Halberstadt D.II

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 356
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Sopwith » 22 dub 2020 17:42

Dušan má pravdu. Je to pěkný tutorial. Už to mám zkopírováno, vytištěno a pečlivě uloženo! 😂. Jinak éro nádhera. Klobouk dolů. Můj šálek ☕️. Jirka
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Hugo » 22 dub 2020 20:32

Taky nechci plevelit Pavlovo téma, kdyžtak ať to admin smaže, nebo přesune kam uzná za vhodné.
Odpověď Dušanovi a Petrovi P.: na kameru to nahrávat nebudu, není to nic světoborného, je to běžná technika washe z white spiritu a olejových barev. Na youtube určitě něco takového bude. Novinka je akorát to, že jsem to použil na modelu potaženým papírem a zjistil jsem, že to je ještě lepší než na plastikáčích.
Ohledně potahu: potahuju Kashmirem 6g (ale stejně by to vyšlo i Kasmirem 9g), 1x - 2x ředěný nitro vypínací lak kvůli zpevnění papíru, který v sobě nemá pojivo a pak ředěný balakryl kvůli zalepení pórů. Dle potřeby více vrstev. Na to pak rovnou stříkám barvu.
Ohledně barev - psal jsem to už mnohokrát, tak je to pro Tebe Petře: používám akrylové barvy Gunze H a Tamyie. Výborně kryjí, jde stříkat jemná vrstva, ihned schnou, nesmrdí. Ředím je lihem, pro naše účely to naprosto postačuje. Z důvodu peněz používám především Tamyie, jsou skoro 2x levnější. Lépe se mi pracuje s Gunze, povrch po nich je sametově lesklý, jemnější, prostě nemá chybu. Tamyie jsou hrubší, zejména některé barvy, povrch oproti Gunze působí jako více "suchý", hrubý. To se dá řešit tím, že přidáš kapku lesklého laku do pistole a je to ok. Nebo po nastříkání povrch setřu (vyhladím) suchým hadříkem a pak natřu štětcem (stříkání je lepší, ale jsem líný) vodou ředěným balakrylem a udělá to stejný efekt jako Gunze. Povrch je pak sametový a jemný. Lak navíc opticky scelí povrch, což se hodí zejména tam, kde je vícebarevná kamufláž. Na takto upravený povrch pak jdu s výše popsanou technikou washe a white spiritu. White spirit se skvěle vpíjí do povrchu, kdybys chtěl udělat olejovou skvrnu jak je to vidět na některých fotkách Blériotů a Deperdussinů, tak jedině takto. Nikdy jsem neměl problém s tím, že by se naleptal nebo nějak narušil povrch a to jsem někdy při čištění ten povrch nešetřil, když jsem jej drbal papírovým kapesníkem, nebo vatovými tyčinkami. S tím washem je třeba si pohrát, někde víc, někde méně, třeba ve více vrstvách, případně použít více odstínů olejových barev. Tím se hezky vytvoří barevná hloubka. Nejlépe to vynike na na jednobarevné kamufláži, např. barva plátna. Proto tak rád stavím modely s barvou plátna. Ale skvěle by to vylezlo i na Pavlovu (bleděmodrém) Halbestadtu.
Mám 3 modely F4E/D potažené barvou plátna. Stavěl jsem je postupně s odstupem cca 2-3 roky (už si to nepamatuju a nechce se mi to dohledávat). U každého je vidět vývoj povrchovky. U Morana L je pouze nástřik barvou + sem tam nastříkaná skvrna ředěnou akrylátovou černošedou barvou - snaha o napodobení washe. U Fokkera B.II je to to samé co u Morana L + stříkání zašpinění je zvýrazněné (dle fotek v dokumentaci) + akrylátový wash na štětci + wash dělaný vodovkama. U Blériota (můj předposlední model) jsem použil klasický nástřik Tamyia barvama + stříkané skvrnky ředěnou černošedou barvou a nakonec wash z olejovek a white spiritu. Ony ty olejovky tomu prostě dodají hloubku (zejména když je to v několika nepatrných vrstvách) a zjemní to. Wash dělaný akrylama podle mne působí příliš hrubě, skokově. Jsou to jemné rozdíly, ale je to znát. Model to posune o třídu dál. Někde tady na fóru budou fotky,kdybys to nenašel, tak zkusím Bleriota nafotit.
M.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Pavel Stráník » 22 dub 2020 22:13

Dík moc Martine za vyčerpávající popis jak to provést. Tyhle techniky mám od kitařů sečtené, ale nikdy jsem nenašel odvahu je použít na minimakety. Ale moc mě to láká to vyzkoušet. Budu muset sebrat sílu :D
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Hugo » 22 dub 2020 23:50

No, kdy jindy než v tomto čase začít dělat nové věci :-).
Ještě mne napadla jedna dost podstatná věc, která už tady taky byla mnohokrát probírána, tak jen pro úplnost: když chcete mít na modelu co nejméně barvy a stříkat "mlhu", tak musí být kostra podbarvená barvou podobného odstínu jako je následně stříkána barva na povrchu. Jediným důvodem je fakt, že balza ve své původní barvě hrozně "svítí" a musíte spotřebovat příliš moc barvy na to ji překrýt a kolikrát to ani nejde. Naopak, když kostru pod potah nabarvíte, tak pak po potažení už jen defacto barvíte potah mezi konstrukcí. Proto je možné stříkat jen "mlhou" a váha barvy se opravdu pohybuje v desetinách gramu u modelu velikosti dvacetinky. Tím, že se stoprocentně netrefíte barvou potahu do stejného odstínu kostry nevadí, naopak tento efekt pak způsobí že opticky vystoupí kostra. Ale jemně, nebude to "křičet" tak jako surová balza, tak jak je to např. vidět na obrázku, který sem dal Ivan Horníček výše (i když tam je to ještě přijatelné, jaksi modelové). Toto taky skvěle funguje i u potahů barvenými papíry (tuší, Duha, anilinkama, atd). Kostru podbarvuji nejlépe akrylovými barvami Valejo na štětec, které neslezou ani pod nitrolakem. Skvělá je taky tuš. Ale tam je problém se spoji kostry, které jsou lepeny vteřiňákem - tam se tuš nechytne. Řešením je lepit kostru z předem namořených lišt. Takto jsem dělal kostru trupu Blériota z důvodu že není potažená a cokoliv na ní je vidět. Namoření tuší působí přirozeně a dá vyniknout dřevu, jiná barva by tento přirozený efekt zničila.
Ale na barvení kostry je vlastně možné použít cokoliv. Jen je pak potřeba dávat pozor při potahování, aby barva nepouštěla, tomu lze předejít vhodnou technikou potahování. Já s Valejama to neřeším a lepím potah lepícím nitrolakem. Tohle je snad opravdu všechno :-). Hezký čas s experimenty v době koronaviru. M.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Hugo » 22 dub 2020 23:57

PS: ještě se asi sluší napsat, že tato moudra potahování a povrchové úpravy nejsou jen z mé hlavy, ale jsou výsledkem dlouhodobého a radostného sdílení zkušeností více modelářů, zejména v čele s Radkem Gregovským.
PS2: Dále bych chtěl zdůraznit, že výše popsaný popis povrchovky je skvělý pro makety F4D/E, ale myslím, že lecos z toho lze použít i na modely vyžadující méně času na stavbu. Jde o to, aby nám modely přinášely radost, ne abychom se jimi trápili.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Petr P » 23 dub 2020 10:13

Moc děkuji Hugo za ještě podrobnější doplnění! Velmi užitečné.
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Ivan Horníček » 23 dub 2020 11:08

Je potěšující, když vás mistr oboru uvede jako příklad. Potom ale zjistíte, že vás uvedl proto, že takto se to již nadělá. A je po nadšení. Ale lepší už to nebude.
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od FF Radek » 23 dub 2020 11:58

Připojuji se k poděkování za info o postupu.... zrovna se snažím různě stínit a podstíňovat a přesstínovat.....a z výsledků jsem víceméně rozpačitej..... celoživotně stavím eroplány jako muzeální kousky, nebo spíš, jakoby vyjely z nějaké fabriky, kde na výrobu měli spoustu času 😁...sama představa "vyšisovanýho" potahu je problém, bo sem nikde takový eroplán neviděl...a když pak vidím eroplán od Martina, tak to by jeden zaplakal, jak to vyšisování model dokonale osvěží..
0

caha54
Reakce: 8
Příspěvky: 34
Registrován: 24 dub 2016 18:00

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od caha54 » 24 dub 2020 18:38

Ahoj Pavle
Jakým lepidlem jsi lepil na bočnice trupu balzový potah z tenké balzy. Chci dělat také potah trupu z velmi tenké balzy a mám obavy aby při lepení potahu disperzním lepidlem na bočnice z balzových lišt 1,5x1,5 se trup nezkroutil. Jinak gratulace ke krásnému modelu a můj obdiv. Vypadá to že se letos v Jiřicích asi nepotkáme
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Halberstadt D.II

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 dub 2020 08:40

G-Perfectem. Ale asi každé husté disperzní lepidlo by udělalo stejnou službu.
0

Odpovědět