Jak připravit papír pro tisk?

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od jirka64 » 21 pro 2011 21:42

Zajímalo by mne jak připravit papír japan 12g , alespoň tak jsem ho zakoupil od Hořejšího ze Zplzně. Jak připravit podkladovou čtvrtku? Robert Pajas píše lesklou čtvrtku.Mám klasickou kladívkovou formát A1.Přichytit papír tyčinkou Scotch jak se Roberte zmiňuješ v článku o potahových papírech? Zkrátka jak na to? Chci takto potáhnout SE5a a použít kůži od Rise of flight kamufláž Schweine hund.Lze to? Jak je to s tím podkřídováním? Příliš mnoho otazníků , pokuste se mi někdo trpělivě odpovědět na otázky.Děkuji.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od Robert Pajas » 22 pro 2011 01:19

1) jakýkoliv pevnější papír - čtvrtka, nejlépe lesklejší fotopapír; potah (pouze lesklý nepórovitý japan, správně leta) ve formátu o 1-2mm menší než ta čtvrtka (lesklá je lepší o to, že se z ní dá pak papír ztrhnout a tudíž nepřijdeš o okraje);
2) namazat tu čtvrtku lep. tyčinkou asi 5-8 mm po okrajích nahoře a po stranách, dole ne.
3) pouze položit papír, srovnat a pak odshora rozhladit směrem ven a dolů, lesklou navrch - tisk
4) tisk - to je největší problém spolupráce stroj - člověk, buď připraven na neúspěchy a na to, že se to naučíš na jedné tiskárně - je sice možné to někam přinýst, strčit to tam a doufat, ale šance je malá - podavač, kolečka posuvu, barva, množství inkoustu, dýlka schnutí, rozlišení, klid v celém bytě, žádné pobíhající děti, neodchlypující se okraj :-) atd... - pro začátek vše normál a uvidíš...
5) opatrně strhneš či odřízneš
6) položíš na novej čistej papír lícem a na rub (hrubou stranu) naneseš štětcem rozemletou světlešedou křídu (nebo jinou vhodnou, ale pozor, výrazná barva se zapojí po nalakování do hry!)
7) rozetřeš lehce prsty a dbáš, aby se ti nedostala pod papír, sfoukáváš a na závěr znova smeteš a sfoukneš
8) potahuješ tak, aby se ani kapička vody nedostala k inkoustu dřív, než jej impregnuješ lakem

Pozn.: Petr Konopásek to dovedl k naprosté dokonalosti a denně s tím pracuje, pokud má on nějaké připomínky, tak na něj dej...

R. P.
0
Naposledy upravil(a) Robert Pajas dne 03 led 2012 14:11, celkem upraveno 1 x.

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od seawindttt » 22 pro 2011 17:24

Tisk je fantazie,ale já měl velkou zmetkovitost s tím,že mi černá cartridge udělala občas šmouhu na papíře,který se zvlnil při tisku vlivem navlhčení inkoustem. Mám HP 930C. Zacuchání papíru ani nic podobného se mi nestalo. Jinak je to super objev !
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od Robert Pajas » 22 pro 2011 18:43

Ano - důležitá poznámka:
NETISKNOUT ČERNOU
dejte si pozor, aby všechny barvy byly složené z barev, černý inkoust se rozpíjí mnohem snáze. Stačí dát RGB místo 0,0,0 (černá) alespoň 1,1,1, a již se bude míchat z barevné cartridge a to vydrží víc....
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od seawindttt » 22 pro 2011 22:06

Mně se ani tak nerozpíjí,ale spíš mi udělá šmouhu. Ale je pravda,že to dělá ta potvora černá. Vyzkouším ! Jinak je to super!
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od Robert Pajas » 22 pro 2011 23:57

Černá šmouha a podobné neplechy jsou věcí tiskárny - musí být splněny některé podmínky
1) perfektní vypnutí papíru na čtvrtce bez vlnek
2) typ tiskárny, kde se to ohybá rubem přes buben a ne pod buben (chrutí dovnitř)
3) typ tiskárny, která bere papír perfektně rovně (ne padací zásobník, ne do A3 poslat po straně pro A4 atd.)
4) vyladění poměru schnutí/množství inkoustu tak, aby to papír nepromáčelo do krabacení (to je v ovladači, musíš to znát a vyzkoušet)
5) čisté tiskové hlavy (vatička s lihem) a čistá celá cesta potah. papíru - kotoučky a tak.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od jirka64 » 23 pro 2011 16:37

Mockrát děkuju Roberte za rady.Teď to nějak průběžně připravím jak mi to bude časově vycházet. A jak se něco v průběhu postupně bude vyjevovat tak se kdyžtak svěřím a poptám.Možná by mi poradil Radek Gregovský pokud tedy bude chtít, Zjistil jsem , že ho vídám často v práci do které jsem nedávno nastoupil.Byl mi nějaký povědomý ,ale pořád jsem nevěděl odkud.A nakonec odsud z fotek z vašich srazů ze sklípku.Zatím se všichni mějte , hezké vánoce a pevné zdraví.A ještě jednou díky za rady.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od jirka64 » 03 led 2012 12:52

Musí být lepící tyčinka Scotch nebo stačí Kores. Složení mají snad stejné.Nebo jaký je důvod?
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od Robert Pajas » 03 led 2012 13:55

Tyčinka je geniální vynález, poslouží mnohem lépe, než herkules (herkulesem se to dá zvládnout taky, ale musí se čekat, než oschne "tak akorát" aby se na potahu netvořily vlnky). Scotch déle vydrží v optimálním stavu, ale Kores taky dobrej. Musí se pečlivě a furt zavírat, dodatečné rozvlhčení již nikdy nevrátí vlastnosti.
Tři fáze:
1) nová, téměř suchá a přitom při lehkém přitlačení krásně táhne vrstvu, vrsta jemná, hladká
2) vysychající - nutno přitlačit, tvoří se žmolky, které již nikdy zpod papíru nevyndáme, gumovatí
3) snaha o namočení - tyčinka vlhká, žmolky, již vždy příliš mokrá nebo nelepící, papír při lepení zvrásní, podobně jako herkulesem

lepší je menší - velkou se nedostaneš všude
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od Steve » 03 led 2012 22:42

Ještě bych dodal - v návaznosti na radu uveřejněnou někde v DF na téma maskování, kdy v případě dobrého přilepení krycího papíru tyčinkou stačí navlhčit : Hercules už namočením nepovolí, v tom (nejen) je výhoda tyčinky.
Kdysi jsem lepil Herculesem vystřihnutý znak MLL na Kuňkadlo a s mokrým se nedalo moc manipulovat a když to uschlo, kolem znaku "omatlaný" povrch už nešel odstranit! :?

Mě by zajímalo, která tiskárna je vhodná.
Vím, není to jednoduchá otázka, ale někdo už má něco vyzkoušeno, tak snad...
Nejen způsob posuvu papíru, ale konkrétní typ nebo alespoň série.
Je výhodnější laser nebo inkoust? Kromě rozpíjení inkoustu při lepení vodovými lepidly, možná menší sytostí a blednutí působením UV? Nebo laserovkou papír prohnat nelze? Obtisky jdou.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od jirka64 » 03 led 2012 23:59

Tak nevím prostě se mi nedařil papír na podkladovou plochu nalepit aniž by nevznikly byť jen neparrné vlnky na některých místech u okrajů potahového papíru.Ale zkusil jsem na poslední čtvrtý!!!! zkušební vzorek nalepit na podkladovou čtvrtku po jejích okrajích slaboučkou hladkou lepenku a potom jsem namáznul tyčinkou a položil papír a opatrně rozhladil a ono to zafungovalo.Opravdu to chce hladší podkladový materiál nebo aspoň já ho potřebuju asi mi ruce už moc neslouží.Jsem unaven jdu spát. :|
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Jak připravit papír pro tisk?

Příspěvek od Steve » 04 led 2012 00:19

Tou "lepenkou" myslíš lepící pásku? :?:
Přemýšlím, jestli by to nešlo bez té pásky - myslím tím natřít podkladový papír a přiložit na napnutý potahový papír a pak oříznout. Aby tam bylo co nejméně vrstev.
Budu to muset zkusit, ale teď už asi ne :lol:
0

Odpovědět