Mjasiščev Pe-2I

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Emil » 02 bře 2016 18:14

30 palců... to se vleze v pohodě i do Očovej. Takže nediskutovat na fóru a lepit...
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Vlastik » 02 bře 2016 20:46

No,dokážeš si představit že s tím Robert přijede do Očovej na kole?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od discobolos » 03 bře 2016 09:10

Když mohl přivézt Dewoitine:
http://www.minimakety.cz/dvacetinky/rep ... k=G1#imgG1
http://www.minimakety.cz/dvacetinky/rep ... ick=1#img1
Pamatuju, že svazky natáčel v ještě rozloženém stavu :lol: :lol: :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 bře 2016 09:50

Po čase zase menší posun vpřed - jde to pomalu i když se snažím sem tam nějaký ten čas na stavbu vyšetřit. Ale každý krok je v mém případě tápáním v oblasti ne zrovna prozkoumané.
Takže kousek po kousku vzniklo křídlo:
04_křídlo.jpg
Střední část šla celkem snadně, padací přípravek na řezání (viz vlákno s Vendettou) funguje spolehlivě. Nosníky jsou dost zadimenzované - pásnice jsou z dýhy, stojina z tenké destičky polystyrenu.
04_křídlo.jpg (139 KiB) Zobrazeno 4517 x
05_křídlo.jpg
Kompletace středních částí křídel - řada dřívějších pomůcek je mi k ničemu, třeba špendlíky, zato různých závaží a závažíček rozličných tvarů a hmotností není nikdy dost
05_křídlo.jpg (128.54 KiB) Zobrazeno 4517 x
06_křídlo.jpg
Hotové střední části křídel - náběžka i odtokovka jsou z balzy, hlavně odtokovku jen z polystyrenu nejsem schopen udělat tak by měla nějaký definovaný tvar, pořád mi vychází vykousaná, kroutící se a při manipulaci lehce poškoditelná. Se zesílením balzou jsem spokojen, nárůst váhy je zanedbatelný, odolnost a tvarová stálost nesrovnatelná.
06_křídlo.jpg (117.95 KiB) Zobrazeno 4517 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 bře 2016 10:11

Koncové části křídel už zdaleka nebyly taková idyla - zúžení je celkem velké a vyříznout pláty dolního a hlavně horního potahu byl celkem zážitek. Nu což, napodruhé či napotřetí se to jakštakš povedlo.
Kompletní křídlo včetně konstrukčních křidélek váží 26g při rozpětí 88cm. Jestli je to hodně nebo málo nevím, to ať posoudí zkušenější. Já každopádně netuším kde bych mohl na váze něco ušetřit, takže se s tím musím smířit a být spokojený.
07_křídlo.jpg
Koncové části křídel po zkompletování horní a dolní části, na veškerou manipulaci a dokončovací práce je takřka nezbytně nutné mít zachované zbytky polystyrenového bloku po vyříznutí plátů potahu. Osvědčilo se mi je polepit průhlednou širokou lepící páskou a přilepit je na rovnou podložku (v mém případě s výhodou využity zbytky z plovoucí podlahy) oboustrannou lepící páskou.
07_křídlo.jpg (119.29 KiB) Zobrazeno 4512 x
08_křídlo.jpg
Hotové konce křídel - všechny polystyrenové díly včetně výřezu pro konstrukční křidélka a koncových oblouků jsou olemovány balzou. Broušení kupodivu nedělalo žádný problém, ale to je asi i kvůli tomu, že jsem vše lepil G-perfectem a ne jako doposud LA-tmelem - ten když se dostane napovrch tak je gumový a neobrousitelný.
08_křídlo.jpg (116.42 KiB) Zobrazeno 4512 x
09_křídlo.jpg
Hotové kompletní křídlo
09_křídlo.jpg (116.66 KiB) Zobrazeno 4512 x
10_křídlo.jpg
Vše seskládáno na váze, výsledek posuďte sami.
10_křídlo.jpg (131.78 KiB) Zobrazeno 4512 x
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Hugo » 22 bře 2016 10:46

Vypadá to skvěle. Mohl bys prosím popsat víc to broušení lepidla G-perfect? Netvořily se tam žmolky, které pak při broušení dělají rýhy v povrchu, když se dostanou mezi polystyren a brusný papír/mřížku. díky, Martin
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 bře 2016 19:39

Pavle děláš to naprosto perfektně. Nevím, zda Ti pomůžou mé zkušebosti s pěnovkou, co mi dal v rouře Jirka Doležel. První křídlo pro P-30 bylo vyříznuto a respektovalo zakřivení z oné roury. Zbytečně tlustý profil a velké prohnutí profilu, ale přesto slušné letové vlastnosti. U dalšího křídla jsem přes papír z novin přežehlil onu pěnovku a docílil požadovaný profil. Ano, balzové nosníky, náběžka i odtokovka, to je nutné. Váha u křídla pro P-30 je asi o 20% vyšší, ale je nenavlhavé, nepotažené se díky svému povrchu takové křídlo chová jako by bylo větší !Musíš li to potáhnot, pak se asi oné výhody zbavíš.
Přílohy
P 30 z pěny.JPG
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Pavel Stráník » 22 bře 2016 21:48

Hugo píše:Vypadá to skvěle. Mohl bys prosím popsat víc to broušení lepidla G-perfect? Netvořily se tam žmolky, které pak při broušení dělají rýhy v povrchu, když se dostanou mezi polystyren a brusný papír/mřížku. díky, Martin
Žádné žmolky se mi nedělaly, brousilo se mi to vyloženě dobře. Ale je fakt že jsem se snažil pokud možno táhnout brusným papírem směrem z polystyrenu na balzu a ne naopak a pak že jsem brousil lepidlo vyschlé, nejdřív po jednom dni od slepení. A brousím smirkem, ne mřížkou, s tou nemám při modelaření žádné zkušenosti.
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Emil » 23 bře 2016 17:11

K těm žmolkům při broušení:
Dle mého skromného názoru - Pokud je dobře vyschnuto Perfect G i Herkules brousit jdou - má to jednu podmínku. Chce to dobrý šmirgl o správné zrnitosti. Tahle lepidla měknou při zahřátí (ostatně se dají použít namísto balsalocu), pokud se šmirgl jen trochu zalepí, lepidlo se při broušení zahřeje a začínají se šoulat žmolky.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Honza Drážek » 24 bře 2016 15:53

Pavle pěkný, hlavně dokončit, oželit výhody a potáhni to.
:lol:
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Honza Drážek » 24 bře 2016 16:00

Novinka, že nejde upravovat příspěvek po nějakém čase, tak Pavle musím ti sem napsat ještě jeden. :D

Edit: ještě si dovolím oponovat názoru pana Koutného, že balzová náběžka i odtokovka jsou nutné. Nejsou.
Pokud se týká jen těchto vašich zkušeností vašich P30, nepatří to sem, tak nematťe případné stavitele.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Mjasiščev Pe-2I

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 bře 2016 07:17

Umlouvám se pokud jsem nějakého skalního minimakétáře urazil publikováním své zkušenosti s pěnovými křídly pro P-30. Napsal jsem to proto, že se jedná o větší model, podobně jako bude Pavlova dvacetinka. Moje zkušenost s dvacetinkou P-51R, kde nebyly náběžka a odtokovka zpevněny balzou jsou takové, že u menšího modelu to sice není nutné, ale i přistání do porostu s ostrou tvrdou trávou (neřku li na pichlavé trnce) je na náběžce křídla zatraceně poznat.
Nevím jak moc se dá udělat povrchová úprava na Pavlově modelu bez potahování papírem tak, aby nebyly poznat změny v materiálu pod nástřikem. Faktem však je, že papírem nepotažený povrch by byl o dost lehčí a onen sametový povrch má velmi příznivý vliv na tloušťku mezní vrstvy u křídel, kde je Re blízko kritické hodnotě, nebo pod ní. Pravdou je, že papírem potažený povrch bude asi kvalitnější a pevnější.
0

Odpovědět