Stříbřité obtisky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Stříbřité obtisky

Příspěvek od seawindttt » 03 čer 2012 18:04

Kluci, pomůžou na odstraněné "viditelných obtisků" nějaké ty kitařské vodičky? Dělám obtisky na Z 37 a i po přestříknutí matným lakem jsou "po světle" vidět stříbřitě. Jsou naneseny na matný povrch a po vyschnutí matně přestříknuty. Na jiným éru vidět nebyly,ale to byli jiný odstíny povrchu

Dík
Jarda
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od Hugo » 03 čer 2012 21:20

Nikdy jsem to nezkoušel, ale v různých návodech jsem četl, že aby obtisk nedělal ten "stříbrný" efekt, musí se nanášet na lesklý povrch. V tom je ta potíž. Mně to dělá taky. M.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od seawindttt » 03 čer 2012 22:01

Při pohledu z příma to není vidět,ale při šikmém pohledu se to i po přestříknutí matným lakem "leskne". Jsou na to postupy,vylapovat povrch jemným smirk. papírem,přestříknout lesklým lakem,vodičku +obtisk,přestříknout lesklým a následně matným lakem ....... To mi ale připadne pro nás hmotnostně nákladné

Jarda
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od shark » 03 čer 2012 22:08

No, obtisky vždy na lesklý povrch, což je v našich podmínkách ne vždy uskutečnitelné. Ty SET a SOLy pomůžou, ale opět pochopitelně nejlépe na lesklý povrch.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od Pavel Stráník » 04 čer 2012 00:05

Asi rada s křížkem po funuse, ale obtisky se snažím vždy dělat tak, aby tam nebyly plochy průhledného laku - prostě jen barevná pole. Ty kitařské vodičky jsem zkoušel jen na RC minimaketách z polystyrenu a zaúčinkovaly naprosto spolehlivě, obtisk dokonale přilnul a viditelnost průhledných okrajů zmizela, ale po pravdě řečeno ty nebyly nějak extra do očí bijící ani předtím. Je otázka co ta chemie udělá s potahovým papírem.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od seawindttt » 04 čer 2012 08:25

Mám zatím imatrikulaci na trupu z jedné strany (již slabě přeprášenou lakem),z druhé jsem to snadno sloupnul. Vodičky jsem si objednal a patrně mi zítra přijdou.

Vyzkouším a poreferuju

Jarda
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od Hugo » 04 čer 2012 09:02

Vodičky (od Agamy) dle mé zkušenosti fungují bezvadně i na potah. papír, obtisk parádně přilne, ale tím to končí. Stříbřitý lesk zůstává. Podle mě, je buď potřeba místo pořádně prolakovat do lesku, nebo to prostě stříknout přes šablonu, nebo to neřešit :-). M.
0

slavkoss
Reakce: 0
Příspěvky: 16
Registrován: 12 čer 2012 00:18
Bydliště: Martin, SK

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od slavkoss » 14 čer 2012 01:07

dekaly maju leskly lak a preto ich aplikuj vzdy na leskly porch inak budu mat striebrite okraje ,druhou moznostov je presahujuci lak na obtiskoch odstrihnut ci odrezat a ponechat len tie farene casti.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od Antonín Alfery » 14 čer 2012 07:01

Vcelku úspěšně mi fungují Agamy. Natřu povrch Tenzolem, položím obtisk, nechám chvilku působit a zaválcuji molitanovým válečkem. Důležité je, aby tam nějaká tekutina zůstala - jinak nemá co obtisk "přitáhnout" k povrchu. Pokud to začíná při zasychání stříbřit, okamžitě Tenzol - zaleze pod obtisk. Pokud je už obtisk zcela vyschlý, je to horší. S Hypersolem pozor - ten dokáže obtisky "splašit" docela dost. Pokud se trochu zředí a obtisk se s ním jen lehce potře, obtisk zmatovatí. Zásadní problém je ale v různé kvalitě obtisků. Obzvláště ty dělané doma na speciální papíry jsou někdy hodně tlusté a pak je každá rada drahá...
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od seawindttt » 14 čer 2012 08:41

Tak moje zkušenost. Ano,podařilo se mi obtisky celkem bezvadně nanést s použitím Adhesolu-(to,že jde Tensol použít rovněž pod obtisky jsem se dočetl na jeho lahvičce až po.. :) ).Jen imatrikulace na spodku křídla mi místy "zastříbřila",ale to není příliš viditelné,ostatní jsou naprosto neviditelné-to ale platí pro obtiskový arch z MPM pro laser-patrně Propagteam .Jiná zkušenost je s obtisky od WWW.VINAR.CZ pro inkoustové tiskárny-ty nestojí ani za pokus (já ho udělal) a málem mě to stálo letadlo,protože bych to vzteky rozšlapal (naštěstí jsem je velmi snadno sejmul). Tento obtiskový materiál je asi 4-5x silnější než laserový od Propag. což způsobuje jeho značnou viditelnost po hranách. Vodičky od Agamy odstranili pouze stříbření,ale i tak čiré plochy zůstávají "mléčně" zabarvené a to odstarnit nejde.Já blbec si tento obtiskový materiál objednal (po otevření zásilky jsem zjistil že se jedná právě o ten,který prodává vinar.cz) i z USA a mám tu 20ks téměř k ničemu

Jarda
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od Hugo » 17 čer 2012 22:17

Tak koukám, že to každému z nás funguje jinak :-). Naděje tedy je, je třeba jen laborovat. M.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Stříbřité obtisky

Příspěvek od Antonín Alfery » 26 srp 2012 07:54

S Hypersolem jsem měl vždy problém nanést ho tak akorát - aby se obtisk nadměrně "neplašil" a přitom byl natřený rovnoměrně. Včera mne napadlo obtisk nanesený s pomocí Tenzolu po zaschnutí Hypersolem lehce přestříkat :idea: Doporučuji... Jinak proč Hypersol - obtisk ztratí lesk a v podstatě splyne s povrchem, ale to už jsem psal. Při práci s těmito vodičkami ještě jedna důležitá věc - pokud na obtisk jednou nanesete Hypersol, stává se vůči Tenzolu v podstatě imunní
0

Odpovědět