Elektrické nářadí a příslušenství

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Honza Drážek » 09 lis 2011 12:17

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na radu, jaké si mám vybrat vhodné elektrické mini nářadí na vrtání (nejmenší vrták mám 0,3mm) a upínání, např různých frézek na kolečka a pod.?
Blíží se čas Vánoc a moje potřeby , požadavky a očekávání dárků jsou mnohonásobně nižší, než mé ženy, tak si můžu vyskakovat a něco si pod stromeček přát :D.

Rád bych, kdybyste příspivali např.formou minirecenze, krátký popis, přibližná cenová relace, spokojen či ne a jiná doporučení. Je jedno, zda-li Dremel, Proxon, Minicraft či další. Nerozhoduje ani aku či do sítě. Raději bych kvalitu, široké uživatelské vlastnosti, životnost a možnost kupovat pasující příslušenství, než levný krám....

Díy moc za rady.
Honza
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Hugo » 09 lis 2011 12:37

Jednoznačně doporučuji Proxon - je jedno jestli na 220V, nebo na 12V. Má sklíčidlo na 0,000 nic, otáčky 5.000 - 30.000. Dělám s ním vše. Mám ještě další minivrtačky, ale Proxona jsem koupil na doporučení Křepy a nedám na něj dopustit. Pořiď si k němu ještě stojan, nebudeš litovat.
Já k němu v obchodě pro zlatníky dokupuji vcelku levně frézy a různé brusky, trny atd. Když je pořádnej vercajk tak je radost tvořit. M.
0
Naposledy upravil(a) Hugo dne 09 lis 2011 12:44, celkem upraveno 2 x.

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 lis 2011 12:41

Já mám dva Proxxony na 12V, už strašně moc roků tohoto http://www.elektro-naradi.cz/proxxon-41 ... 8510-28510
a používám ho velmi často a k naprosté spokojenosti. Sice mi celkem brzo odešlo to trafo co k tomu dodávají, ale to nevadí, dá se nahradit jakýmkoliv jiným které se ale jen usměrní ale nefiltruje (to by přestala fungovat regulace na frézce). Výhodou je taky to, že uvnitř je motor velikosti 400, tak není problém s tím laborovat, pokud se chce. Na mou obvyklou práci výkon, resp. moment, většinou stačí, když jsem chtěl víc, tak jsem si koupil tohle http://www.elektro-naradi.cz/proxxon-41 ... 8462-28462, to má síly dost, ale používám to jen velmi sporadicky. Výhodou je ohromné množství různého příslušenství a doplňků u Proxxonů, nevýhodou zase poněkud vyšší cena. Zato s kvalitou jsem u obou Proxxonů zcela spokojen.
Když jsem si myslel že budu potřebovat něco na 220V, Dremela jsem zavrhl pro vysokou cenu (teda alespoň tehdy) a koupil jakýsi levký šmejd v Bau.... a to byl omyl. Moment mizerný, regulace skoro nefunkční, vřeteno házející. Čistá ztráta, obratem skončil v popelnici. Tady se asi nevyplatí šetřit a třeba počkat na nějakou akci u Dremela.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Honza Drážek » 09 lis 2011 19:23

Hugo, Feldo, (Křépo :) ) - díky !!!

Tušil jsem, že mi doporučíte buď Dremel či Proxon.
Původně jsem byl podvědomě nakloněn Dremelu...dětinsky, z důvodu designu, nelíbili se mi barvy Proxonu, což ale není rozhodující.

Pokud mi nikdo nedoporučí ještě něco jiného (rozhodné období je celý listopad :) ), půjdu do toho typu z druhého odkazu od Feldy. Důvodem je sklíčidlo, což se mi jeví jako variabilnější, než výměnné kleštiny.
Ty máš Hugo asi ještě jiný typ, než odkazuje Felda. Usuzuju podle regulace. V odkazu je 3-15 tisíc ot., tvoje mašina umí 5-30 tisíc ot.
Na naše účely je to ale asi fuk.

Jinak jsem koukal taky na různé no-name značky. Třeba u Pecky jedno za cca 500Kč a jedno za cca 800Kč. Je to ale takový vachrlatý, tak jsem poděkoval...

Zatím díky chlapi!
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Steve » 09 lis 2011 20:27

Já mám ještě i starou Piko vrtačku :D , malou modrou na 12V, starou asi dvacet let, nějaké accu pro hrubší práce, ale koupil jsem si i hliníkový kufříček kdysi v Baumaxu, po slevě cca 900,-. Je tam malá vrtačka do dlaně na LiIonku, levý-pravý chod a milion (možná 50) ks bitů pro různé účely, na mobily, brýle a pod, tzn. různé torxy, hvězdičky, trojúhelníkové, s čepem uprostřed a pod. Celé je to cca 20x20x8cm kufřík vč. nabíječky.
Ale jinak samozřejmě různé sady ručních šroubováčků různých délek a velikostí, někdy holt je potřeba šroubovat pomalu a opatrně.
No a rozsah otáček 5000-30 000....na vrtání je to moc, ne vždy je to potřeba a vhodné, to je spíš pro gravírování nebo frézování, ale na vrtání ne.
Malé ruční gravírky měli občas v Lídlu a nebyly tak úplně špatné, navíc cena okolo 250,- - 300,- Kč za pokus stojí. Pár zajímavých věcí jsem tam už koupil a jsem spokojen.

Nedávno se tohle téma probíralo i tady:
http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. ... ec=1319869
Nevím, jestli se tam neregistrovaný dostane, takže i přes obsah a pak "Modelářská dílna"
http://www.mojehobby.cz/diskuze/
První dotaz byl od AJL - 07.11.2011 16:41:58

To já jen abys to s výběrem neměl tak jednoduché :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 lis 2011 20:29

Tím sklíčidle se nedej mást, závit na vřeteni a jeho vnitřní tvar je stejný u všech Proxxonů (a u řady dalšího podobného nářadí), tudíž si můžeš vybrat jestli pro tu kterou operaci použiješ sklíčidlo nebo kleštiny - obojí se prodává jako příslušenství. Uváděná informace že sklíčidlo upíná od 0,3mm bych bral s rezervou, ale 0,5mm upínám zcela bezpečně. Ale u takhle malých průměrů je problém s házením, sklíčidlo z principu nemůže být tak přesné jako kleština, kleštin by jsi zase potřeboval celou sadu a to je mooc drahé. Navíc se mi stává že hází i samy vrtáky menších průměrů, když mám štěstí tak se podaří šikovným upnutím do sklíčidla házivost sklíčidla a vrtáku vzájemně eliminovat ;) . Ale upravil jsem si vždy jeden vrták od každého průměru tak, aby šel upnout do kleštiny nejbližší tím, že jsem na dřík vrtáku namotal Modelspanem jakoby trubičku a prosytil vteřiňákem, aby vnější průměr sedl do kleštiny. Kupodivu to funguje. Já kupoval frézku jen se třemi kleštinami, koukám že dnes dodávají kleštin šest a to už je paráda. Sklíčidlo jsem jako náhradní kupoval jakési německé v modelářské prodejně, přijde mi přesnější než to od Proxxona a stálo jen 180,- Kč.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Hugo » 09 lis 2011 22:18

Já mám toho "druhého" Proxona, co uvádí Felda, akorát ho mám na 220V. http://www.elektro-naradi.cz/proxxon-41 ... 8472-28472 Ale podle lidí, co je mají oba je to jedno. Teď bych si asi koupil Proxona na 12V, abych s ním mohl pracovat venku a nebyl bych vázán na síť.
S Proxonovským sklíčidlem jsem spokojený (cena 152,- Kč). Zkoušel jsem do něj teď upnout vrták 0,2mm (koupený u Vaňoucha) a nic neháže, vše drží pevně, bez vůle. Někdy používám jako vrtáček entomologický špendlík, ten mi přijde ještě tenčí, jsem líný ho měřit. Možná jsem kápnul na extra přesné sklíčidlo :-), nicméně mám dvě a obě jsou stejné. Díky tomu je pro mě zbytečné používat kleštiny, i když je mám. Jinak ve všem souhlas s Feldou.
Jo, co se týká otáček, tak upřesňuji - 5.000-20.000 ot. Tu horní hranici jsem snad nikdy nepotřeboval, ta dolní hranice mi přijde v pohodě, neměnil bych, ale určitě by bylo fajn mít 3.000ot. k dispozici. M.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Honza Drážek » 10 lis 2011 18:33

Steve píše:Malé ruční gravírky měli občas v Lídlu a nebyly tak úplně špatné, navíc cena okolo 250,- - 300,- Kč za pokus stojí. Pár zajímavých věcí jsem tam už koupil a jsem spokojen
To je pravda. Myslim, že zrovna minulý týden jsem na ní koukal, cena cca jak píšeš. Myslel jsem ale,že gravírka kmitá a tudíž bych ji nevyužil. Neměl jsem to ale v ruce,tak nevím.

Off topic: jsem jak stará babka na návsi, ale od dneška mají v Lidlu sadu 3ks plechových krabic na cukroví za 129,-. Vím to proto,protože mám už jednu hranatou sadu se sobíkama doma. Sledoval jsem to delší dobu a zatím je to asi nejlepší cena. Kupoval jsem na skladování a přepravu gumy a ty zbývající 2 menší se neztratí. Původně jsem měl ty menší odevzdat, ale ne ne, nedám ! :lol:
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Elektrické nářadí a příslušenství

Příspěvek od Honza Drážek » 31 pro 2011 14:05

Abych to doplnil, Ježíšek ke mě dorazil s tímto
http://www.nakol.cz/elektricke-rucni-na ... 01360.html

Skvělé, perfektní, nevím jak jsem bez toho mohl být :D

Díky za rady a doporučení!!!!
:D
0

Odpovědět