letech do dvoumotoráku a ještě navíc z polystyrenu :idea:
Vím, že je na potahování ještě brzy, ale zkus si raději tu směrovku potáhnout. Mám strach, že vzhledem k různé pevnosti balzy vs. polystyrenu ta balza trochu vyleze, tak ať předejdeš případnému zklamání před finišem. Pokud by balzová kontura vylézala, mohlo by pomoci i zbavení papíru pnutí před potažením jeho vypnutím na rámu a navlhčením - vždyť to znáš.. Ale možná Tě straším zcela zbytečně ;)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Hugo » 29 úno 2016 19:09

Jura mě předběhl, vypadá to moc hezky.
Taky mám dotaz, jak chceš zamezit zvýraznění balzového okraje po potažení? Možná že Plyspan by to zvládl. Je to asi něco za něco. Možná, kdyby nebyla balza tak předimenzovaná, že by to nevylezlo tolik, ale vypadá to pěkně, hezky pancéřově :-). M.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Pavel Stráník » 01 bře 2016 07:58

Jak se bude ta balza chovat se uvidí, moje dosavadní zkušenosti jsou takové, že se zvýrazní spíš tím že nabobtná vlhkem než pnutím potahu. Takže bude následovat několikrát opakovaný proces namočení, vyschnutí a obroušení a pak na závěr impregnace něčím co minimalizuje další nasákání při potahování - osvědčil se šelak ale zkusím ještě i ředěný Balakryl, ten by se snad mohl víc vpít do balzy, šelak zůstává na povrchu.
Uvidím, ostatně pořád je to pro mě jen technologický demonstrátor, pokud to zvládnu lépe než Vendettu tak mám zálusk na onačejší kousek.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od shark » 01 bře 2016 08:25

mám zálusk na onačejší kousek

Mitchell? Invader? Heinkel 177? :D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 bře 2016 13:00

Honzo, zálusk je jen zálusk. Obávám se, že dvoumotorák od Tebe na soutěži dvacetinek stejně nikdy neuvidíme. Ale pokud se mýlím, pak mohu říci, že existují ještě vhodnější typy : Reporter, Tigercat, Ar-240, Ar-440, UHU, SM 91, SM92, Mjasiščev s čtyřlistými vrtulemi, Su-12, Fw-189,Bf-109Z atd.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od shark » 01 bře 2016 17:06

Luboši, přečti si poslední větu Pavlova příspěvku, hned nad tím mým. :D Kurzívou se obvykle píší citace, uvedené typy byly dotaz na Pavla.

A jinak už mám vrtule ( :lol: ) na oldtimera Lockheed Saturn http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=5386
No a pokud ode mne dvoumotoráka 1:20, tak jedině Hughes XF-11 ;) https://www.google.cz/search?q=hughes+x ... ghes+xf-11
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Honza Drážek » 01 bře 2016 18:45

Tak ať to Pavle dokončíš, bude to vypadat pěkně!
Mám dotaz, jakým směrem plánuješ točit vrtule a jak budeš řešit podvozek (pevný, odnímací, vůbec) ?
Já už mám jednoho dvoumotoráka, ne tak vhodného, hotového asi půl roku do fáze před nástřikem a pořád nevím, jak s tím naložit :)
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Emil » 01 bře 2016 19:45

Otázka za sto bludišťáků. Felda:
- na Openscale vytáhne krásné nové éro, které bude ještě před vyhlášením výsledků zpopelněno se všemi náležitostmi
- oplodní šuplík ve své dílně dalším projektem, který je nutno nejprve "důkladně" promyslet (a následně jako slepou uličku opustit)
- bude krouhat zbývající hromadu polystyrenu s takovou vervou, že z toho bude nejprve něco jako UFO, pak bude mít pejsek další misku na vodu
:D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 bře 2016 08:49

Honzo (Sharku) - ani Mitchell, ani Greif, ani Invader (i když ten mě hodně oslovuje), ani nic z toho co uvádí Luboš. Až zvládnu práci s polystyrenem, tak znovu postavím mou srdeční záležitost - XP-67, tentokrát ale jako RC minimaketu. Má to však jeden háček - takový model nepůjde házet z ruky (i dvacetinka se vypouštěla nesmírně obtížně) a tak bude odkázaný na asfaltovou VPD, a to je trochu problém. No a o jedné obzvláště vhodné dvacetince bych taky věděl a jsem na ni docela natěšený, ale ta dokumentace ......
Honzo, s těmi vrtulemi bych to viděl tak jak jsem je měl skoro u všech mých dvoumotoráků - pravá pravotočivá, levá levotočivá. Teoretické zdůvodnění by asi lépe věděl Tonda, já to beru tak že se vlivem vrtulového proudu zvětší úhel náběhu středu křídla a zmenší vnější části křídla (čili zdánlivě zvětší negativy), možná se i trochu změnší indukovaný odpor - kdo ví, ale je fakt že mi to tak fungovalo u Lightninga i Bata, když se ale člověk koukne na historické fotky dvacetinek, tak to má každý jinak. No a podvozek, to se uvidí, všechny možnosti zůstávají otevřené. Tenhle typ má ale relativně malé vrtule, tudíž i krátké podvozkové nohy, tak snad by šlo i létat pořád s nasazeným podvozkem - ale je to hnus!
Adame, víš že pálit nebezpečný polystyrenový odpad je zakázáno. Takhle ničit životní prostředí bych si nikdy nedovolil - na veřejnosti ;) . Takže bod jedna je velmi nepravděpodobný. Bod dvě je zase pro změnu více než pravděpodobný, jen se mi už jaksi nedostává šuplíků. No a misku pro pejska už mám, tak z toho nebude taky nic.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od shark » 02 bře 2016 09:30

XP-67 - je vidět, že máš vkus ;)
XP-67, XP-75A a XF-11, to bych si někdy rád postavil, alespoň z plastu 1:48, leč výrobci jsou jak hluší... :lol:
(Ale první dva by šly alespoň jako stíňáček vystřelováček :D )
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Robert Pajas » 02 bře 2016 10:03

Hmm... No, když bude teďka to volný měřítko, tak to by šel ňákej ten dvoumotoráček, herrgott...:-)
Na Invadera je pěknej plánek od Cometu - nevyznám se v těch různejch Samech, ale 1946, to by se mohlo někam vejít, ne?
http://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=557
0

Odpovědět