Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 říj 2020 15:33

Dlouhá léta se mi líbil projekt létajícího člunu pro Schneiderův pohár v r. 1931. Ovšem pro naše soutěže dvacetinek i oříšků je nepoužitelný, nebyl postaven a nelétal. Ovšem pro FLY OFF Schneiderova poháru je to velmi vhodný typ i když poněkud složitější. Pro začátek jsem tedy se rozhodl postavit si alespoň jeho malý stíňáček o rozpětí pouhých 280 mm. Výsledek mne oprav0du mile překvapil, ono to létá báječně, na 400 otáček vysoko nad kandelábry veřejného osvětlení, na 700 pak již tak vysoko, že hrozí přistání na střeše paneláků, nebo na vysokých kaštanech na našem parkovišti.
Jako minimaketa o rozpětí cca 500 mm při letové váze 35-40 g a dvou svazcích gumy TAN l = 500 mm, 3x1 mm by maximální otáčky byly 2100 a doba motorového letu asi 60s , z té výšky by k tomu mohl ještě přibýt slušný čas motorového letu, takže velké šance na úspěch ve FLY OFF Schneiderova poháru.
Přílohy
DSCN3357.JPG
V letu.JPG
srart.JPG
DSCN3355.JPG
DSCN3358.JPG
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Příspěvek od Ivan Horníček » 17 říj 2020 16:55

Jednoduchý plánek.
Přílohy
bernard-farman-18t-schneider-3-view.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 říj 2020 19:12

Díky Ivane, vidím, že máš lepší 3 pohled než já. Opravdu si myslím, že pokud si někdo pohraje s tímto trochu složitějším typem a postavi jej lehký, pak to bude favorit FLY OFF Schneiderova poháru. Minuta motorového letu, značná výška a k tomu dost klouzavého letu. Ten malý prcek mi létá fantasticky, akorát v klouzavém letu je směrově nestabilní a tak nikdy nevím, kam bude závěr letu, ale to na letišti nemusí vadit. Také se může trochu zvětšit SOP, nebo to vyřeší volnoběhy na vrtulích.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 říj 2020 08:25

Případnému staviteli minimakety pro FLY OFF Schneiderova poháru by jako inspirace mohl pomoci můj plánek (původně jednoduchý pro vlastní potřebu). Model o rozpětí 460 mm při letové váze cca 36 g létat hodně přes minutu.
Přílohy
fly off 3 .jpg
fly off 2 .jpg
fly off 1 .jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 říj 2020 14:00

Poměrně hezký přehled hydroplánů Bernard pro Schneiderův pohár je na inrenetu. Tam se také objevuje letoun inspirovaný typem Pegna P.c. 1, tedy bez plováků s člunovým trupem, jenže se jedná o projekt asi z r.1932, tedy z doby, kdy již S.P. skončil trvalým ziskem Angličanů a hlavně, chybí tam ono vektorování tahu tak, aby vrtule byla mimo vodní hladinu a letoun mohl pojíždět během zkoušek námořní způsobilosti. Z textu jsem pak vypátral, že byla předpokládaná rychlost přes 700 km/h, ovšem start měl býr prováděn katapultem, tedy způsobem vylučujícím podmínky S.P. a mám pochybnosti zda by pak takový pokus o rekord byl uznán pro vodní letouny, protože z vody by nestartoval, pouze na ní přistával. Je otázkou, zda by takový rekord mohl být uznán i pro pozemní letouny - není to vzlet vlastní silou, ale ten problém byl i u prvních letounů bratří Whritů...
Takže i když by to byla moc hezká minimaketa, tak ani pro FLY OFF Schniderova poháru podmínky nesplňuje, tedy jen model pro hezké polétání a pro radost.
Přílohy
bernard racer project  1932 .jpg
bernard racer project 1932 .jpg (9.48 KiB) Zobrazeno 1870 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bernard 1930 (létající člun - projekt)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 říj 2020 18:24

Po asi padesáti natočení a letech jsem konečně vyměnil svazky u tohoto stíňáka, gumičky se mi podařilo uříznout o desetinku mm silnější. Dnes bylo hezky a tak když přišel Petr, tak jsme udělali ještě jednu fotku startu a pak já natočil do svazku zadní vrtule 800 otáček a do svazku přední asi 650 otáček. Naštěstí bylo úplné bezvětří, protože modýlek vystoupal vysoko nad naše čtyřpatrové baráky a kupodivu z výšky asi 25m klouzal v pravidelné levé zatáčce, takže neskončil nikde na střeše. Let byl asi 20 s motoru a k tomu 10s nebývale krásného kluzu. Inu míra štěstí byla vyčerpána a hned jsem to vzal a šel domů.
Přílohy
po startu.JPG
0

Odpovědět