Lepidla a lepení

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Lepidla a lepení

Příspěvek od Vyvel » 08 bře 2010 22:26

Tak jsem při návštěvě v modelářské prodejně zjistil, že L510 se už nedodává. Protože Kanagom mi od té doby co jsem zjistil, že nelepí a podle posledního RC Revue už ani neleptá polystyren tak mi nesmí do domu. Volám po zkušenostech čím kdo lepíte. Já si vystačím s vteřiňákem ale pro syna potřebuji nějaké rozumnější lepidlo nebo se mi někde přilepí.
0

martinf1b
Reakce: 0
Příspěvky: 15
Registrován: 08 úno 2010 12:39
Bydliště: Kladno

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od martinf1b » 12 bře 2010 09:49

Ahoj,
Já lepím také vteřiňákem, ale jinak UHU hard místo Kanagomu.
Jedinej problém je ředění občas sé mi stává, že UHU lepidlo "vyběluje".
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Sekundové lepidlo

Příspěvek od Robert Pajas » 15 bře 2010 21:49

Tak sem si koupil levný lepidlo z trafiky, voní jinak, to je fakt, udělal pár direk do modelíny, zlomil ouško malé jehly, kapka je vždy stejná, ouško čas od času propálím, dyž je lepidlo hustý dám do dalšího důlku, napříště to jenom vydloubu a jedu dál, v tý modelíně to vysychá asi 10x pomalejc než na Radkově víčku...
Přílohy
seklep.jpg
seklep.jpg (133.11 KiB) Zobrazeno 8380 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od discobolos » 25 bře 2010 09:18

Díky Roberte za zajímavou inspiraci.
S vteřiňákem jsem zatím lepil spíše vyjímečně, ale pomalu na něj začínám přecházet. Myšlenka s dočasnou "zásobárnou" lepidla v podobě dírky v plastelíně je velmi objevná a úspěšně jsem ji začal používat. Do té doby jsem každou kapku tlačil z lahvičky a byla to otrava, protože mi to z lahvičky neteklo.
Dle Radka jsem vyzkoušel nejlevnější CA, který jsem našel. Bylo to u vietnamců za 5 Kč/ks. Jmenuje se jinak, ale lepí.
Změnou možná bude CA lepidlo, které jsem si objednal z HobbyKingu. Přišlo mně (10g) na asi 15 Kč i s dopravou. Akorát zatím nevím, jak bude držet. Je cítit poněkud jinak, než ostatní CA.
D
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od Robert Pajas » 26 bře 2010 01:36

Ono je to na každém, nemá smysl odlišovat nějaké dlouhé škály, ale alespoň pro začátek:
- hustý vteřiňák (ten levný, co používá Radek) má výhody: pomaleji schne, zaleje nepřesnost, lépe se brousí, levný není - je ho málo - ale lze odhazovat tubičku za tubičkou za 5 k, dyž to nejde, uzavírátko je hlavní +/- všech vteřiňáků...
- superřídký vteřiňák má výhody: šetří váhu pokud jsme přesní, lépe napouští surovou balsu, mnohem lépe se nabírá ouškem jehly, lépe a přesněji odkápne do místa, kam chceme a jeho vlastnosti se tak rychle nemění během minut, stojí stovku, ale je ho tam spousty (myslím USA vteřiňák), závěr vydrží dle zacházení ; je též těkavější a dráždivější...
0

Gregovský
Reakce: 0
Příspěvky: 610
Registrován: 07 úno 2010 18:03
Bydliště: Praha

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od Gregovský » 26 bře 2010 06:36

Pokud budeš stavět z velmi tvrdé balsy,je hřítký vteřinák naprosto nevhodný,kostra se pak rozpadá,spoj je křehky.Jinak tuba mě vystačí tak na dva ořechy.Těch lepidel v tubkách je hrozně moc, některá vůbec balsu nelepí,je potřeba si najít to svoje.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od Vyvel » 31 kvě 2010 21:53

Tak jsem se doslechl, že v poslední době prodávaný Kanagom už zase lepí a nezanechává bílé skvrny. Už jsem to zkusil. Koupená tuba má číslo šarže 12 09 a je to ono. Jedinný rozdíl proti tomu dříve prodávanému sajrajtu je v jednom slově návodu. Dříve psali nechat mírně zavadnout, stisknout, zatížit a nechat 24 hodin uschnout. Nyní natřít plochu, přitisknout k sobě a nechat 24 hodin zaschnout. Jinak je vše stejné včetně jména a adresy výrobce. Takže dobrá zpráva pro ty kdo vteřiňáky zrovna nemusí.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od shark » 04 čer 2010 08:10

No já zas slyšel, že NEW Kanagom už ani neleptá pěnový polystyren. Jinak poslední dobou jde vetšina lepidel do háje, dík eko zásadám, vteřiňáky děsně rychle tuhnou přímo v lahvičkách krátce po otevření, platí hlavně pro ty řídké. Už jsem si u větších modelů tak nějak zvykl sestavit kostru a pak jen zakapávat, tak teď je potřeba nachystat koster několik a udělat si zakapávací den. :?
Pokud jde o kostry z lišt malých průřezů, vyzkoušel jsem už kdysi dávno vteřiňák gelový, tuším Loctite v tubičce. Lepil jsem s tím i pokojáky, drželo to, výhoda byla v tom, že se dalo nanést opravdu hodně malé množství lepidla. A poslední dobou mám čím dál víc v oblibě disperzi Perfect-G, pochopitelně není vhodná na všechno.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od Honza Drážek » 09 bře 2011 06:15

Ahoj kluci,

můžete mi prosím poradit konkrétní lepidlo, čím lepíte okna (celuloid) k modelu, aby to nebylo zapatlaný a nedělalo bordel, jako od kyanoakrylátu?

....mě napadl jen LA tmel (UHU por aj.).

Díky moc za radu, Honza
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od Hugo » 09 bře 2011 09:43

Nevím teď přesně co to je, ale používám lepidlo co používají plastikový modeláři. Někde v prodejně se zeptej.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od seawindttt » 09 bře 2011 22:53

Já používám s úspěchem vteřiňáky od BSI a "nekouří" a nedělají žádnou neplechu

Jarda
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Lepidla a lepení

Příspěvek od Honza Drážek » 10 bře 2011 17:59

Martine, díky za tip, to mě nenapadlo, jen nevím jestli myslíš klasické lepidlo na plastikáče,např. AGAMA za hrozných 95Kč ? :O)) To mi chytne i na balzu?
seawindttt, s touto značkou zkusím příště lepit možná i konstrukci (teď mi např.obyč. řídký vteřiňák trochu zašedivěl nabarvený potah, tam kde neměl )

Jinak, z časových důvodů jsem to po předchozím vyzkoušení vyřešil starým dobrým UHU porem.
Díky za odpovědi
0

Odpovědět