Barveni Modellspanu tuší

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Steve » 18 led 2012 00:15

Já jsem byl přesvědčený, že historik se stříkat nesmí a tak jsem sháněl barevné papíry...... :?
Nikde jsem nenašel zmínku že ano, ani že ne....
Tak to je dobře, to mi vyhovuje. Další už dostane nástřik ;)
No a pistolku?
Pokud nemáš nazbyt penízky, tak kup nějakou Fengdu. Už se to tady probíralo.
K tomu ale potřebuješ kompresor, stačí sice z ledničky, ale chce to (alespoň provizorní) vzdušník. nebo přímo hotový kompresor. Já mám Fengda pistole i kompresor. Stejný dělá i Orlík.
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Bayeux » 18 led 2012 07:14

Mno, mě se na stole jedna BV-min rodí, a jelikož jsou dané i barvy - a nic nebrání to tak obarvit - rozhodně stříkat nehodlám. Bude to lehčí, a podle mě výrazně dobovější... A to jste ještě neviděli retrokufr na onen model :D Už ten mi zakazuje model nazdobit jako kit...
Tady na jednoduchém příkladu bych rád nastínil: Modely Pana Zdeňka Rašky - minimakety potažené obarveným papírem, krásná čistá práce - a přeci jen kdyby byly nastříkané, nemají chybu. Ale když vidíme jeho historiky, opět dokonalá práce - barevný papír i s doplňky, pospisy - žádné obtisky, folie a proužky z plotru řezané - potěší to rozhodně oko!
Na reportážích z Rakovníka je možné vidět modely tzv. GAC (Golden Age Cup - taky mám doma, ještě nepokřtěný :? ) - a tam jsme si mezi sebou řekli ZÁKAZ STŘÍKÁNÍ. A i když je většina z plánků oné stejnojmenné knihy vlastně i pro kategorii BV-min - modely klukama stavěné byly vždy super, jako z dob dávno minulých... Snad i proto, že modely nebyly stříkané a tohle původní psaní o barvení papíru jsem pár z nich taky posílal, byť mají doma super airbrush výbavu. Takže za sebe - prcky stříkat nebudu, radši skrz model přečtu noviny nebo bude prosvítat kostra - aspoň se naučím čistě stavět, hihi :roll:
Jasně že kategoricky netvrdím - nebarvit, nestříkat historiky!!! Ale mě se moc nechce... I já se barvení nevyhnu - dokonce je u jednoho historika pro autenticitu nutné - a tak dávám za pravdu Sharkovi, že stříkání, natírání dle šablon a jiné výtvarné počiny jsou dobové. Ruku ale na srdce - dobové, ale modely konstrukčně nadčasové!! Ani nedokážu domyslet, co by naši dědové dokázali, mít všechny dnešní vylomeniny ;) (teď jsem zase odbočil já :D )
0
Naposledy upravil(a) Bayeux dne 18 led 2012 07:31, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Bayeux » 18 led 2012 07:25

Lada C píše: Po přečtení všech příspěvků za které všem děkuji moje touha na barvení modellspanu trochu opadla a asi pořídím nějakou aibrush pistolku. Jenom nevím jakou.Můžete mi někdo poradit nebo doporučit co pořídit dle vašich zkušeností se stříkáním modelů.
Hele, jen si to barvení zkus, když už jsem se ti s tím tak psal! :lol: Model bude rychleji postavený, lehčí, neriskuješ že to zabiješ nástřikem...
K airbrush - jak píše bráška Steve, dvojčinnou - Fengda je doboru volbou, pár jich mám a pár jsem jich pro zdejší lid zařídil. Ceny šly od těch dob výrazně dolů - na Aukru je BD-182 za 750,-, ale vyskytuje se tam i pistole rovnou s 3 tryskami a 3 jehlami snad za 800 - to máš vystaráno a pak pořešíš už jen kompresor...
Ale co pamatuji - velice slušnou sestavu tu nabízeli mezi sebou kluci (Křepa??), třeba nabídnou a rozhodně poradí, kluci kitařský šikovní :P
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 led 2012 13:41

Také jsem tu tuš zkoušel, vadí mi ta potřeba paplání na skle. Lepší zkušenost mám s obarvením papíru anilinovými barvamii (to tam, kde byl plátěný potah). Pokud se jedná o tuhý, netransparentní potah, ať již plech, nebo překližka pak se mi osvědčilo obarvit kostru anilinkou, použít anilinkou obarvený papír a potažený, nalakovaný model jen lehce stříkat agamou. Tak získám nejlehčí potah. Ještě bych dodal, že i to nejlehčí moje provedení je moc těžké oproti tomu, co vážil nástřik u Ivana Šimoníka, ten měl kompresor s třífázovým motorem, tlak tam byl vysoký a kapičky barvy naprosto mikroskopické. Takouvou kvalitu při stříkání s kompresorem z ledničky nikdy nedosáhnete !
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Vyvel » 18 led 2012 14:44

Já už zkoušel barvit ledasčím. Anilínové barvy mi moc nešly. Možná by se někdo povolanější mohl chopit výzvy a vysvětlit osvědčený postup včetně odzkoušených barev. Já měl papír vždycky flekatý. Červený papír a modrý papír jsem barvil inkoustem zředěným vodou - odstín se dal trochu ovlivnit stupněm zředění. Černý papír jsem barvil zředěnout tuší, ostatní barvy duhou - uvařenou a skoro za studena. Všechno stejným postupem. Vždycky jsem nachystal pás papíru, na konce nalepil lišty a barvil ve fotomisce položené na dno vany tak, aby se vytahovaný konec papíru táhl po okraji fotomisky - tím se zajistilo setření případné nadbytečné barvy. Sušení pak probíhalo na šňůrách na prádlo v koupelně nad vanou - sušení venku se neosvědčilo. Fleky na vaně jsem snížil tak, že jsem vanu částečně napustil aby se odkápnutá barva rozředila ale stejně to obnášelo tu vanu nakonec důkladně umýt. Profící namítnou, že barvení duhou za studena přináší velký nárůst váhy ale to jsem tehdy nějak neřešil.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od discobolos » 19 led 2012 08:34

S inkoustem se sice dobře pracuje, ale na sluníčku rychle bledne. Tutéž zkušenost jsem měl s potravinářskými barvami. Vyzkoušel jsem i normální vodovky, ale ty se mi neosvědčily.
Moje zkušenost je ale více než 25 let stará. Barvení jsem prováděl nejčastěji stříkáním fixírkou (co se fouká ústy, tehdy stála 13,50 Kčs), papír byl buď přilepený na dvou lištách, nebo jen tak přichycený kolíky na prádlo, které dole fungovaly jako závaží. Papír bylo nutno po uschnutí vyžehlit, pravda byl trochu plechovější, ale na házedlech to nebyl tak velký problém.
D
0

Lada C
Reakce: 0
Příspěvky: 25
Registrován: 24 bře 2011 20:30
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: Barveni Modellspanu tuší

Příspěvek od Lada C » 19 led 2012 22:23

Zdravím
Tak jsem dnes uskutečnil barvení modellspanu červenou tuší.Nařezal jsem potřebné pruhy ta jak radil Bayeux,nalepil jsem na každý pruh z jedné strany balsovou lištou.Barvil jsem na skle pomocí úzkého malířského molitanového vállečku na plastové rukojeti.Když jsem papír prosytil tuší začal mít
snahy dělat vrásky ale ty se mě podařilo prstem s nataženou latexovou rukavicí do stran vyhladit a zároveň se zbavit i vzduchových bublin. Před každým barvením nového pruhu jsem zapatléné sklo umyl.Nabarvený pruh jsem nechal trochu zavadnout a ještě mokrý jsem sundal ze skla a pověsil za tu nalepenou balsovou lištu.Když pruh začal zasychat tak jsem na spodek přichytil balsovou lištu dvěma kolíčky na prádlo aby se nekroutil. Zatím to vypadá velmi dobře.
Jak to dopadne po zaschnutí a přežehlení podám samořejmě informaci.Jinak se to dělalo docela dobře a ani z toho nebylo mo bordelu skoro žádný a ani jsem se
od tuše nezapatlal.
Zdravím Lada C
0

Odpovědět