Hydroplány, zvláště ze SP, vhodné pro minimakety

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Hydroplány, zvláště ze SP, vhodné pro minimakety

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 říj 2019 13:27

Všeobecně platí, že nejvhodnější jsou takové typy, co již skutečný letoun měl relativně velkou vrtuli, velkou hloubku křídla, lehký trup, malé plováky a mohutná kormidla. U dvacetinky pravidla limitují průměr vrtule max. 36% z rozpětí křídla, u oříška takové omezení není a tak tento může mít mnohem delší dobu motorového letu.
Z doby pionýrských let před WWI to jsou především tyto typy :
Borel jak z roku 1912, tak i z 1913[/b][/b] splňují beze zbytku uvedená kritéria.
S typem 1912 velikosti M-oř vyhrál Petr Mikulášek hned první soutěž FLY OFF Schbeiderova poháru.
Typ 1913 je snad ještě vhodnější, jako m 1/20 zvítězil hned v několika ročnících FLY OFF Schneiderova poháru a dobře zabodoval i na soutěžích dvacetinek. Jako M-oř je asi ještě vhodnější a létavější.
REP 1913 Petra Koutného výborný v soutěžích oříšků (umí přes 70 sec.), i na FLY OFF Schneiderova poháru, postavený v mnoha exemplářích. Jako dvacetinka postavený jen jednou žákem v kroužku, stabilní, létavý, ale při přistání na tvrdé zemi problémy s vzpěrovým systémem plováku.
Morane Saulier výborný jako dvacetinka, umí i starty ze země, lety 50-60s, jako M-oř výborný, ale křídlo je bez lomení a model létá velmi otevřenou zatáčku, nevejde se do menší haly, časy přes 70s.
Sopwith Tabloit je krásný klasický typ, jako dvacetinka postavený Dušanem Sedlárem a Toníkem Křižkou, obě dvacetinky jsou asi těžší, přesto Toník 2x vyhrál FLY OFF Schneiderova poháru. Jako M-oř ještě vhodnější a lety by mohly být kolem 50s.
Sopwith Baby, jako dvacetinka i jako oříšek velmi vhodný typ a letové výkony kolem 50s.
Sopwith RAINBOW, jako dvacetinka má relativně malou vrtuli a tak výkony jsou kolem 35s. Jako oříšek v mém provedení potažený barveným modelspanem při letové váze téměř 20g v hale nádraží Kr.Pole s rovným stropem ve výšce 9m je nejlepší výkon 59s, venku 63s
Savoia S.13, létající člun, má bodové srážky za motorstick, ale jinak velké nadhodnocení, jako M-oř létá kolem 50s, v Prostějově 12m výška a teplota přes 30°C byl nejlepší let 64s.
Macchi M.7 stejně jako S.13 létající člun, má bodové srážky za motorstick, ale jinak velké nadhodnocení, nejlepší let oříška Michala Králíka byl 80s
Supermarine S.4 výborný typ pouze VOP je malá a pokud použijete profol křídla sprohnutou spodní stranou, pak VOP je třeba zvětšit. Moje dvacetinka uměla 70s. Oříšek může být ještě výkonnější.
Curtiss R3C1, velmi vhodný typ,pokud je dokážete postavittak dobře a tak lehký jako Tonda Alfery, pak je to potenciální vítěz nejen FLY OFF Schneiderova poháru.
Gloster VI krásný a velmi vhodný typ, ten můj oříšek před 30 ti roky létal kolem 45 s
Macchi M.39 velmi vhodný typ s velkou VOP, jako oříšek létal v Pardubicích časy kolem minuty
Macchi M.67 velmi vhodný typ s třílistou vrtulí, jako oříšek létal Petrovy Mikuláškovi časy až kolem 70s
American Mercury je velmi vhodný jak pro dvacetinku, tak i pro oříška, vše dtailně zde již bylo popsáno na samostatném vlákně.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Hydroplány, zvláště ze SP, vhodné pro minimakety

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 říj 2019 18:55

Omlouvám se za překlep, samozřejmě, že u dvacetinek je max. průměr vrtule 35% z rozpětí...
Mezi velmi vhodné typy ze SP patří beze sporu Gloster VI, jako oříška jsem jej měl asi před 30 ti roky v atraktivních barvách : trup, SOP a vzpěry kambriřská modř, křídla a VOP žlutá (staré zlato), plováky bílé, chladiče mosaz. Můj oříšek byl dost těžký a v nízké hale v Hradci králové létal hezky, časy byly kolem 45s bez dotyku se stropem. Nyní se o tento typ zajímá Ondra Krucký.
Svého času se Petr Kolář zajímal o typ Gloster III, který má mimořádně dlouhé vzpěry plováků, takže u oříška vyjde průměr vrtule mimořádně velký.

Mimo SP mezi nejvhodnější typy patří Laté 28 (oříšek Vládi Kunerta létal v Pardubicích 100s), Nanzan (jako perfektní oříšek létá Tonda Alfery) a Dewoittine HD.730-733, u kterého plováky neomezují průměr vrtule a plováky jsou na krátkých kompaktní vzpěrách (můj oříšek v nízké hale v Hustopečích létal přes 70s).
Velmi vhodné proporce má Port Victoria V, podle PC asi vůbec nejlepší, velká hloubka horního křídla, velká čtyřlistá vrtule (můj hezký oříšek ale v hale ZŠ Střelice vždy hezky nasadil otevřenou půl zatáčku, aby nakonec těsně pod stropem skončil na balkóně a tam si poškodil vzpěrový systém plováků. Seřízení na menší průměr zatáčky se mi nepodařilo, asi SOP v úplavu za křídlem)
0

Odpovědět