ŠPENDLÍKY

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Miroslav Kuba
Reakce: 3
Příspěvky: 7
Registrován: 11 srp 2019 20:53

ŠPENDLÍKY

Příspěvek od Miroslav Kuba » 28 bře 2022 19:06

Zdravím všechny, kteří staví krásné modýlky. K tomu potřebujete také špendlíky.
Z internetu jsem věděl, že existují i jemnější špendlíky se skleněnou hlavou, ale že je potkám v obchodě pro švadlenky u nás, mě ani nenapadlo.

Tak jsem vám udělal malý přehled špendlíků, které mám ve své dílně, včetně rozměrů:
1) entomologický špendlík prům. 0,25 mm L=38
2) špendlík se skleněnou hlavou, různé barvy prům. 0,6 mm L=30mm
3) modelářské špendlíky (bývalá Modela) prům 0,6mm L=18mm + široká hlava, dá se pořádně zatlačit
4) špendlíky se skleněnou hlavou - stejnou jako 2) prům. 0,4mm L=35mm cena asi 79 Kč za krabičku, hlava pouze bílá barva, tak to mají švadlenky. Jsou určeny na hedvábné látky. Jsem z nich unešen.

Ty špendlíky 4) jsem koupil minulý týden a po pravdě jsem s nimi nelepil, ale zkoušel spíchnout různé kousky balzy. Do smrku a pod. se asi nehodí, při jejich malém průměru se při velkém tlaku začínají prohýbal oproti špendlíkům 2) -je to větší štíhlost. Jsou proti špendlíkům 1) pevnější ale nedělají velké dírky. Při lepení bude nutno lepit na balsovém prkénku nebo na polystyrenu, to se krásně fixují lepené nosníčky. A také jsou celkem levné a snad i dostupné. Špička je relativně dlouhá , neštípe materiál.
A dají se také dobře čistit od lepidel, po použití je hodím do lékovky s nitroředidlem a pak je očistím, a zase schovám do krabičky.
Pokud máte o ně zájem a nemáte v blízkosti takový šikovný obchod, tak mi napište. Pokud budou, tak by vám je koupil a dovezl do Hluku.
Mirek
P.S. Moji adresu najdete v pozvánce do Hluku.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: ŠPENDLÍKY

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 dub 2022 17:36

Mirku, kde v Brně dostanu koupit 1) entomologický špendlík prům. 0,25 mm L=38
První zdroj by biologický kabinet gymplu Hustopěče, kde Eva učila, jenže tam to vybrali Karel Ludník s Poldou Svobodou a Petrem Nojmanem.
Pak jsem dvě krabičky koupil ve Službě škole,,,
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: ŠPENDLÍKY

Příspěvek od Pavel Stráník » 03 dub 2022 14:04

Kde přímo v Brně nevím, ale dosytosti si je lze pořídit v různých e-shopech. Třeba zde, ale to jsem opravdu hledal velmi povrchně a rychle: https://www.entoprofi.cz/cs/taxonomy/term/22
0

Odpovědět