Stránka 1 z 1

Ki-98

Napsal: 25 črc 2020 09:25
od Lubomir Koutny
Mansyu Ki - 98 jako stíňáček Pokud motor vrtulové stíhačky umožňoval uložit kanon mezi řadami válců a střílet dutou osou vrtule, pak střelba byla velmi přesná i v různých vzdálenostech od cíle. Toto řešení však neumožňovaly hvězdicové motory a také některé řadové, včetně těch nejlepších, jako byly Rols Royce. Proto hodně konstruktérů se snažilo o novou koncepci stíhacího letounu s tlačnou vrtulí, která umožňuje umístit veškeré kanony v přídi a bez potřeby synchronizace. Vzniklo mnoho projektů, desítka prototypů, ale jen jeden SAAB J-21 došel do sériové výroby a k nasazení k jednotkám. Velmi hezkým projektem byl japonský typ Mansyu Ki-98. Právě tento jsem si vybral pro stavbu malého stínového modelu a výsledek mne potěšil, protože tento prcek nejen, že je zajímavý, obdivvaný kluky na sídlišti, ale on také moc hezky létá.
Zájemci o stavbu tohoto modelu si plánek, návod ke staveb, seřízení a zalétávání, které je dost odlišné od typů s vrtulí v předu, mohou najít v některém z příštích čísel MHm. Myslím, že hezky by létala i dvacetinka tohoto typu, ale asi by byly problémy s přijetím tohoto typu do našich soutěží dvacetinek.

Re: Ki-98

Napsal: 30 črc 2020 10:27
od Lubomir Koutny
Čtvrtek 30.7. v 9 hodin ráno bylo bezvětří a již hezky teplo. Na mém plácku mezi paneláky a parkem byla tráva v nasluněné části již suchá, ale v části ve stínu ještě mokrá od rosy. Na první let točím 550 otáček a výsledkem je hezký let vycentrovaný optimálně na ten plácek. Takže na další let točím 720 otáček a lehce kroutím negativ na pravém křídle. Výsledkem je nádherný start v levé stoupavé spirále se srovnáním ve výšce asi 15m, pak půl otáčky v horizontu a další okruh již zase model hezky stoupá v pravidelném okruhu, výška je přes 20m a je mi jasné, že pomohla nějaká bublina teplého vzduchu, která se během letu uvolnila. Ale to již končí motor a model si to míří na vrcholek vysokého smrku, naštěstí malý závan model stočil a po půl okruhu strmého klesání končí model na větvi stromu ve výšce 4m. což snadno bez poškození sundávám. Další poletování zde je riskantní a tak raději jdu na dětské hřiště a tam si létám hezké starty ze země.

Re: Ki-98

Napsal: 02 srp 2020 07:20
od Lubomir Koutny
Před nějakým rokem jsem náhodou na googlu narazil na video fantasmagorických soubojů stíhaček v Tichomoří, pokud by válka pokračovala ještě v r. 1946. Takže tam létaly některé velmi zajímavé japonské projekty. Z minimaketářského hlediska byl pro mne nejlákavější kachní dvoumotorák s řadovým motorem jak na přídi, tak i v zádi. Dokonce jsem si postavil jeho stíňáka, ale udělal jsem chybu , že obě vrtule poháněl jeden společný svazek na levé straně trupu, létalo to hezky, ale lety byly kratší. Chtělo by to svazky z obou stran, takže model by byl symetrický a motorový let dvojnásobný. Rád bych si to postavil ještě jednou a pořádně. Proto bych byl velmi vděčný, pokud mi někdo šikovný pomůže to video, nebo alespoň fotku tohoto projektu objevit.

Re: Ki-98

Napsal: 02 srp 2020 13:11
od shark

Re: Ki-98

Napsal: 02 srp 2020 20:35
od Lubomir Koutny
Honzo děkuji. Opravdu je toho spousta, jen to co hledám tam není. Já po letech zkusil oprášit stnáka, co jsem kdysi postavi, pak kanabalizoval a nyní zase tam dal obě vrtule a se starými gumičkani vyzkoušel, ono to pěkně létá.

Re: Ki-98

Napsal: 03 srp 2020 09:58
od fishbet
Nebyl to dokument: "Tajná japonská letadla 2. světové války"? Tam je něco podobného v raketové verzi (obvykle to předtím zkoušeli s vrtulovým pohonem)
01.jpg
Mimochodem existuje i obdobný dokument o sovětských letadlech a tam je zase jistý Borovkov D, který je Ki-98 dost podobný
images.jpg
images.jpg (15.11 KiB) Zobrazeno 77 x