Barveni Modellspanu tuší

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Lada C » 16 led 2012 09:10

Od Lada C

Dotaz pro Bayeux
Můžeš mi prosím sdělit jakým způsobem barvíš modellspan tuší a jakou tuš používáš.Odkaz na tebe mě dal Dušan G.
Děkuji a zdravím Láda
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Bayeux » 16 led 2012 22:30

Zdravím, a povím co vím...
Modelspan, japan, starspan, kashmiry (vyjma 6gr - nezkoušel jsem, ale vzhledem ke struktuře mám obavy, že se rozpadne) a jakékoliv jiné vláknité papíry probarvuji tuší na skle, vatovým tamponem nebo smotkem vaty. Doporučuji mikrotenovou rukavici (nabrat od benzinky, z marketu od pečiva - tuš sice z prstů pak pustí, ale ne moc ochotně).
Nařežu rozumně velké obdélníky, aby vyšly na jednotlivé díly modelu (nedoporučuji velké kusy a dlouhé úzké pruhy - mají pak tendenci se kroutit a rolovat), ale zbytečně nee malý cucky. Ty nijak dál nepřipravuji, prdnu je na sklo a probarvuji tahy namočeným tamponem (vatou),víceméně od středu papíru ven - lze i drobet tuše "ulít" do středu papíru a barvu rozehnat. Papír se na sklo přilepne a můžeš matlat, jen pozor na složené varhánky či vrásky - barva by tam po uschnutí byla tmavší. Lze papír jakoby poodlepit ze skla a vyhnat vrásku. Na papíru nestojí barva, jen je prosycen až na sklo. Dále pozor, aby mezitím papír na skle neuschnul, nešel by sundat!!! Když je papír celej omatlanej, za rožky na kratší straně jej seberu a pověsím jako prádlo na napnutou šňůru, pro zajištění obvykle stačí kousek papíru přehnout a dát k sobě (scucne se kolem šňůrky, tu část po uschnutí vyhodím) - nebo lze spoj sešpendlit, nebo minikolíčky (v květinářství, takové ty aranžerské dřevěné pidikolíčky). U velkých pruhů je dobré papír připravit jako pro barvení v duze či vodní lázni - na kratší části pruhu nalepit špejle, bambus... Zabráníme tak zkroucení papíru a jeho slepení (jak se papír někde za mokra scucne, dotkne, otře, slepí - vznikne barevná disharmonie).
Po uschnutí papír přežehlím žehličkou. Tuš může mírně pustit, proto nežehlím přímo na prknu drahé polovičky (už měla jednou poté duhové triko a já držkovou), taky žehličku je pak dobré umýt (voda, líh...) A hurá na potah - přilakovávat, dokonce si nechá líbit i "mokrou variantu" - tedy herkules, bílá lepící pasta nebo moje milované lepidlo na tapety (kvůli pohodě, neupatlaným prstům a že tolik nesmradím) - narozdíl od papíru obarveného třeba barvou na textil DUHA nevzniknou kolem nosníků a žeber po namočení vodou světlejší proužky. Jistota je přilakovávat, zvláště papír černou tuší barvený chce drobet pouštět a "svinit" světlejší barvy. Takže černé proužky, písmena atd. přilakovávat.
Tuše: dají se koupit základní barvy, v rámci možností jdou míchat odstíny - ale nee všechny. Zesvětlovat je problém, lze to pouze bílou tuší - jenže ta už není co bejvala, je to rozpuštěná běloba v něčem, a to je špatně - ucpává to pak póry v papíru, nelze prolakovat... Lze tedy bílou tuší zesvětlovat jen jemně, co cit dovolí. Navíc bacha - rychle se usazuje a než nabarvíš jeden papír takto namíchanou barvou - může být střed světlejší než okraj (bílá sedne na dno lahvičky, nespojí se). I proto je v bílé tuši kulička, ta dost pomlže při promíchávání.
Třeba světle modrou na spodek kamufláže nenamícháš, bohužel... Při míchání např. oranžová pozor - neplatí žlutá a červená pade na pade ani 70/30 - byla by to červená. Do žluté stačí pár kapek. Namíchat odstín, vyzkoušet čmárnout na papír, fénem usušit (po uschnutí se teprve projeví skutečný odstín) a ladit a ladit ... Danou barvu si popíšu a schovám, lze s ní dobarvovat hrany, nelakované a i lakované části bez potahu, např. aby vzpěry měly stejnou barvu jako potah. Jen vždy pořádně promíchat!!!
Váhový přírůstek takto barveného papíru jsem zkoumal, tabulku bych musel pohledat. Nebylo to nic drastického - červená je (jako vždy) těžká, bílou se dá papír hodně "zabít" (nejen při prolakování, ale i váhově).

Při dobrém a ne tolik pracném provedení je barevný výsledek modelu uspokojující, alespoň si to myslím... Stříkaný povrch to nenahradí, ale oko dokáže ošálit slušně. A než lehký model zabít špatným nástřikem - takhle nám to vzniká barevné už pod rukama... A další zkušenost - barvy tuší podle mě zdaleka tak neblednou a nemizí jako u papírů z tiskáren, co jsem tak pozoroval...

Hugo snad model tuší přímo stříkal - ale sytější odstín se podle mne dosáhne barvením papíru solo (pokud chceme hoodně sytou žlutou třebas na Pipera - nestyděl bych se papír obarvit 2x - teba i otočeně - část barvy z rubu totiž zůstane na skle).

Mno a teď bych vyzval Petra Konopáska, ať poví o barvení anilínkama - protože to umí, viděl jsem i plátno (GACový SPAD) - to tuší nedáš...

PS: pokud někdo používá vlies na větší modely - lze tento postup aplikovat i na něj, pomocí barevných tonerů do malířských barev - viz časopisy a p.Leopold Walek.
0
Naposledy upravil(a) Bayeux dne 16 led 2012 23:14, celkem upraveno 1 x.

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Steve » 16 led 2012 22:56

Šikula!
Budu muset zkusit, ač jsem příznivce stříkání.
Myslíš, že by šlo udělat "plátno"?
Stříkané je to příliš neprůhledné a nemusí to být - na rozdíl od běžného zbarvení - tak syté. Jen na imitaci plátnem potažených a lakovaných pionýrských strojů.
Na běžné kamufláže už bych to spíš nechtěl, zůstanu věrný nástřiku, přece jen to mnohem líp kryje.
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Bayeux » 16 led 2012 23:10

Jak jsem psal - tuší plátno nevyčaruješ, nebo aspoň mě nenapadá jak - ale přiznávám, jsem barvoslepej (skutečně) :D
Mno ale fakt jsem viděl plátno dělaný anilínkama?? Tuším že to tak bylo, snad se Petr K. chvíli urve od SFA a poví víc...

Dyk jsem psal - stříkanej povrch ničím nenahradíš, ale viděl jsi nějaké mé JEN barvené modely - a na těch byly stříkaná jen kolečka, a neštítil jsi se jich, nééé? ;) A jelikož nyní preferuji SAM a historiky, tak stříkat (podobně jako GAC = většinou i BV-min, proto v rámci Openscale neváhejte) nebudu a nesmim...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Steve » 16 led 2012 23:17

Napadaly mě přísady do laku, ale víš, jak to dopadlo, třeba ta Antoinette.....
Sice - stavitelé předloh to taky natírali štětkama a tak šmouhy by byly maketové, ale kdo se na to má dívat?
A stříkat obarveným lakem....nevím. Jednak chudák pistole, a na druhou stranu - rovnoměrnost asi bude muset být. Na rozdíl od barvy.
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Lada C » 17 led 2012 06:40

Zdravím a děkuji za poskytnuté informace.
Láďa
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Pavel Stráník » 17 led 2012 08:18

Já jsem barvení Modelspanu tuší zkoušel kdysi už strašně dávno a výsledek byl rozpačitý. Postupoval jsem taky tak nějak jak píše Bayeux, nabarvený papír byl pěkně sytý a i celkem lehký, jenže ouvej nastalo ve chvíli kdy jsem s ním chtěl potáhnout model - papír výrazně "zplechovatěl" a tak rozvinutelné plochy byly sice celkem vpohodě, ale kulatý trup se dělal hůř než špatně a výsledek i tak nic moc. A to jsem tuší šetřil, takže se nedá říci že by na papíru stály kaluže.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Hugo » 17 led 2012 12:13

Osobně bych se řídil radama Michala (Bayeuxe), to zaručeně funguje a jeho barvy na modelech mě vždy fascinují.
Kashmir 6g; 9g jde barvit krásně a nic se netrhá, tuš má asi minimum obsahu vody, ale nejsem chemik, tak nevím. Naopak papír je pocitově "pevnější" a lépe se s ním pracuje. U těchto nízkohmotnostních papírů ani nedochází k tomu, co popisuje Felda s Modelsplanem a dojmu "plechovosti papíru", jehož zkušenost s modelsplanem potvrzuji. Na závěr doporučuji tuš stříkat pistolí, dá se to vzít z obou stran a nemá to chybu. M.
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Bayeux » 17 led 2012 13:42

Mno asi to funguje, protože pár modelů už jsem takto ke spokojenosti udělal :D
Plechovost papíru jsem zaznamenal pouze při použití příliš mnoho bílé barvy při tónování tuše, jinak s tím nemám problém - ani u středního modelspanu na velký model. Ono to vypadá všelijak - do té doby, dokud se papír nepřežehlí. Ovšem přežene-li se teplota žehličky - pak z toho papíru fakt může být slušnej zvonivej plech, který se dokonce dá zlomit ;)
Hugo, díky za postřehy a pokračování experimentů, a pak i za test s 6gr papírem - já se na něj jen podívám, jak je řídkej, a zase ho s obavou schovám an někdy, až nebudu dinosaur (a rozdělám roky koupenou pixlu balakrylu) :roll: Papíry z CEIBA od 9gr.není problém, mám i Langfaser - ten vypadá na historikovi zvlášt autenticky... Ale zlatý špany :P
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Hugo » 17 led 2012 13:53

Langfaseru mám taky zásobičku, ještě z dob, kdy jsem objevoval sklady Ceiby a taky ho chystám na nějakého historika, (že bych nakonec toho woodyho postavil :-) ). Naposledy jsem s ním potahoval spodní plochy DR.1. čus,M.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od shark » 17 led 2012 21:24

A jelikož nyní preferuji SAM a historiky, tak stříkat (podobně jako GAC = většinou i BV-min, proto v rámci Openscale neváhejte) nebudu a nesmim...

Pravidla SAM-78, stříkání nezakazují, není na tom nic nehistorického, modely se stříkaly již v dávnověku, v návodech to bývá někdy napsáno. Měl jsem dokonce v ruce ideového předchůdce ruského Aerografu, US pistolku ze čtyřicátých let. Zpracování té US bylo na mnohem vyšší úrovni...

Mám spoustu papírů obarvených Duhami brutálním povařením v kýbli. Tuš jsem vyzkoušel na barvení balsy, namíchal jsem tzv. Piper yellow
a docela to funguje. A zároveň jsem trochu směsi přimíchal do nitrolaku a přibarvil klasickou žlutou na tu Piper.
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Lada C » 17 led 2012 23:45

Zdravím sharku
Píšeš že raději stříkat.Taky stavím historiky SAM a chci si postavit taky nějakou BV min od E.Stahla Po přečtení všec příspěvků za které všem děkuji moje touha na barvení modellspanu trochu opadla a asi pořídím nějakou aibrush pistolku. Jenom nevím jakou.Můžete mi někdo poradit nebo doporučit co pořídit dle vašich zkušeností se stříkáním modelů.Omlouvám se že jsem asi trochu porušil pravidla tohoto fora a změnil tema.

Zdravím Lada C
0

Odpovědět