Tráva pro modeláře?

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Petr P » 16 dub 2021 11:07

Při procházkách přírodou jsem narazil na krásná dlouhá, rovná stébla trávy, po zimě již důkladně vyschlá a tvrdá. A vzpomněl jsem si na článek v Ročence Modeláře 1989, kde autor zmiňoval možnost využití přebroušených stébel pro oříšky a pistácia.

Určitě jste to již zkoušeli, má smysl trávu při modelaření používat, a nebo dnes ve věku uhlíkových tyček je to už passé?

Dík moc za názory a rady.
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od RCOK » 16 dub 2021 11:42

Travu som použil na modeli PietenpolADRA- na trubky podvozku.Je to obalené papierom a trubkou je vedené silonové lanko a v strede previazané tak to troch aj pruží.Trava je dobra aj na detaily.Porovnanie pevnosti a vahy travy s kvalitnou balsou napríklad na nosníky vychadza rovnako, trava je ale horšie opravitelná.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Vyvel » 16 dub 2021 14:47

Ona nejen tráva ale i taková bezová duše je úžasně zajímavý materiál. Jen je trošku náročná na zpracování. Osobní zkušenost nemám ale viděl jsem , co z ní jde všechno udělat.
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Ivan Horníček » 16 dub 2021 22:11

Koupím trávu pro modeláře. :mrgreen:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 dub 2021 12:02

Petr P píše:
16 dub 2021 11:07
Při procházkách přírodou jsem narazil na krásná dlouhá, rovná stébla trávy, po zimě již důkladně vyschlá a tvrdá. A vzpomněl jsem si na článek v Ročence Modeláře 1989, kde autor zmiňoval možnost využití přebroušených stébel pro oříšky a pistácia.
Taky si na to pamatuji, mělo to být na nosníky křídel. Nikdy jsem to nezkusil, ale myslím že by to celkem dobře šlo, ovšem dnes v době uhlíku už to postrádá smysl.
Osobně jsem používal rovná a vyschlá stébla na táhla ke kormidlům těch nejmenších halových RC modelů. Osvědčíla se dokonale.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od discobolos » 17 dub 2021 19:16

Sice to neumím, ale z duše bezu mám pneumatiky na kolečkách-výroba Pavel Formánek.
Osobně jsem to ověřoval, ale finta je ve správném čase, kdy se bez sbírá. Já jej sklízel v blbou dobu, pracovat se s tím nedalo :lol: :lol: :lol: :lol: .

S trávou zkušenost nemám (ani v modelářské branži).
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 dub 2021 19:55

Z bezové duše jsem pneumatiky dělal, dnes ale používám raději Ravatherm. U bezové duše je problém, že má minimální pevnost v tahu, takže omotat pneumatiku kolem středu znamená ji stláčet tak aby na vnějším obvodu nebyla natahovaná. Je to docela piplačka. Pak se musí u středu zmačkaná bezová duše zbrousit. Vzhledem k tomu že je stejně měkká i těžká jako Ravatherm tak je mnohem pohodlnější vysoustružit v Dremelu pneumatiku z tohoto polystyrenu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 dub 2021 10:37

V podesátých letech byl dost problém sehnat kvalitní balzu. Používala se VAVA z bedýnek na kokosovou moučku a také vrbová dýha. Nejlepší ruský gumičkář Vladimír Matvjejev stavěl své vítězné modely převážně z trávy ŠČI. Když Hubert Pernica létal mezinárodní závody (myslím, že v Arménii),
tal si tuto trávu dovezl a trochu s ní experimentoval. Byla výborná třeba na náběžku a nosník do kormidel,
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 dub 2021 10:46

Když se v Brně začaly létat pokojáky, tak motorsticky byly z režné slámy, pro odlehčení se sklovina na povrchu pracně obrušovala. Ještě v šedesátých letech jsem stavěl 35 cm mikrofilmáka s trupem z poměrně tenké trávy, výztuha protu prihnutí fungovala, ale problém byl zachytit kroutící moment, měnil se twisrt a tím i hodně seřízení do zatáčky, výsledkem pak po krásném startu a nastoupání cca 25m výšky přechod do jankovitého letu, končícího často někde na ochouzu v patře.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Tráva pro modeláře?

Příspěvek od Petr P » 19 dub 2021 03:20

Díky moc všem za zajímavé postřehy, zkušenosti, vzpomínky ;) !
0

Odpovědět