HM-14

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 08 říj 2017 22:04

Nepotěšil jsi mě ;-)
Ale lépe být varován předem než zklamán potom ;-)
Nicméně, už je pozdě, proces začal...;-)
Vím, že Blecha má malý rozsah optimálního seřízení a vyvážení, zato celkem širokou oblast seřízení, kdy je nestabilní až neřiditelná.
Naštěstí mi jde o jeden, ustálený režim - od RC varianty bych nějaké zásadní potěšení spíše neočekával a tak to bude FF....
RC verzi má Mira z Otrokovic, o nikom jiném nevím. Ten mě varoval před určitým nastavením, kdy je mezera mezi křídly příliš malá a dochází ke změně obtékání zadního křídla.
Ale on má depronové křídlo, takže profil je jasný, ale jiný ;-)
Mám od něj dodatek ke knize, jakési vyjádření jiných pilotů, kde upřesňují těžiště a nastavení, ale jak jsem už psal - jiný profil a velikost vč. plošného zatížení může "potřebovat" těžiště jinde. Stejně tak i vyosení motoru.
Ale je to výzva.
Na víceméně běžný model bych se neptal, ale Blecha je prostě jiná.
Ještě prohlídnu RC verzi některého následovníka Blechy, která byla v jednom z prvních čísel RCM. Třeba se bude čeho chytit.
Ani RC Groups toho moc nenašel.
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: HM-14

Příspěvek od Ivan Horníček » 09 říj 2017 11:26

Na tomto videu je patrné, že přední křídlo je uchycené pružně. Pouze se tahá za odtokovou hranu dolů. Na přední náběžné hraně je gumový svazek. Tak to bylo na prvních předlohách. Také je velký negativ na předním křídle. Model létá docela pěkně.

https://youtu.be/ytgHZ7xXcdc
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: HM-14

Příspěvek od Ivan Horníček » 09 říj 2017 17:21

Svého času jsem pro pana Gašparína stavěl tohle. Prý to dokonce i létalo.
Přílohy
micro_hm14_LR.jpg
micro_hm14_LR.jpg (110.56 KiB) Zobrazeno 3632 x
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: HM-14

Příspěvek od FF Radek » 09 říj 2017 21:21

Na blechu sem se už mockrát díval, zdála se mi od pohledu prudce letová, to vzepětí, ta plocha, ta směrovka......ale zdání asi klame...ten RC při tom záletu toho má evidentně plný ruky....
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: HM-14

Příspěvek od Dušan Sedlár » 09 říj 2017 22:59

K tomu môjmu príspevku ešte malú radu. Na krídle sa dá určite použiť autostabilný profil. Na výškovku spolu ale už nie!!! Ono by sa to tam nejak pobilo. Tam stačí nejaký 5-6%Clark.
Pavel Stránik si určite pamätá, že v začiatkoch halového lietania s RC minimaketami Honza Titz lietal s maketou Bleriot. Poctive urobil na výškovke autostabilné "esíčko", tak jak je kreslené na plánoch. Výškovka sa ako plávajúca v kuse otáčala okolo hl. nosníka. Celé sa to chovalo ale divne a sám Honza to komentoval "víš, ja coufám dopředu"
Možná, že Ing. Alfery by na tému autostabilný profil na krídle aj na výškovke mohol urobiť malé pojednanie a poradiť.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 09 říj 2017 23:04

Ivan Horníček píše:Na tomto videu je patrné, že přední křídlo je uchycené pružně. Pouze se tahá za odtokovou hranu dolů. Na přední náběžné hraně je gumový svazek. Tak to bylo na prvních předlohách. Také je velký negativ na předním křídle. Model létá docela pěkně.

https://youtu.be/ytgHZ7xXcdc
O tom gumovém laně píše i konstruktér: "...které slouží k tomu, aby křídlo nespadlo pilotovi na hlavu, avšak za letu je úplně zbytečné".
Proč tomu tak je je, myslím, jasné. Ale klidný bych nebyl, být pilotem...
Tam nešlo pustit knipl jako v L-4H ;-)

Z hlediska maketovosti bych si tedy měl vybrat předlohu, která měla upravené řízení, a to táhly na rozdíl od tažného lana.

Ivane, o tvé blešce (nejen způsobem letu předlohy, ale i velikostí) vím, viděl jsem ji v některém Peanuts+Pistachios.
A řekl bych, že pokud je dost výkonu, pak "letí" vše - třeba ta Rainerova pidi věc taky nějak lezla nahoru, jen to nebyl let modelu, ale spíš motýla :-) Ale měl to krásné ;-)

Rade, plochy je tam habakůůůk, jen nevím, co to bude ve vzduchu dělat, ať řízeno či nikoliv :-)
A směrovku konstruktér schválně zvětšil a přitom je to plachta jako Brno... I na tom RC modelu bylo vidět, že do toho pilot dost hrabal - je tam další video a tam "už věděl". Je to celé takové krátké...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 09 říj 2017 23:08

Dušane, máš na mysli toho velkého Blériota s vyklepávaným hliníkovým krytem motoru (ta boule na boku)? Ten Švýcar?
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: HM-14

Příspěvek od Robert Pajas » 10 říj 2017 15:58

0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: HM-14

Příspěvek od Dušan Sedlár » 10 říj 2017 19:40

Steeve. Neviem, či to oslovenie patrí mne, pretože na stránkach vystupuje ešte jeden Dušan. Ak mne, tak si ma nachytal na hruškách. Neviem.Bol to malý Bleriot , mal asi 650 mm rozpätia. Vieš za život sa všeličo v hlave uloží a všeličo nie. Som rád, že sa tam uložil Titz, Bleriot, a Titzovo komentovanie ako sa model riadi. A priznám sa po rokoch, že som moc tej vete o cúvaní dopredu vtedy nerozumel a nechcel som sa pýtať, aby som nevyzeral moc blbo. To čo píšem teraz, sa mi vybavilo, keď na scénu prišla "blcha" a já som si spomenul na svoje zážitky s blchou. Mimichodom, tá blcha spolu zo "záchodovým deklom" stále visí nad mojou postelou. /ten dekel to bolo také samokrídlo, ktoré ten dekel pripomínalo./Ak by som mal urobiť záver, tak neriadenú blchu možno zalietať. Treba sa s tým pohrať. Pri riadenej blche ak sa použije autostabilný profil na výškovku, chová sa to "všelijak".
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 10 říj 2017 21:02

Dušan Sedlár píše:Steeve. Neviem, či to oslovenie patrí mne.....
Mimichodom, tá blcha spolu zo "záchodovým deklom" stále visí nad mojou postelou....
Ak by som mal urobiť záver, tak neriadenú blchu možno zalietať. Treba sa s tým pohrať. Pri riadenej blche ak sa použije autostabilný profil na výškovku, chová sa to "všelijak".
Ano, bylo to na tebe ;-)
Ten dekl stavělo u nás hodně lidí - ideální do haly, ne že by to extra létalo, ale bylo to jednoduché a při rozbití v hale (když létají všichni) žádná velká škoda. Mě se příliš nelíbil...
Jo, a dva motůrky jsem si taky navinul a fungují. To v době, kdy asi na Lomcováku byla hitem zpráva, že na Model Hobby má někdo prodávat stříďák pod 1000,. Kč...

No a k té výškovce - podle Bohumila Štromajera to chce na obou nosných plochách skutečného letounku jiný profil, třeba NACA 23012, a to i na zadním křídle. Jen doporučuje "opatřit toto křídlo klapkou poměrné hloubky 16,5-17% pevně nastavené na výchylku14,75-15,0° tak, aby součinitel klopivého momentu vztažený ke čtvrtinovému bodu byl nulový, nebo slabě kladný". Předpokládám tedy klapka v poloze "nataženo", což mi pak připadá, jako použití autostabilního profilu. Dále pak devět dalších doporučení...:-( . Včetně doporučení nastavit zadní nosnou plochu na úhel +9; - což je zvláštní, protože křídlo leželo na horní ploše trupu, která byla vodorovná a navíc Blecha létala ještě mírně nahrbená.
Podle Darrola Stintona pak další doporučení, v rozporu s předchozím... I to, že vrtule nemá být příliš malá a má přesahovat nad křídlo...

Myslím, že tyto rady nebudu - mírně řečeno - brát v potaz ;-) a budu se inspirovat bokorysem (křídlo tam není) modelu Richarda Crosleye - myslím, že ta Blecha z videa je taky jeho.

Stavba už byla zahájena a tak se nechám jakkoliv překvapit.;-)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: HM-14

Příspěvek od Steve » 10 říj 2017 21:05

To se mi líbí, ideální stav ;-)
Po seřízení vše dobře zalepit a nedýchat, nesahat...:-)
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: HM-14

Příspěvek od Ivan Horníček » 10 říj 2017 21:49

Ještě jsem našel tohle.
Přílohy
blecha 2.jpg
blecha 2.jpg (149.73 KiB) Zobrazeno 3449 x
0

Odpovědět