Který Balakryl

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Hugo » 10 říj 2011 20:26

No, taky se nestačím divit... M.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Robert Pajas » 10 říj 2011 21:36

No, sám jsem se tomu divil a možná se pletu, ale DH.2 je z května 2009 (šestigram přiletěl v zimě 2009 a vy jste ihned začali s experimenty) Již tenkrát jste to propagovali ve sklípku a já to již tenkrát asi jako první po vás vyzkoušel, nebo alespoň nevím o nikom, kdo by to zkoušel. Při dohledání datumů mě jen překvapilo, jak je to dávno. Poto píšu, že nejsem čerstvě obrácený na víru, jak se mohlo zdát...
Tenkrát mi to moc nešlo, a potažmo tím říkám, že napoprvé to pro opravdové nováčky může být problém...
(Nebo jako jak si dělám prdel? Moc nechápu??)

Pozn: ten lesk je dle mého věcí názoru - podebatujeme
Otázka: dá se nějak rozumně řešit, aby prostupující kostra byla opravdu hlaďounká, bez hrbolků vznikajících při jejím vlhčení?

RP.
Přílohy
trup_800.jpg
trup_800.jpg (109.33 KiB) Zobrazeno 5497 x
0
Naposledy upravil(a) Robert Pajas dne 10 říj 2011 23:33, celkem upraveno 3 x.

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Vlastik » 10 říj 2011 23:23

Jo, dá.Ale je to o hromadu pracnější.
Musíš holou kostru prvně navlchčit,nechat uschnout,potom velice jemně a opatrně obrousit ty hrbolky,a teprve potom začít potahovat.
Nějak tak to dělají stolaři,když moří dřevo vodním mořidlem.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Který Balakryl

Příspěvek od shark » 10 říj 2011 23:35

Nebo robiť z předem prolakovaných prkének-vyzkoušeno!


Hlavně se klucí nepoperte o autorství balakrylové metódy, kterou stejně ovládáte jen vy tři !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Hugo » 10 říj 2011 23:59

Nejjednodušší je použít podbarvení kostry akrylátama - je tam voda, takže balza nabobtná, zároveň to chytne barvu a Valejo navíc kostru zpevní. Před potažením to jemně přejedeš rukou, nebo jemným šmirglem, barva zůstane a povrch je akorát - koukni na potah Albatrosa D.II. Navíc to tady opět je několikrát popsáno v souvislosti s potahováním šestigramem a vypínáním akrylátama.
Můj údiv byl způsoben tím, že ve sklípku jsme Roberta dlouho do noci s Radkem přesvědčovali, aby šestigramák nezavrhoval a spolu s ním i balakryl. Takže nakonec je to dobrá zpráva, už jsme 4 kdo to používáme - Sharku, zapomněl jsi na Vláďu Alferyho! M :-) . Ale je to jednoduchý - lepší metoda prostě zatím není, takže jde o jedince, kteří to používají a o ostatní, kteří to ZATÍM nepoužívají. :lol: :lol: :lol: M.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Který Balakryl

Příspěvek od discobolos » 11 říj 2011 07:39

No nevím, jestli mohu tvrdit, že jej používám, když jsem jej použil na dvou modelech. Ale vzhledem k tomu, že postavím tak jednoho ořecha do roka, tak asi jo.
Ten první znáte, na něm to není ono. Ačkoli na první pohled to vypadalo, že je to zcela neporézní, po nástřiku stříbrnou se ukázala spousta děr. Pravda, šetřil jsem vahou a natřel to jen jednou balakrylem, což je evidentně málo :( .
Na druhém modelu jsem tedy natřel dvakrát, ale asi příliš řídkým lakem (neředím to tak exaktně jako vy, ale tak nějak "přiměřeně"). Mám takových laků víc a záleží, jak je který zrovna hustý (jsou to vesměs zbytky po nějakých "domácích" pracech - parkety apod.). Po nástřiku (tak nějak náhodou zase stříbrném) jsou opět vidět "sem tam" póry :cry: .
Takže pořád to ještě není ono. Budu muset ještě ladit a asi k tomu přistoupit odpovědněji :lol: :lol: :lol: .
D
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Robert Pajas » 11 říj 2011 09:33

Sharku, znáš to, jak sem měl radost, že mi to de, tak už sem měl pocit, že sem to vymyslel. :-) :-) :-)

Jinak pro Diskobola: Vyzkoušel jsem "sací fígl" (někdo mi to dříve poradil, asi Martin) a funguje to perfektně - když se ti přece jen slepí potahy, rychle přiložíš ústa a vsaješ vzduch z opojnou vůní Balakrylu a navíc zamezíš slepení... ;)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Pavel Stráník » 11 říj 2011 12:37

Robert Pajas píše:.... přiložíš ústa a vsaješ vzduch z opojnou vůní Balakrylu a navíc zamezíš slepení... ;)
Už jsem na to přišel !!!!!!!!!
Jak jsem tu onehdá v úplně jiném vlákně nařknul Huga že si snad něčeho šlehnul, tak teď už je mi to naprosto jasné - Hugo jede na Balakrylu. No a má to zcela standartní závislácký trend, každý kdo s touto chemikálií přijde trochu intenzivněji do styku (v posledním případě Robert), už jej pouze do nebe vychvaluje a doporučuje. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Honza Drážek » 11 říj 2011 13:10

Nejsmutnější dojem ve mě zanechává to, že jen pár jedinců zde aktivních umí reagovat a diskutovat jasně, pomocí argumentů opírajících se o fakta, ale zbývající většina diskutérů více používá sarkasmus s ironií,jistě právem pramenící z jejich zvyklostí a zkušeností.

Na místě průkopníků nikomu nic neřeknu,obzvláště posměváčkům ,ale jen tomu, koho to zaujme. Nevidím na tom nic světoborného, koupit si pixlu Sportakrylu, vyplácat ho všemi možnými způsoby a udělat si závěr pro sebe.

Ještě jedna zajímavost, ty nejzkušenější a nejúspěšnější vidím stále s něčím novým přicházet, stavět a zkoušet více, než tlachat.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Hugo » 11 říj 2011 14:51

Feldo, odpovím citátem z filmu "Pozor na Harryho" od Woodyho Allena:
"Ty neuznáváš žádné hodnoty! Jen nihilismus, cynismus, sarkasmus a orgasmus!" :lol: :lol: :lol: M.
0

Gregovský
Reakce: 0
Příspěvky: 610
Registrován: 07 úno 2010 18:03
Bydliště: Praha

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Gregovský » 11 říj 2011 16:30

Kluci,naším zájmem s Hugem od začátku nebylo postup tajit.Naopak se postup vždy upravoval a veřejne prezentoval jak zde tak ve sklípku,to že základní postup tu byl zveřejněn (nezveřejněn) již před dvěma lety,nic nemění na tom že touto metodou je potaženo kolem 10 modelů a vše funguje jak na sluníčku tak v chladu.V posledním sklípku padl návrh ,že by se objednala další várka 6g (je pouze na objednávku) ta předtím byla rozebrána a zřejmě u spousta lidí leží ladem.Proto ti co ho mají a nebudou sním potahovat at ho zde někomu přenechají.To že 6gram funguje je odskoušené i na větších letadlech můj Fokker VIII určen pro halové létání o rozpětí 420mm má váhu před dovážením po nástřiku 10g,samozřejmě je to kratas tak s olovem a gumou je letovka kolem 18g.Při létání venku mu nevadilo vlhko(samozřejmě po nástříku barvou je povrch zatemován ještě vrstvou nitrolaku,není pak tak gumovatý) ani tvrdé stéblo ho neprobodlo i když by do něj udělalo důlek nebo rejhu třeba na trupu ,pak stačí z rubu potah navlhčit a dopnout nad žárovkou a je vše jak bylo.Doufám,že sem Felda od nás dá ten konečný postup(Hugo ti ho snad poslal) a ti co to chtějí odzkoušet at se ho drží a vše bez větší námahy určitě půjde samo, až neuvěřitelně snadno 8-)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Který Balakryl

Příspěvek od Pavel Stráník » 11 říj 2011 17:30

Gregovský píše:...Doufám,že sem Felda od nás dá ten konečný postup(Hugo ti ho snad poslal) ...
Moc rád ho na web dám, ale už mám v mailu asi tři verze (naštěstí se moc neliší) a v tomto vlákně je minimálně několik příspěvků které by se do něj hodilo zakomponovat. No a teď mi laskavě objasněte, jak to mám udělat já, který Balakrylem natřel doposud jen parkety? :roll:
0

Odpovědět