Arado Ar-66C podruhé

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Arado Ar-66C podruhé

Příspěvek od discobolos » 17 dub 2018 17:38

Pavle, to máš slozene jen na ukázku, nebo to kompletujes před nástřikem?
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Arado Ar-66C podruhé

Příspěvek od Pavel Stráník » 18 dub 2018 15:22

Dík všem za uznání.
Čím to je potažené nevím, je to nějaký letitý japan nebo spíš čajový papír, co jich mám roličku z dávných dob existence Domu obchodních služeb Svazarmu (slovutný DOSS), z počátku osmdesátých let. Rozhodně to není šusťák, s tím pracovat neumím (spíš jsem to moc ani nezkoušel). Já na výběr papíru, samozřejmě v nějakých rozumných mezích, moc nedám, obzvláště u letadel nad půl metru.
No a složené to je hlavně kvůli tomu, že jsem musel udělat vzpěry mezi křídlem a trupem, které se musí napevno zalepit a hlavně zatmelit do trupu před vlastním stříkáním, a pak udělat vzpěry mezikřídelní a nějak ošetřit místa kde jsou vetknuty do křídel, aby tam pak po nestříkání a složení nebyly kolem moc velké nezapravené díry. Samozřejmě to přijde před stříkáním zase rozebrat.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Arado Ar-66C podruhé

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 dub 2018 10:19

Opravdu spousta krásné práce. Pokud jde o tu roličku papíru z osmdesátých let, pak existuje hned několik zdrojů. Něco se dalo získat ještě v Novém Mestě n.V. Ujo Motorček a Robert Cook ( to byl čaják podobný modelspanu), další zdroj Vláďa Kunert , papir podobný modelspanu, ale hustší a také těžší, dobře se tvaroval na sférické plochy, pak v r. 1983 jsem řídil výstavbu teplárny pro papírny a gen. ředitel mi zařídil, že chlapi nastavili stro na výrobu čajáku na minimální hmotnost (asi 10 g/m2), papír to byl výborný, ale trochu děravější než modelspan) dostal jsem toho pěknou ruličku a ještě letos někteří bažanti s tím mají potažená křídla u svých P-30. O existenci Domu obchodních služeb Svazarmu (slovutný DOSS) se dozvídám nyní poprvé, takŽe tento papír asi neznám (jakou má váhu na m2, jakou strukturu, je to jako plátno - modelspan, nebo jako plst-japan ? Papíry typu modelspan se vypínají stejně i v obou na sebe kolmých směrech. Kdežto japany mají léta a jinak pnou v sobě kolmých směrech, podobně i Kashmir.
0

Odpovědět