Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 dub 2011 18:17

Vážení,
vy , co tisknete inkoustovkou na tenké japany, vy mi snad poradíte. Stavím He-64a (to je ten prototyp s plně eliptickým křídlem, co později havaroval) a mně se líbí,jak je na fotce celý červený s bílou imatrikulací D-2258. Tato se na éru opakuje hned 6x. Z toho 4x velká na křídlech a 2x malá na trupu. Na PC jsem si to připravil ve wordu na dvou listech A4. Ve městě jsou prakticky jen samé laserové tiskárny, objevil jsem jen dvě inkoustovky a tam mi odmítli tisknout na můj Kashmir nalepený na normálním kancelářském papíře tak, jak to snad děláte i vy (cca 5 mm po obvodu přilepeno ředěným kanagomem). Nakonec jsem objevil jednoho hocha, co mi to na jejich velké inkoustovce chtěl vytisknout. Ale stal se průšvih, při prvním pokusu se papír začal krabatět, vše se zastavilo a on to vytáhl lehce pomačkané. Druhý pokus dopadl ještě hůře, Kashmir byl potrhaný.
Doma mám úplně novou inkoustovku HP 2050, samozřejmě, že je v ní úplně nová ona maličká cartrige a bylo mi řečeno, že na vytištění prakticky celých 2 stran A4 plných černené barvy tato to nemusí vůbec vydržet. Co vy na to ? mám nastavit nižší kvalitu tisku - prý se to stějně rozpijí a tak to nevadí...
A hlavně, jak zajistit, aby to tisklo dobře, papír se tam nezmačkal, nebo jinak neponičil ? Nastavujete jinak výšku hlavy nad válcem, nebo jiné finty ?
Díky za radu!
Víte mám právě za sebou stavbu He-64c jako dvacetinku, tam je to stříkaný povrch agamou a imatrikulace černá formou obtisků, je jich tam méně, ale již bych to nechtěl opakovat a navíc u toho ořecha je to všechno menší a moje oči jsou horší !
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Robert Pajas » 21 dub 2011 00:01

Inu, tiskárny! Opravdu nelze nikam přijít a vytisknout - tisk na potahový papír chce několik zkoušek, než to vyjde. Tiskárna HP2050, kam papír padá shora a pak se prokrucuje do potištěné strany, je však velmi nevhodná - papír se musí brát zespodu, prohýbat přes buben a potah vypínat, ne jej chumlat...
Barvou šetřím a tisknu jen předpokládané díly potahu. V nastavení projděte všechny podnabídky a někde tam musí být množství inkoustu - to dejte na minimum (dyžtak se přidá) a kvalitu tisku na maximum (jinak to bude odfláknuté), dále lze machrovat eště s délkou schnutí... Papír je nutné rozhladit dlaní na silnější papír, třeba na obálku časopisu Dům a zahrada nebo tak... Horní okraj pojišťuji isolepou. Doporučuji však nelpět tolik na těch desetinkách gramů a použít pro tisk Kashmir 11 - výsledek je o poznání lepší.
Další poznámka: místo černé (černý inkoust se velmi snadno rozpíjí) je lepší vždy použít tmavotmoucí šedou - tiskárna to pak míchá z té barevné cartridge...
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od seawindttt » 21 dub 2011 12:06

Zdravím
Já tisknu na HP 930C a daří se mi to s 20-ti procentní zmetkovitostí (černá mi občas při tisku imatrikulace udělá nepatrnou šmouhu mimo písmeno). Tisknu 11g i 8,6g se stejným výsledkem. Papír přilepím po obvodě na kancl.papír formátu A4 ale lepím ve stavu kdy je podkladový papír mírně prohnutý kolmo na podélnou osu aby při narovnání potahový papír vyšel nepatrně kratší a tím se na podkladu mírně napínal. Ale i tak se to sem tam nepovede. Ještě chci zkusit papír o hm. 8,6g jednou předlakovat v rámečku napínacím lakem aby se mírně naimpregnoval a pak se neměl snahu zvlnit při navlhčení inkoustem.


Jarda Hendrich
Přílohy
P1060921.JPG
P1060921.JPG (60.75 KiB) Zobrazeno 6803 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 dub 2011 15:30

Moc děkuji za rady. Pokud jsem to dobře pochopil, tak jsem si koupil špatnou tiskárnu pro tištění kamufláží na tenké papíry. Raději to zatím ani nebudu zkoušet.
Nejlepší nápady prý přicházejí na WC, někdy je to rychlejší, než zpomalený metabolismus muže v pokročilém věku. Mne tam napadlo toto :
vytisknu si všechny ty imatrikulace jen černobíle, ale za to hned 2x. Z toho prvního si ta písmena a číslice pečlivě vyříznu a budou sloužit jako maskovací šablony. Pak vezmu onen druhý tisk, položím přes něj ten Kashmir 8,6 a na něj přesně do správných míst (dle tisku, který bude prosvítat) přišpendlím ta písmena a číslice jako maskovací šablony. Pak budu opatrně stříkat červenou tuší. Zaznamenali jste tu genialitu nápadu - odpovídá místu vzniku, moc se bojím, že mi to podfoukne a výsledek bude poplatný tomu, kde jsem to vymyslel...
Pokud již někdo něco podobného zkoušel a ono to blbě dopadlo, tak mi prosím dejte včas vědět, ještě než začnu blbnout !
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Hugo » 21 dub 2011 16:51

Zajímavý nápad. Za zkoušku samozřejmě nic nedáte, ale osobně se obávám že okraje písmen budou poněkud rozpité. Jinak, pokud budete stříkat tou tuší, nesmíte ji ředit vodou - moje zkušenost.
Pokud už se budete vyřezávat s šablonama, pak bych doporučoval je rovnou vyřezat z Tamyia pásky a nastříkat písmena rovnou na potažený a vypnutý povrch. Nic lepšího než Tamyia páska na maskování a výrobu šablon neexistuje (vůbec se to nedává srovnávat s malířskou pálskou!). Spotřeba je minimální, vystačí Vám tak na 10 modelů (i dvacetinek).
Martin
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 dub 2011 18:48

Martine máš úplně pravdu. Realizoval jsem ten svůj geniální nápad a výsledek je přesně dle místa, kde jsem to vymyslel. Ano, té tuše jsem měl již málo a tak jsem ji trošku naředil. Ta barva je opravdu moc hezká. Měl jsem strach, že se to přilepí na onen papír pod Kashmirem, proto jsem volil velmi hladký lesklý. Bylo to sice přilepené, ale dalo se to sloupnout bez poškození. Teprve po sloupnutí vidím, že opravdu na okrajích těch písmen se vždy tu a tam objeví zateklá kapička. Před třiceti roky bych s tím asi byl spokojený. Dnes to musím zavrhnout !
Takže nastoupí pokus č.3. koupil jsem červenou barvu DUHA a také barvy na vejce. Zkusím, která bude hezčí na obarvení Kashmiru (potravinářská barva je malinová a připadá mi poněkud vyblitá). Potáhnu tedy celé éro červeně, možná je ještě i přestříknu Agamou a zkusím udělat bílé obtisky. Bude to piplačka, budu nadávat. Pokud se mi nebudou líbit, tak éro dostane jen hliníkový předek a bude hotovo. Pokud se trochu povedou, pak bude éro s obtisky, ale oproti původní úvaze to nabere o 1,5 -2 g více a bude o 15 - 20 sec. létat méně.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Hugo » 21 dub 2011 20:38

2 gramy, to snad nenabere. Pokud byste vše stříkal (barvu i imatrikulaci) tak max 0,5g a pokud byste dělal obtisky, tak max 0,7g. Na bílé obtisky doporučuji bílý obtiskový papír od Propag teamu.
Ještě jsem zvědav, jak dopadne obarvování Kashmíru ve vodě, přijde mi, že se ten papír rozpadne, ale tímto Vás nechci odrazovat od experimentů. m.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od seawindttt » 21 dub 2011 21:48

Já ho barvil v tuži a bezva ........ Protáhnul jsem to,nechal okapat a hurá pověsit . Docela se to povedlo,ale i po přežehlení na tom byli takové nepatrné vrásečky,které pak po vypnutí zmizely

Jarda
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Robert Pajas » 21 dub 2011 22:48

Nástřik je samozřejmě kvalita No. 1
Ale kvůli mé poznámce, pane Koutný, to určitě s tím tiskem nevzdávejte - zapomněl jsem dodat, že i s takovouto "padací" tiskárnou lze tisknout, jen neplýtvejte a připravte si k tisku více papírů a tiskněte jen malé obrázky, až to vyzkoušíte...
Koneckonců Davidovi jsem tisknul potah na jeho Fightera na nejhorší tiskárně, co je - tam padaly papíry navíc různě nakřivo! A taky to šlo - nic jsem neřešil, tiskárnu jsem sotva přines domů, prostě jsem to přilepil na tvrdý papír jen horním okrajem isolepkou, nastavil tisk na max. rozlišení, hodil to tam a vyšlo to, tak žádný vědátorství kolem toho!
Napadá mě - nemá ta tiskárna vzadu vodorovný podavač pro tvrdé papíry? To je vůbec nejlepší...
Přílohy
BristolFighter - el.-Pastikar2.JPG
BristolFighter - el.-Pastikar2.JPG (64.62 KiB) Zobrazeno 6711 x
0
Naposledy upravil(a) Robert Pajas dne 21 dub 2011 23:02, celkem upraveno 1 x.

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Hugo » 21 dub 2011 22:58

Tuš je v pohodě, ale voda na něj nesmí. m.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 dub 2011 11:00

Takže pánové, velký návrat k tradici. Včera jsem koupil červenou barvu DUHA a také barvu na vejce. Pak jsem vzal arch bílého modelaspanu ve směru delšího rozměru jej rozřízl na dva dlouhé pruhy a na jejich konce kanagomem nalepil balzové lišty 4x10 mm - připraveno k barvení protahování duhou na plechu k pečení (toť má tradice). Stejným způsobem jsem si připravil i dva menší pruhy z Kashmiru. Dnes ráno jsem uvařil tu Duhu se solí, zamíchal, doplnil vodou na litr , dal do roho jeden celý arch poskládaného modelspanu a další čtvrt hodinu vařil a míchal. Pak jsem kastrol s barvou i modelspanem donesl do koupelny. Asi polovinu barvy jsem nalil na plech a hezky ještě za tepla oboustraně nejdříve protahoval ten Kashmir. Žádné problémy s trháním nebyly, ale dost málo to bralo barvu, výsledek je spíše růžový, než jasně červený. Stejným způsobem jsem postupoval i u toho modelspanu na tyčkách, ten bral barvu mnohem lépe, nakonec jsem z hrce vyndal ten provařený a poskládaný modelspan, ještě ve vodě jsem jej z části rozbalil, dokončil jsem to až na šňůrách na prádlo, výsledk je naprosto perfektní sytá červená barva.
Všechno by bylo dobré, pokud bych byl doma sám. Ale koupelnu navštívila naše babička a ten řev si nedovedete představit. Prý jsem jí zničil šňůru na prádlo a mám koupit novou. Inu až modelspan uschne tak se uvidí, zda ta šňůra je neodbarvitelně zničená, nebo se nic nestalo...
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Tisk inkoustovkou HP 2050 na Kashmir 8,6 g/m2

Příspěvek od Hugo » 22 dub 2011 16:34

No vida, takže to jde, mně se Kashmir vždycky vodou zničil. M.
0

Odpovědět