RWD-17W

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

RWD-17W

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 úno 2020 16:10

V době, kdy bylo málo podkladů letounů vhodných pro minimakety jsem občas kupoval Skrydlata Polska a tam někdy byly zajímavé věci pro maketáře. Moc se mi líbil barevný podklad plovákového letounu RWD-17W, ale desítky let jsem se jen na něj díval a říkal si, je to pěkné, ale složité, plováky,motor a hlavně ten vzpěrový systém, to by chtělo kompletovat v nějaké šabloně, jinak se těžko udrží sprévná poloha křídla, trupu a plováků. Nakonec mi to nedalo a začal jsem stavět. Pravda je, že některé věci jsem řešil až za pochodu a kompletace byla jen v ruce. Zbytečně jsem měl obavy, že budu muset dost dovažovat v předu a tak již v kostře dal do špice každého plováku jednu matku M3, po dokončení však model byl těžký na nos a měl malý úhel seřízení - odmítal klouzat, takže rozkuchat, dát křídlu větší úhel a matky z přídě plováků ven.
Přílohy
DSCN2838.JPG
DSCN2836.JPG
DSCN2835.JPG
DSCN2830.JPG
DSCN2831.JPG
SP.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RWD-17W

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 bře 2020 18:24

Po vyndání toho balastu ze špice plováků a zvětšení úhlú seřízení jsem dnes ráno, za bezvětří a teplotě kolem nuly, vzal model a šel ven jej zkusit. Napřed kloiuzavý let s rovnoměrně rozloženým svazkem o délce 450 mm, 2.4 g/m. Pro jistotu bylo voleno přistání do měkkých větví křoviny a bylo to dobré. Tak honem než začne nějaký průvan na můj malý travnatý plácek 200m od našeho domu. Natáčím 500 otáček, ale to je asi 1/4 z maxima a guma má malý moment, takže let připomíná jen prodloužený kluz s hezkým přistáním, končícím sklouznutím po trávě. Přitáčím prstem za vrtuli, moment je větší ale v okamžiku startu se objevil slabý průvan, model vystoupal do 2 m, pak se zhoupl, jasná turbulence za domy a model velmi ostřej sjel doleva, naštěstí to vyrovnal a hezky přistál.Míra štěstí byla vyčerpána, měl jsem to zbalit a jít domů, ale zvědavost + hloupost zvítězily. Opět dotočeno prstem na větší moment, výstup do 2,5m výšky zhoupnutí, vyrovnání, půl okruhu a pak již sestup s přistáním na větev keře ve výšce asi 1/2 m a odtud pád kolmo na holou, tvrdou zem. Ozvalo se křupnutí, zkoušel jsem vzpěrový systém plováků, ale ten byl v pořádku. Takže další let, ale ten již byl více rozhoupaný. Konečně jdu domů, ale ještě jeden kluz do měkkého křoví, je to přetažené tak tak, že to tam dohoupalo, Až pak si uvědomuji, že na dlouhém svazku se vzadu vytvořil velký uzel, hlavně však zjišťuji, že střed křidla je odlepený z kozlíku stejně jako i zadní vzpěry od křídla - to bylo ono křupnutí. Takže oprava doma. Nalepení a fixování správné polohy křídla na kozlíku nebylo zrovna snadné, přilepení vzpěr ano. Pak jsem o 10% zkrátil svazek, takže uzel v zadu by po vytočení svazku neměl být tak veliký a model se trošku odlehčil a snad již nebude houpat, tomu by také mělo odpomoci mírné potlačení osy vrtule. Je možné, že bude potřeba o 10% silnější a kratší svazek. Pokračování raději až v hezké hale ZŠ ve Střelicích,
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: RWD-17W

Příspěvek od shark » 01 bře 2020 19:53

Ty jsi nezmar, Luboši!
Za stavbu i zalétávání máš můj obdiv, fakt.
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: RWD-17W

Příspěvek od RCOK » 01 bře 2020 22:49

Pekná predloha, podarený model!
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RWD-17W

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 bře 2020 09:50

Jestli bych si s tak hezkým a celkem křehkým modelem nedal tu energii a nešel někam kde je více prostoru :shock: :shock: Takhle to bude otlučené a poslepované dřív než se to dostane na první soutěž :roll: Myslím že takový fyzicky zdatný důchodce by mohl strčit model do celkem malé krabičky, zajet trolebusem (zadarmo!) do Komína a příjemnou vycházku spojit se zalétnutím modelu na Medlánkách. Pamatuji že jsme tam s modely běžně chodili pěšky.
1
1 Obrázek

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RWD-17W

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 bře 2020 12:59

Kamarádi,
děkuji za hezká slova chvály i za celkem rozumný názor Pavla na prostory a jejich rizika z létání. Ano, to bývaly krásné časy, kdy jsme nebyli líní a třeba pěšky spolu i s Petrem chodili přes kopec pěšky na Medlánky si zalétat. Pravda je, že to bylo na jaře, kdy již nebylo bláto a na letišti byla měkká travička. Tehdy jsme však létali většinou s dvacetinkami, které nejsou tak choulostivé na vítr jako malé oříšky...
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: RWD-17W

Příspěvek od Robert Pajas » 02 bře 2020 21:04

Teda! Maketový počet žeber... Co to do Vás vjelo, pane Koutný? :-)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RWD-17W

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 bře 2020 21:47

Roberte, asi jsem to přehnal a ono to také cosi váž. Pokud bych tento typ stavěl podruhé, pak by žeber v křídle byla polovina a VOP by byla vyztužena diagonálně, jak jsem zjistil v nových podkladech, že bylo u skutěčného letounu. Potah křídla by byl kondenzátorákem a vše stříkáno humbrolkami. Nyní je letová 14 g a to je zbytečně moc. Takže snad ta rada pomůže případným novým stavitelům.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: RWD-17W

Příspěvek od Vyvel » 04 bře 2020 10:08

Pokud by o to někdo stál, tak na tomhle odkazu je článek o RWD17W včetně fotek, třípohledu a barev. Bohužel spíš pro ročníky co ještě znají bukvy azbuky. [iframe]http://www.airwar.ru/enc/other2/rwd17w.html[/iframe]
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RWD-17W

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 bře 2020 11:57

Ano, také na internetu je ten bokorys s červeným spodkem plováků a vzpěr...
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: RWD-17W

Příspěvek od Vyvel » 04 bře 2020 12:38

Osobně si spíš myslím, že ten spodek plováků nebude čistě červený ale spíš taková ta hnědočervená protiporostová barva - jak se natírají spodky lodí.
A co takhle varianta dvacetinky? Plocha křídla je dost velká, šíp zlepšuje stabilitu a rozpětí 500mm je přece jen víc než 330mm u oříška? Vrtule bude 175mm, teda pokud se vejde kolem plováků. Tak daleko jsem ve svých úvahách nedošel.
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: RWD-17W

Příspěvek od Tazi » 05 bře 2020 10:49

Pavle, RWDéčko je i v pozemní verzi a řadovým motorem,jako dvacka by to mohlo být pěkné..
0

Odpovědět