Z čeho děláte kabiny?

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 dub 2021 12:03

fishbet píše:
08 dub 2021 10:57
Z těch Kinder Surprise jsem poněkud zmaten :-). Znám balené ve staniolu, tak to asi nebylo míněno a pak jsou takové, že to vejce je ze dvou půlek. Shodou okolností takové včera manželka snědla vnoučeti :-), ale to je Kinder JOY a ten plast je bílý, nikoliv čirý. Nebo to bílé je potisk (polep) a jde to sundat?
On to není přímo obal toho vajíčka, ale blistr ve kterém jsou uložena vajíčka v regále obchodu a odkud si je vajíčkachtiví zákazníci berou. Osobně kolem Velikonoc vždycky v supermarketech vajíčka v blistrech přerovnám abych jeden dva mohl uchvátit :lol:

Ta folie do Meotaru lisovat jde - ale právě za těch vyšších teplot. Zmáknuté to měl Luboš Koutný, kopyto měl v troubě a na rukách azbestové rukavice, pokud si vzpomínám. Trochu náročnější postup, ale ty kabinky pak byly bezkonkurenčně nejlehčí.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 dub 2021 12:13

K lepení používám Chemoprén, neuvědomuji si že by zanechával nějaké stopy. Ale je fakt že lepený spoj je vždycky překrytý rámem kabiny. Dá se lepit i vteřiňákem, ale pozor - musí to být vteřiňák na Depron (haloakrobati s ním normálně lepí ty svoje lehkolety), jenže je dvakrát tak drahý a mně vždycky stačil před potřebou lepení další kabinky v lahvičce ztvrdnout. S maximální obezřetností se dá lepit i obyčejným středně hustým vteřiňákem, ale mám vysledováno, že musí být starší, ne čerstvě koupený, už trošičku zahustlý a vyčichlý :lol: a hlavně se musí aplikovat v homeopatickém množství, jen ťuknout špendlíkem s kapičkou na špičce. Jinak hrozí mléčné fleky na celuloidu kolem lepeného místa a nepřišel jsem na to jak je odstranit.
0

fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 41
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od fishbet » 08 dub 2021 12:39

Aha :-D, tak to jsem Kindervejce letos už propás :-). Budu to sledovat.
0

Uživatelský avatar
Curtiss
Reakce: 2
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2011 21:59
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Curtiss » 08 dub 2021 12:41

Na lepení průhledných kabin je asi nejlepší toto:
https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=47567
0

Pavel-O
Reakce: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 13 led 2015 23:15
Bydliště: Hněvošice

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Pavel-O » 08 dub 2021 14:01

0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Robert Pajas » 08 dub 2021 15:31

Veřiňák "starší, ne čerstvě koupený, už trošičku zahustlý a vyčichlý...", jiný ani snad neznám :-)
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Lepidla

Příspěvek od Robert Pajas » 08 dub 2021 16:22

Co se týče vteřiňáků, tak mám už roky zcela jasno - BSI
http://www.flyrc.com/bsi-glues/
Jeho nepovedeným protivníkem je Bolt, zcela nepoužitelný se mi jeví Peckalep + jiné v podobně podezřelé lahvičce na bórovou vodu nebo v tubičkách - slezou po nich vlasy i nehty :-)

Zrovna tak mám jasno v lepících páskách a lepících tyčinkách - Scotch
https://lepici-pasky.heureka.cz/3m-scot ... 7a7c875cb/

A další lepení - výrobky 3M, např. spray
https://lepidlo.heureka.cz/3m-spray-mount-400-ml/

Co se týče nástrojů, pravítek a tak - Olfa
https://www.naradionline.cz/olfa

Jiné značky vyžadují diskuzi "jak na..." Tyto mi fungují bez diskuze ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 09 dub 2021 10:12

Ano, stejně jako Dušan posledních 20 let jsem poižíval onu průhlednou folii do kroužkových vazeb. V papírnictví JASYKO mají tuto ve dvou tlouštkách.
Ta tenčí, lehčí je výborná na rozvinutelné plochy (nedá se dobře lisovat za tepla, lepím ředěným kanagomem. Ta silnější a těžší je výborná pro lisování za tepla tak, jak popisuje Dušan. Já to dělám v plynové troubě, většinou po té, co tam babička pekla buchty, teplotu odhadují na 180°C, kopyto i s krabičkou mající nahoře otvor ve tvaru maximálního půdorysu kopyta nechávám v troubě nahřát asi minutu, to jž folie změkne a začíná se vlnit, pak ruce mám ve starých rukavicích, uchopím kopyto a ještě v troubě kabinu vylisuji.
Mohou nastat tři různé případy, materiál je málo prohřátý, kabinu nevylisuji do plné hloubky, nebo mi dokonce zbělá. Při správné teplotě lisuji bez problémů. Mám li vysokou teplotu, nebo jsem materiál prohříval dlouho, pak většinou kabinu protrhnu, dokonce někdy již teče a lepí se na kopyto.
Pokud tvar kabiny není příloš hluboký, pak se mi zpravidla daří 8 kabin z 10 ti pokusů.
Vůbec nejlepším materiálem na lisované kabiny byl z obalu na košile značky Šohaj, to objevil Karel ludvík již počátkem sedumdesátých let.
Krásně se lisují kabiny z folie pro kitaře, ale jsou těžší. Ano, Robert má pravdu, dobrý materál je na některých obalech různého zboží, ale často je problém najít a vystřihnout z toho rovnou destičku potřebné velikost.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Steve » 09 dub 2021 14:23

Úplně rovná není podmínkou.
Stejně jako ta lůžka pro Kinder Surprise.
Jsou lisována z rovných desek a po zahřátí mají snahu se narovnat do původní desky.
I nepovedené kabiny lze někdy "přelisovat" či "dolisovat" pokud jsou málo (rychle vychladly).
Většinou se fólie narovná a pak se začne prověšovat. To bývá optimální doba pro lisování.
0

Pavel-O
Reakce: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 13 led 2015 23:15
Bydliště: Hněvošice

Re: Z čeho děláte kabiny?

Příspěvek od Pavel-O » 09 dub 2021 16:18

Tady je taky dobrý nápad jak udělat kabinku...
http://www.minimakety.cz/forum/viewtopi ... 5&start=12
0

Odpovědět