Seřízení modelů, zejména víceplošných

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 11 dub 2023 13:48

Ale čtu ;)
Ok, nemyslel jsem RC. A ani oříšky a pistácia, tam jde o jiný letový projev.
Obecně jde o Dvacetinky, sifony a volné elektry.
V podstatě jde o stejnou či podobnou velikost, kdy by - podle mého názoru - neměl být nějaký zásadní rozdíl v seřízení.
Jestli mezi Tondovým Canardem jako Dvacetinkou nebo třeba mojí elektro verzí, větší o 25%... ;)
Rozdíl vidím "pouze" v rozdílném kroutící momentu, který (možná) potřebuje jiné příčné seřízení. Ale ptám se na podélné seřízení ;)

...otištěné kdysi v mém článečku v Modeláři...
To je je obecné označení, asi ne ten, co jsem loni tady uvedl.
Právě proto že čtu, tak vím, že tam je to přesně opačně než tady z diskuze vyplynulo.
O jiném takovém článečku nevím.
Jestli monolog, tak jen proto, že víc upřesnění se "nesešlo" ;)
Nepočítám osobní konzultace, kdy jsem nějaké informace získal.
Třeba že zbytečně velké podélné seřízení se dá sice dohnat větším potlačením "motoru", ale proč?
Nemusíš přece reagovat ;)

Já jen, že si rád počtu o stavbě, řešení problémů a praktické zkušenosti, a to nejen malých modelů.
A téměř nikdy se údaje o profilech, seřízení a těžišti nedozvím.
Podle mě to nejpodstatnější ;)
Mít vrata od stodoly se správným profilem, seřízením a těžištěm, tak musí letět :D (nadsázka ;) )
Třeba i zde pár lidí postavilo zmiňovaného Dreideckera a u žádného tyto informace nejsou, pokud si vzpomínám.
Tam se špatné výchozí nastavení už změnit nedá ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Lubomir Koutny » 11 dub 2023 21:59

Mám pocit, že můj článek z Modeláře Seřízení víceplošných volně létajících modelů jsi sem přiložil právě ty. Pokud by jsi jej pořádně přečetl, tak tam popisuji seřízené mého dobře létajícího Fokkera Dr I. A Petr Kolář musel dát svému tříplošníku stejné seřízení, aby stabilně začal létat. Ano u těchto dvacetinek bylo nutně udělat seřízení přesně opačné než to, co říká teorie pro skutečné letouny. V obou případech šlo o dvacetinky-
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 11 dub 2023 23:27

Ano. Ten obrázek jsem dal já.
A všichni, včetně tebe, uvedli, že to má být opačně. Teď píšeš, že je to správně...
Můj příspěvek z října 2021 ;)
Takže rozpor, který jsem chtěl potvrdit.
Ale podstata byla dotaz na kachnu a tandem + kruhové křídlo.
A to jsem se ptal poprvé, předtím o tom nebyla žádná zmínka. Takže to že nečtu a vedu si monolog nesedí ;)
OK, neřeš, dám to na Dreideckerovi jinak, tedy podle rad ostatních - horní křídlo nejmenší úhel, dolní největší.
A kachny...no, nějak si poradím ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 dub 2023 17:59

Já měl za to, že platí název vlákna, které jsi se ty dal : Seřízení modelů, zejména víceplošných.
Pokud jde o Fokkera Dr I velikosti dvacetinky, pak jsi buď nic nepochopil, co jsme zjistili s Petrem Kolářem a co nám fungovalo. Nebo to ignoruješ a pak jen lituji, že jsem se nechal zatáhnout do zbytečné diskuze.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 13 dub 2023 19:25

Já měl za to, že platí název vlákna, které jsi se ty dal : Seřízení modelů, zejména víceplošných.

"Zejména" neznamená "výhradně".
Ach jo...

Pokud jde o Fokkera Dr I velikosti dvacetinky, pak jsi buď nic nepochopil, co jsme zjistili s Petrem Kolářem a co nám fungovalo. Nebo to ignoruješ a pak jen lituji, že jsem se nechal zatáhnout do zbytečné diskuze.


Já v diskuzi s tebou nechci pokračovat. Měl jsem za to, že už to nebudeš řešit...

Tedy:
Dal jsi kdysi do Modeláře článek o seřízení, který je teď i na 2.straně diskuze. OK.
V říjnu 2021 jsme se shodli, že seřízení by mělo být právě opačně. A i ty jsi potvrdil názor ostatních. Stane se. OK.
Na tomto seřízení jsem se shodl s některými i osobně. OK.
Teď ale zase odkazuješ na platnost článku.... ??
Takže už jsem napsal - zařídím se ohledně Dr.I podle názorů ostatních (tedy nejspíše v rozporu s tvým článkem - měj mi to klidně za zlé).
A prosím, už to neřeš ;-)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 02 říj 2023 18:36

V sobotu jsme diskutovali o více věcech a jedna z nich i seřízení.
Dal jsem "do placu", že kolega létá s Blechou (novější verze) s podivným seřízením.
Tedy není mi jasné seřízení, kdy zadní plocha má evidentně větší úhel náběhu než přední. Na různé profily to nevypadá...
A aby bylo zřejmé, že jsem nekecal, mám tu fotku (schválně kvůli tomu pořízenou), kde je vidět letová poloha - opravdu to není jen "parkovací" ;)
A létá mu to - fotky také mám.
DSC_0219res.jpg
DSC_0219res.jpg (93.53 KiB) Zobrazeno 1163 x
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Vyvel » 03 říj 2023 15:06

Proč podivným? V podstatě to potvrzuje co se kdysi psalo o seřízení dvouplošníků s kladným stupněním. Horní, předsunuté křídlo trochu ohne proud vzduchu nabíhající na spodní křídlo takže i když má spodní křídlo větší úhel nastavení, tak úhel náběhu bude podobný jako u horního křídla. No a u té blechy, vlastně jakéhosti tandemu, kde je přední křídlo výš než zadní by to mělo fungovat podobně.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 03 říj 2023 19:02

Tak možné to je, ale zdá se mi to celé hodně rozdílné, nevím.
Ale protože jinou verzi nemám.... ;)
Všechny plány blech co jsem našel to ale měly "klasicky".
A že se to občas - při "zavření" té štěrbiny - chová prapodivně, si už vyzkoušelo dost pilotů. Jen už to pak někteří už nestihli nikomu říct :lol:
Ale jemu to létá dobře.
DSC_0140res.jpg
DSC_0140res.jpg (58.76 KiB) Zobrazeno 1058 x
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 08 říj 2023 19:08

Tak mě napadlo....
Pokud jsou křídla dostatečně blízko, dojde při zvětšení úhlu náběhu předního křídla (zadní je pevné) k "přivření štěrbiny" mezi odtokovkou předního a náběžkou zadního křídla.
Díky vyššímu obtékání zadního křídla dojde ke zvýšení jeho vztlaku.
Pak paradoxně dojde k potlačení a letoun přejde do klesání.
Chová se to jako slot.
Mohlo by to tak být?
Opravdu jsou křídla "geometricky opačně" - tedy přední křídlo s pravděpodobně shodným profilem má menší úhel náběhu než zadní.
0

Odpovědět