Jak na obtisky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

swejk
Reakce: 0
Příspěvky: 38
Registrován: 01 čer 2011 10:18
Bydliště: Ostrov

Jak na obtisky

Příspěvek od swejk » 19 zář 2011 12:46

Zajímalo by mě jak přesně kdo vytváří obtisky. Nastříkal jsem úspěšně žlutou FIKEho a pustil jsem se do imatrikulace tak že jsem na tlustý igelit nastříkal silnější vrstvu emailu. Z toho jsem pak nařezal proužky a podařilo se mi z nich udělat pruh se šipkou a taky písmena NI4 jelikož jsou hranatá ale teď vůbec nevim jak ty oblé tvary jako 0 a 8. Při řezání se ta barva jakoby zatrhává a kdyby se mi to podařilo vyříznout tak to jistě při přenosu na potah a usazení rozrham na puzzle. Kdyby šlo o větší znaky tak by to asi šlo. Všechny ty proužky jsem podlepoval balakrylem což je piplačka a přijde mi celkem nešikovné a na nastříkaném povrchu to zanechává stopy. Doufám v nějaký uspěšnější, kvalitnější, časově a nervovně méně náročnější postup :D
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od Hugo » 19 zář 2011 17:07

Já používám na obtisky čirý obtiskový arch (jsou i barevné) od PropagTeamu (prodává Pecka modelář) na laserovou tiskárnu, nebo kopírku. Po natištění se s tím pracuje jako s běžným obtiskem. Není s tím problém. Pokud bys o to stál, někde snad mám matrici na Fika v pdf. Nebo to namaskuj a stříkni přímo na povrch, s Tamyia páskou to jde velmi dobře. m.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od seawindttt » 19 zář 2011 17:09

Kup si obtiskový arch v obchodě pro kitaře,natiskni na laserové tiskárně,přenes na letadlo a v závěru jemně přefoukni čirým matným či polomatným lakem. Žádná věda .... Šipku bych nastříkal Humbrolkou

Jarda
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od discobolos » 19 zář 2011 20:58

Případně si napiš zde:
http://www.vinar.cz/kategorie/Obtisky/
Můžeš si pak vybrat, pokud máš třeba jen inkoustovku, vybereš si obtiskový papír pro inkoustovku. Jen doporučuju důkladně si přečíst návod-doporučení, jak nastavit tisk v tiskárně. Já tak zbytečně zničil jeden papír :cry: .
Samozřejmě u inkoustu je potřeba před nanesením přestříknout lakem (možná radši dvakrát).
D
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od zacatecnik » 08 čer 2013 22:13

Dobry den, prave jsem zkousel tisk obtisku (3x imatrikulace, jen cerna barva) na laserove tiskarne na papir od propagteamu a mam dva problemy:
1) obtisky jsem tiskl jen do leveho horniho rohu, z tiskarny vyjely moc pekne, ale posleze jsem si vsiml, ze na cele prave casti papiru je obtiskova vrstva jakoby seskrabatela - cim jsem to zpusobil? Vysoka teplota v tiskarne?
2) obtisky uz jsou na letadle - cim je prelakovavate, aby vydrzely? Po prvni dotyku stetcem s nitrolakem se zacal tisk rozpijet...
Predem dekuju za jakoukoli radu.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od discobolos » 09 čer 2013 09:50

Nitrolak určitě neee :evil: .
Já osobně používám obyčejný syntetický (matný) lak na nábytek ve spreji, koupený v Bauhausu. Ale asi není nejlehčí.
Pokud to máš opravdu z laserové tiskárny, lze přestříknout (v nouzi přetřít) čirým balakrylem.
U tisku inkoustovkou balakryl, obsahující vodu, asi nelze použít a musí nastoupit opět syntetický čirý lak.

Při nanášení obtisku je dobré "podmáznout" jej lepidlem na tapety. Líp se to usazuje na správné místo. Přebytečné lepidlo pak opatrně z pod obtisku vytlačíš (pomocí papíru, nakterém obtisk původně byl - tou hladkou stranou).
D
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od Steve » 09 čer 2013 12:07

Já jsem kdysi používal i nitrolak, ale vždy jen nástřik a to veeelmi opatrný a opakovaně.
Jen "poprášit", nechat zaschnout a pak znovu.
Dnes používám akrylové spreje, taky to chce opatrně. Zase jen poprášit. Dělám to na nových obtiscích před aplikací a pak po ní, pro lepší sjednocení povrchu.
Na staré obtisky (třeba stvebnice ze starých zásob, z Aukra a pod.) je to skoro nutnost, rozhodně doporučuji.
Před pár dny jsem sám téměř zkazil krásné obtisky, které mi vytvořil Michael Vosika na nový model. Varoval mě, že nejsou přestříklé a já v obavě o jejich pevnost jsem to přehnal s krycí vrstvou - poznal jsem to až při aplikaci, vypadalo to, jako by byly na fólii :cry: Honem, honem.... Ani sjednocující nástřik to nezakryl.
Ale co už, neřeším, moje chyba, aspoň si dám příště pozor ;)
P1400948a.jpg
P1400948a.jpg (40.37 KiB) Zobrazeno 5969 x
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od zacatecnik » 09 čer 2013 12:47

Mockrat dekuju za rady!
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od Bayeux » 10 čer 2013 09:55

Když už na mě Steve žaluje, tak to tu všem podepíšu. A Dušane, ty ode mě snad opisuješ, nee?? :D Kucííí, vy jste jak malí ve škole, žalovat a opisovat :D

Obtisky z laseru: pozor - formát A4, ale proti světlu uvidíš, že obtisková vrstva není ZDALEKA až do kraje archu, je třeba s tím počítat. Osobně označím papír v tiskárně (nějaký roh a pamatuji si jak byl), vytisknu na papír a zkontroluju je-li vše OK (rozmístění od kraje atd), a buď vložím celý arch - nebo jen kousek (zbyteček) obtiskového archu, v místě tisku nalepený tyčinkovým lepidlem (Kores atd.) na ten papír s kontrolním tiskem (a vložím do tiskárny zpět stejně jak byl). Soutisk mezi papírem a pak tiskem na obt.archu je téměř dokonalý - tím využívám zbytečky a šetřím archy ... Obtisk pak z papíru odtrhnu a basta...
POZOR - nepoužívat gelová lepidla, ale bílá tuhá. Jen po obvodu a křížek, a ne lepidlo v kraji a moc! - už jsem jednou zas.al válec od lepidla na papíře (horko při tisku lepidlo povolilo a to tlakem válce asi vyjelo). Stalo se mi to ale 1x za moc tisků, takže se nebát - jen být opatrný.

Mno a vytisknutý obtisk opravdu popráším obyč. lakem na nábytek ve spreji (lesk - mat, jak potřebuji), nešpiním pro to pistoli atd. Jak jsem psal Stevemu (ale asi pozdě nebo malým písmem :roll: ) - připíchnu na prkýnko hobry v mikroteňáku a obvykle kolem něj tak 3x projdu a JEN popráším, nesmí tam být kaluž - protože řekl bych, že můj sprej akryl není - ale právě řady C (nitro) i podle odéru, a při velké vrstvě (omylem - kouslá tryska spreje) mi jednou začal obtisk "téct". Ale musel bych se podívat! Nicméně mat mám určitě akryl a výsledek stejný, takže proč riskovat...

A usazování - skutečně na trochu lepidla na tapety (zvýší možnost pohybu celou plochou obtisku a pak i přilnavost při přílišném odmočení lepidla z obtisku), moje značka je Dekora (ale už moře let nikde není - KOUPÍM!) - pak odsát vodu a drží to... A pak přefouknu zase lakem na nábytek (se s tím nemažu).

Taky lze v průběhu a dál vypomoct berličkami na práci s obtisky (tensol, hypersol a adhesol od Agamy a mrtě jiných a třeba lepších) - ale použil jsem jen jednou na velkém obtisku a asi ne zcela dokonale, tady jsou zkušení jiní a najdeš fundovaně v jiném vlákně tohoto fóra. Navíc - kitaři by nás tohle měli naučit ... ;)
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od discobolos » 11 čer 2013 13:58

To Michael: samozřejmě že opisuju, jsou to tvá doporučení. Jen ses dlouho neozýval, tak jsem nechtěl, aby tak užitečné rady zapadly :D
D
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od Bayeux » 11 čer 2013 15:22

To discobolos: I to víš - taky jsem měl celibát, mno a protože nestavím a nesoutěžím s minimaketama, tož radši nekibicuju a kušuju. Ale asi se taky vrátím (jako Terminátor a LK), měl bych co říct/napsat. Bude veselo ;)
A nechtěl jsem, aby můj příspěvek nabádal k poplácání po ramenou, to fakt nee... Ani jsem si tu paralelu neuvědomil.
Mno jako ale některý mý nápady nejsou možná špatný - si představ, že mě teď na akci někdo chtěl učit barvit papír tuší :lol: že to prej kdesi vyčetl... Potěšilo mě, že si to dotyčný dobře pamatoval ;) Ale nechci bejt škodná a experimentátorů par excellence je tu habakuk - díky za ně!

Apropos - ještě k tomu problému popraskání tisku na archu: to se mi skutečně nestalo, teplota při tisku by mohla hrát velkou roli - ale spíš bych to přičítal vlastnímu archu. Pokud to tedy neudělal i jiný na stejném místě - pak bych volil tisk na prostředek archu s nalepeným kouskem - viz můj výlev výše ;) Zdraví kibic MV
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Jak na obtisky

Příspěvek od discobolos » 11 čer 2013 15:41

Sice to není k problému, ale občasné poplácání po ramenou jistě potěší. Zvláště když je důvod vykoupen mnoha nepovedenými modely (můj případ) :cry: .
D
0

Odpovědět