Prášenie farby z pištole

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Prášenie farby z pištole

Příspěvek od RCOK » 10 bře 2021 13:21

Furt s tým mam problém, tlak 2 at, vzdialenost- 15- 20cm, farba humbrol alebo revell matt+ origo riedidlo+trochu leskleho synt.laku a výsledok je vrstva farebného prachu na povrchu.Je na to nejeka finta? Dík za rady.
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Malutky » 10 bře 2021 17:05

Nemám zkušenosti s konkrétním případem ale všeobecně ten prach způsobuje moc rychlé schnuti že aerosol přischne už ve vzduchu řešením je pomalejší Ředidlo kouknout jestli mají zmíněné firmy v nabídce. Taky otázka jestli na to nemá vliv ten lak.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Pavel Stráník » 10 bře 2021 17:39

Jestli to Roberte nebude tou kombinací originálního ředidla a laku. Kitaři stříkají s origo ředidlem bez laku a jde jim to a já naprosto běžně stříkám s obyčejným nitroředidlem od Severochemy a s lakem lesklým, zaponovým, matným a taky s tím nemám sebemenší problém. Nebo možná zkus víc naředit, ale to ty máš určitě dobře.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Robert Pajas » 10 bře 2021 23:06

Pokud máš, Roberte, rád, tak jako já, stříkání svěže vonícím emailem namísto divně vlezle nasládle zapáchajících akrylů, doporučuju Ti toto: vem ňákou starou Humbrolku z osmdesátých let, perfektně ji rozmíchej v plechovce, řeď 6006 asi 1:1 a stříkni - je to taková jistota. Pokud bude problém, je to někde jinde. Pokud ne, je to v barvě. (Nové Humbrolky a Revellky jistota nejsou - já například za živého boha nemohl nastříkat stříbrnou NOVOU Revell + origo ředidlo Revell. Na křídlo dopadalo jen ředidlo s rozmytou stříbrnou, ale z většiny pigmentu a pojidla se mi staly pavučinky, které zaplnily celou dílnu - byl jsem tak zabraný do stříkání, že jsem si toho všiml až dost pozdě - všude stříbrné mazlavé pavučiny, celá dílna... :-)
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Robert Pajas » 10 bře 2021 23:19

A ještě k tomu tlaku - 2 ATM je moc, zkus 1 ATM a víc naředit. (Já tam mám taky rád víc, vono to pěkně frčí, ale kitaři stříkají tlakem kolem 0,6 ATM!)
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od RCOK » 11 bře 2021 13:31

Dík, skusim to znovu. Pred 45 rokmi humbrolka kryla až neuveritelne, Be-56 1/20 som natrel štetcom,jedna mikrokvapka sa dala rozotret na velku plochu a furt to krylo,farby sa minulo asi 1mm z hladiny,farba drží doteraz.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Jiří Doležel » 11 bře 2021 13:59

Roberte, domnívám se, že problém bude opravdu v tom tlaku. Z vlastní zkušenosti v začátcích, kdy jsem stříkal pistolí typu fixírka a tlakem kolem 2 barů to bylo i u mne opravdu všude. Pár let k plné spokojenosti používám nehtařskou jednočinnou stříkací pistoli s membránovým kompresorem, který tlačí max. 1 bar (pulzy vyrovnává silikonovaná propojovací hadička, takže tlak je konstantní) a nejčastěji stříkám na nejnižší mód, tedy kolem 0,5 bar s naprosto minimální spotřebou barvy. Říkám si, že barva by měla končit na modelu, ne všude kolem. Preferuji Revellky, ředím S6001 (Robert uvádí 6006, ta mi přijde vhodnější na štětec) v poměru 3:1 ve prospěch ředidla, raději více ředěných vrstev, než jedna, ale je to i použitém podkladu.
J.
0

Kowalsky
Reakce: 11
Příspěvky: 133
Registrován: 31 led 2016 15:05
Bydliště: Chvaletice, okr.Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Kowalsky » 11 bře 2021 20:23

Taky přidám trochu ze svého o stříkání. Zásadní je jakou barvu preferuješ akryl nebo syntetiku. Každá totiž vyžaduje něco jiného v nastavení zarízení pro stříkání,myšleno kompresor+pistole. Já dám pár rad ohledně akrylových barev. Používám tří značky Tamiya,Revel a AK Interactive. Ke všem zde uvedeným používám origo ředidlo ale časem jsem zjistil že se všechny vlastně dají ředit skoro jedním a to je X-20A od Tamiya. Pro doředění používám destilovanou vodu nebo Okenu(Iron) na mytí oken. Pokud jde tak kupuji čirou ale když není tak pár kapek i té světle modré nic neudělá. nejsložitější je opravdu trefit optimální tlak, já stříkám na 1,5-1,8 tryska 0,3mm. Nastavení manometru na kompresoru dělám při stisknuté spoušti pistole, pokud to nastavíš při zavřené spoušti tak ti po stisknutí tlak trochu klesne a to je někdy docela znát. Barvy ředím v poměru 1/3 1barva+2ředidlo+1destilka nebo iron. Všeobecně nejsou modelářské barvy vhodné pro větší plochy neboť obsahují velké množství pigmentu a ten potom práší nebo hrudkovatí.
Posledním ověřeným postupem v barvení modelu je použít takzvané autobase. Já používám barvy od značky Mobihel míchané podle tabulek odstínu RAL. 100ml neředěné barvy vyjde tak na 120-150kč v plechovce a práce je s nimi stejná jako s nitrovkama,jenom s tím rozdílem že perfektně kryjí. Dají se ředit acetonem nebo nitrem případně origo ředidlem, ale nemusí být mám odzkoušeno.
0

karolvins
Reakce: 3
Příspěvky: 12
Registrován: 14 led 2016 22:09

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od karolvins » 13 bře 2021 14:17

Jirko , prosím nejaký link na tú tvoju "nechtársku" pištolu a kompresor. Ď.
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od RCOK » 13 bře 2021 14:39

Dík, rady pomohli. Tlak 1 - 1,2At /kompresor zo vzdušníkom/ riedidlo C 6000+trochu napin laku+zmes troch revell. Pri použití C 6001 farba nedržala na povrchu-odlupovala sa, pri C 6000 drží OK. Pomer farba/riedidlo asi 1/1. Pištol Fengda,tryska 0,5mm. Prášenie minimalne.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Jiří Doležel » 13 bře 2021 19:10

karolvins píše:
13 bře 2021 14:17
Jirko , prosím nejaký link na tú tvoju "nechtársku" pištolu a kompresor. Ď.
Ahoj Karol, link zde, jen je to jen pár let, co jsem ji kupoval:
https://www.honzikovyvlacky.cz/2012/07/ ... ah-uvodem/

Za stejnou cenu ji dnes seženeš z Číny, typů je spousta, ale hledal bych s regulací tlaku, třeba: https://www.ebay.com/itm/KKmoon-100-250 ... Sw~xRgF-wf
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Prášenie farby z pištole

Příspěvek od Steve » 13 bře 2021 20:20

Přestože mám už nějaký rok Fengdu AS-189 se vzdušníkem, taky jsem si podobnou nehtařskou asi před třemi lety koupil.
Chtěl jsem něco na drobné věci s úvahou, že bych ji použil jako kitaři, tedy přímo v "čisté" dílně. Když můžou nehtařky ... ;-)
Je potřeba zohlednit, že spíná a vypíná ihned, vzdušník v ní není (alespoň v té mojí, ale třeba by pomohla sada PETek "na trase"), takže to chce hlídat možné "plivnutí" kapky barvy.
Na odkazu je dvojčinná pistole, s tou by to při správné práci nemělo nehrozit.
Ale ta moje funguje dle očekávání, stříkal jsem s ní např. pískově zbarveného (dvě barvy + spodek) kondenzátorového dvoumotoráka Pucará, který byl k vidění třeba na podzim na Petříkově poháru nebo v článku v RCM.

K tomu tlaku - větší je vždy lepší z hlediska stejnoměrného krytí, při správném naředění, teplotě a vlhkosti vzduchu neschne ve vzduchu, ale rozprach je velký, to znám příliš dobře.
U malého tlaku hrozí "mapování" jednobarevné plochy, většinou to pak chce široce nastavenou trysku. Zato nemusí být barva všude okolo a třeba i riziko podfouknutí šablon je menší.

Jednoznačný recept není, záleží na druhu, odstínu a konzistenci barvy i typu ředidla, tlaku vzduchu, velikosti trysky, druhu a nastavení pistole, okolní teplotě a vlhkosti, vzdálenosti od stříkané plochy.... :-)
0

Odpovědět