Zářezy v odtokovce

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
rpolednik
Reakce: 0
Příspěvky: 42
Registrován: 22 led 2012 16:13
Bydliště: Věřňovice
Kontaktovat uživatele:

Zářezy v odtokovce

Příspěvek od rpolednik » 07 říj 2012 10:02

Dobrý den.

Obracím se na staré harcovníky s dotazem, jak děláte do odtokovek malých rozměrů zářezy pro žebra?
Pilníček jsem sehnal, ale dělá zářez větší jak požadovaných 1,4mm.
Dělat zářezy žiletkou se mi jeví tak, že bude každý jiný...
Navíc u křídel, kde budou žebra z 1mm nebo 0,8mm to bude ještě horší.

Může mi někdo poradit?

Díky moc.

Rosťa
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od Tazi » 07 říj 2012 11:13

Ahoj, používám na to jednoduchý "udělátor" z jedné žiletky. Dejme tomu, že potřebuju zářezy pro žebra síly 1mm.
Vezmu obyčejnou žiletku(Vilkinson) ta je tenká zlomím na půl abych měl dvě ostří. Vezmu tu balzu ze které hodlám řezat ty dané žebra v našem případě 1mm silnou, uříznu pásek na délku cca 30mm a z každé strany přilepím jedno ostří té zlomené žiletky. Tím mi vznikne takový "U" nůž kterým to jde rychle a přitom přesně. Když to chci mít "echt" tak si pohlídám aby mi ostří přečnívalo jen tolik kolik má být žebro zalepeno a mám to zároveň s dorazem hloubky zářezu...
Pokud by byla žiletka silnější, nebo jiná nepřesnost, stačí balzu, kterou vkládáš mezi ty žiletky před slepením zlehka "líznout" smirkem aby byla tloušťka třeba 0,8- někdy je to lepší, protože pak tam jdou žebra těsně suvně a dá se vše hezky kontrolovat před slepením žebra a odtokovky...
0

rpolednik
Reakce: 0
Příspěvky: 42
Registrován: 22 led 2012 16:13
Bydliště: Věřňovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od rpolednik » 07 říj 2012 11:24

Dík - docela dobrá a jednoduchá metoda.
Včera jsem slepil bočnice a VOP+SOP na Pipera (Hacker), dnes jsem to obrousil a pokud to půjde, udělal bych ještě dnes křídla. A tam využiji tuto metodu na zářezy do odtoček.
Ahoj Rosťa
0

bgg__
Reakce: 0
Příspěvky: 43
Registrován: 22 pro 2011 21:51
Bydliště: Košice, SK

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od bgg__ » 07 říj 2012 16:49

zdravim, mozno hlupa otazka, preco vlastne je dobre robit zarezy na rebra v odtokovke, uz som tu o tom zmienku videl ale nevidel ako to sposobuje problem (dnes dokoncujem kridlo, samozrejme bez zarezov :))
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od shark » 07 říj 2012 17:00

Styčná plocha žebro-odtok je bez zářezu malá. Riskuješ zkroucení odtokovky právě v tomto spoji bez zářezu.

Moje nástroje- obyč. jehlové pilníky- 1,3 a 1,6 mm
zbroušený jehlový pilník-nahoře 0,8mm, u držadla 1mm
zubaté žiletky- zhruba jako Tazi
listy do pily na železo-různě zbroušené nebo naopak slepené k sobě, takže několik velikostí

Nebo opáskovat uhlíkem, pak zářezy neděláš, většinou to ani nejde, protože odtokovka je taky uhlíková. To ovšem u minimaket moc neuplatníš, i když u RC...
0

rpolednik
Reakce: 0
Příspěvky: 42
Registrován: 22 led 2012 16:13
Bydliště: Věřňovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od rpolednik » 07 říj 2012 17:28

Ahoj.

Když přilepíš malinké žebro k odtokovce tzv. natupo, je lepená plocha velmi malá.
Hrozí, že by se to mohlo po potažení a nalakování "zondulovat", v tom nejhorším případě se utrhne odtokovka od žeber úplně.
Zážezem lze docílit větší lepené plochy a mnohem větší pevnosti.

Jen tak ze zvědavosti jsem ve 3D udělal odtokovku 2x8x0,5mm, do které jsem jakoby zhotovil otvor pro žebro 1mm silné. Otvor šel do hloubky 1,5mm.
Pokud by se žebro lepilo natupo, byla by lepená plocha 2mm2, pokud se zhotoví zářez, lepená plocha se skoro zečtyčnásobila na 7,5mm2. Viz nákres.

Zdraví Rosťa
lepená plochabez a se zářezem.JPG
lepená plochabez a se zářezem.JPG (20.5 KiB) Zobrazeno 6136 x
0

bgg__
Reakce: 0
Příspěvky: 43
Registrován: 22 pro 2011 21:51
Bydliště: Košice, SK

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od bgg__ » 07 říj 2012 17:43

vdaka .. jasne, to ja som to povodne tipoval na nejaky "esteticky" problem pri potahovani ..
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od Hugo » 07 říj 2012 18:03

Přestože vím, že zářezy jsou dobré, tak je u ořechů nedělám vůbec a u dvacetin občas jo, občas ne. Důvodem je lenost. Zatím s tím nebyl problém, ale zářezy jsou samozřejmě dobrá věc. Ten Taziho chytáček s těma žiletkama je dobrej, takže to asi taky budu dělat :-). Martin
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od discobolos » 07 říj 2012 20:31

Martin s tím nemá problémy, protože lepí vteřinovým lepidlem, které tenký a úzký krček spolu s částí odtokovky "napustí" a po zaschnutí řádně zpevní.

V připadě lepení jiným lepidlem nastane problém s malou plochou spoje. Ta při nedokonalém slepení může při vypínání potahu s velkým poměrem smrštění způsobit buď zkroucení odtokovky, nebo vytvoření vrásek, když tenký lepený spoj nevydrží zmiňované smrštění (ať už při vypínání vodou, či lakem). Při nestejném pnutí horního a dolního potahu se také může lepený okraj odtokové hrany lehce nalomit (nahoru či dolů).

Další důvod, proč s tím Martin nemá problémy je používání balakrylu, který má menší vypínací schopnosti, než nitrolak. Navíc mi připadá výrazně měkčí (až moc na můj vkus :? ).
D
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Zářezy v odtokovce

Příspěvek od Malutky » 18 říj 2012 22:39

já používám na dělání zářezů v odtokovce smrkovou lištu(překližka balza dle možností) potřebné tloušťky na jejíž hranu nalepím sekunďákem smirek (+-p120) oříznu, z hran sbrousím. Vyskouším,jak je to moc ještě přibrousím pokud bych se bál že netrefím hloubku tak není problém z boku přilepit doraz ale nikdy jsem to nepotřeboval máme oči) samozřejmě že pokud je křídlo dělené tak brousím obě poloviny najednou (žiletky jsem nikdy neskoušel ale tohle mi příjde jednodušší a pokud je problém s tloušťkou dá se to lehce poopravit)
0

Odpovědět