Guma

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 pro 2021 08:55

Vážení kolegové,
Všechno je jinak, jak řekl ten moudrý rabín těsně před smrtí
Za pár dnů bych se měl dožít požehnaného věku 82 let a zjišťuji, že jsem dlužný omluvu za svou slepou víru v pochybné autority a tvrzení opírající se o falešné axiomy. Kdo se zajímá o historii modelařiny tak asi ví, že velký předválečný teoretik Dr. Josef Hošek získal svůj doktorát právě za zpracování teorie potřebné pro výpočty leteckých modelů. Ten ve své práci uvádí, že maximální energie akumulovaná do natahované gumy je 9x větší než maximální energie akumulovaná do stejného množství zkrucované gumy. Pak zde bylo tvrzení, že maximální množství akumulované energie u zkrucovaného svazku je 5 J/g, Mikita Kaplan to potvrzoval údajně přesnějším údajem, že nejvyšší naměřená hodnota byla 4,85 J/g.
Ve své slepé víře v tato "vědecká fakta" jsem pak ve své knize Modely letadel s gumovým pohonem na poslední straně napsal: Pozor! Je zde prostor pro badatele a vynálezce popisoval jak by se mohly zvýšit výkony některých soutěžních kategorii, pokud by se podařilo využít podstatně vyšší energie akumulované v gumě při jejím vytahování místo zkrucování. Podobně pak byla vedena moje účast v debatě Guma na stránkách minimakety,cz. Především se musím omluvit Sharkovi a Číhákovi, za zpochybňování údajů o dosahované výšce a letových časech u modelů F1B a F1G.
Okamžik pravdy nastal 13.3.2013 kdy jsme s moji vnučkou Maruškou provedli pečlivá měření energie akumulované v mé nejlepší gumě TAN SS 07/2011 (kterou mi z USA poslal Bernard)
U zkrucované gumy (natáčeného vytahovaného svazku) byla naměřena maximální hodnota akumulované energie 14,85 J/g
U natahované gumy pak byla naměřenamaximální hodnota akumulované energie 33,2 J/g
Takže energie akumulova v natahovaném svaz není oproti zkrucovanému 9x větší, nýbrž jen 2,2 větší, takže se nevyplatí pokoušet se o složité řešení s kladkami a vřetenem. Ovšem největším překvapením pro mne byl údaj o maximální energii akumulované ve zkrucovaném svazku, tento údaj je 5x vyšší než to čemu se doposud věřilo. Potvrzuje to, co říkal Shark i Číhák. Inu když jsme se bavili o teoretikovi Dr, Hoškovi s pamětníkem Pavlem Lanštiakem, tak ten řekl. Hošek ze všeho dělal vědu, ale žádný závod nikdy nevyhrál.
Výsledky svých měření jsem tehdy poslal do redakce Model HOBBY magazín a myslím, že snad I Pavlovi Stráníkovi, ale na stránkách minimakety. cz je nějak nemohu najít (možná špatně hledám)
Luboš.

Ten kdo má zájem o to jak probíhalo naše měření, výpočty a přesné vyhodnocení, tomu mohu zaslat příslušný obsáhlý text...
Přílohy
Zkrucovaná guma.jpg
Natahovaná guma.jpg
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Guma

Příspěvek od discobolos » 16 pro 2021 13:17

Luboši, pokud hledáš svoje údaje, které jsem zpracovával do tabulky já, pak je najdeš na těchto stránkách tady:
http://www.minimakety.cz/howto/2011/Guma_test/index.php
0

Odpovědět