Stavba dvacetiny z polystyrenu

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Hugo » 22 kvě 2013 22:12

Steve, nalepit potahový papír přímo na polyš jde - můj Caudron 740 je takto potažený - kashmirem 9g, ale výsledek není moc dobrý, je to prostě pórovité, přesně jak píše Tonda ve svém návodu.
Lihovkou jsem myslel lihový fix - hnědý a šedý. Pozor na černý lihový fix, který je ve skutečnosti po použití tmavě fialový, výsledek je dooost neuspokojivý. Martin
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Steve » 22 kvě 2013 22:22

Jj, modrý - fialový fix znám.
Problém je v tom, že hnědý nebo šedý a navíc lihový prostě nikde nemají....
Chtěl jsem černý lihový 0,3mm a i to byl problém - naštěstí prodavačka našla poslední kus Staedtler. 0,5; 0,7 a 1,0 taky jen černý, modrý, červený a zelený...
Snad ještě namíchat tuš, klasická lahvičková hnědá moc nekryje, chce to technické tuše.
Pera ještě mám (před reinkarnací), nová jsou na objednávku - kdo dnes ještě klasicky rýsuje....
Ale neházím flintu do jetele, něco zkouším, tak uvidíme.
Třeba pak řeknu: "Přátelé, tudy ne!" :lol:
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Steve » 22 kvě 2013 22:25

A k tomu papíru:
Zkouším klasický vláknitý papír, Kašmír nemám, jak jsem psal.
Pro mě není problém pórovitost (tak daleko nejsem :D ), ale že moc nedrží a při dodatečném přetření vše opět povolí.
Nehledě na vrásky.
Ale vím, že nedodržuju kromě materiálu taky postup - nenatírám předem papír na voskovém papíru. Mám to v plánu po předchozích spíše nezdarech, tak uvidíme. ;)
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Hugo » 22 kvě 2013 23:06

Ty lihový šedý a hnědý fixy 0,1-0,3mm seženeš v potřebách pro plastikové modeláře, nebo pro výtvarníky. Ale je to trochu drahej špás...
To, co Tonda popisuje v návodu s potahováním, tak se toho drž, opravdu to funguje. Amerika už je objevena, experimenty nás čekají na jiném poli :-).
M.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Steve » 23 kvě 2013 16:58

Jasně, Tondovi věřím. Není důvod tak nečinit ;)
Ale mám jiný papír, úplně jiný polyš a nebude to Dvacetina ani ořech a tak nároky na odolnost mohou být trošku vyšší, případně zvažuju rovnou RC (jak jinak při nezájmu o volné sifony a elektry?) a tam se nejen nějaký ten gram navíc (nesmí jich být celé hejno) snese, nehledě na hmotnost modelu jako takovou (díky výbavě) a tedy i jiné nároky na pevnost ploch, podvozků a pod.
Jediné co je stejné je metylan (ten správný) a tak zkouším ;)
Mít výchozí suroviny podle kuchařky, tak to vůbec nebudu zkoušet :D
Na fixy mrknu na e-shopech, případně v MPM prodejně.
Dík.
P.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Antonín Alfery » 23 kvě 2013 17:55

Větší modely jsou pro mne vyřešeny cca. 20 let - stačí si najít návod na Betu (byla v MO na CO2) a místo tenkrát používané disperze nasadit Metylan, případně lehké nasycení papíru lakem - redukuje pnutí. Postupem popsaným u Bety je dělaný jak "Kombajn", tak i Magistr. Troufám si tvrdit, že vzhledem ke svému věku vypadají relativně dobře a to různých ran zažily dost - na "Kombajna" se při cestě na Smolu dokonce překlopila v kufru Wartburga nepřipoutaná rezerva... Jen to připomínám pro případnou inspiraci a ušetření energie pro jiný výzkum.

Na FM-2 je ta paneláž kreslená hnědým kitařským fixem z MPM. Jenže jak psal Martin - zpravidla mezi dvěma modely vyschne a přitom se zdá být uzávěr docela solidně řešený.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Steve » 23 kvě 2013 18:29

Návod i plán na Betu znám, jsou tam dodnes platné postupy ;)
Já mám jednak "klasické" destičkové materiály á lá Potpron, jednak se mi dostaly do ruky odřezky s povrchovou vrstvou, velmi pevnou, což je bezva. než jsem to vzal do ruky nebo přímo zvážil :D
Takže pórovitost materiálu žádná, struktura pomerančové kůry.
Řezaný (pálený) polystyren, ať už klasický bílý kuličkový, tak Styrodur téměř všech verzí je "hladovější, otevřené póry berou lepidlo jak divé, samozřejmě.
Ale protože mě čas už netlačí, Trnávka je daleko, tak si v klidu zkouším jiné postupy. Vzhledem k dostupným materiálům vlastně i musím :D .
Zkusím prolakovat papír předem, doufám že moc nezplechovatí (v případě laku).
Pokud se něco podaří, vezmu to ke konzultaci v sobotu, případně se snad uvidíme na kopci, někdy.
A když se nepodaří.....balzy mám dost a chuti na klasiku ještě víc ;)
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

fixky

Příspěvek od Robert Pajas » 23 kvě 2013 18:44

0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Steve » 23 kvě 2013 18:47

To vypadá dost dobře, zejména kvůli tomu, že to není jednorázovka... ;)
Ještě to prošťourám, škoda, že jinak než dobírkou to neseženu....
Díky.
P.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Antonín Alfery » 23 kvě 2013 18:55

Steve píše: Já mám jednak "klasické" destičkové materiály á lá Potpron, jednak se mi dostaly do ruky odřezky s povrchovou vrstvou, velmi pevnou, což je bezva. než jsem to vzal do ruky nebo přímo zvážil :D
Takže pórovitost materiálu žádná, struktura pomerančové kůry.
To je ale zcela jiný příběh. Depron, tzn.extrudovaný polystyren, ať už se skrývá pod jakýmkoliv obchodním názvem, jen tak snadno potahovat nejde. Pokud není nějak upravený (např."poprášením" barvou), nedrží na něm ani vodní obtisky - tím myslím prakticky vůbec. Rozhodně tady je prostoru pro výzkum docela dost...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Steve » 23 kvě 2013 19:41

Přesně tak.
Je "mastný", Metylan na něm dělá "ostrůvky"....
Právě proto se nedržím osvědčeného, zde popsaného způsobu.
Navíc - trupy jsou potpron, křídla pak onen polystyren s tvrzenou vrstvou.
Lihový fix na tom prvním drží, trochu i obyčejný. Ale na křídlo jsem vzal už jen lihový.
Po nátěru Metylanem se ten první (pochopitelně) rozpíjel.
Trochu jsem vsadil na to, že po zaschnutí už bude držet, ale nestalo se tak... :cry:
Po omytí část zůstala a bylo to lepší, ale ne ideální. Pak nastala ta anabáze se sháněním lihového fixu tl. 0,3mm.
Nechci zaplevelovat Dvacetinky, ale není dost vyzkoušeného materiálu na samostatné vlákno.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Stavba dvacetiny z polystyrenu

Příspěvek od Jiří Doležel » 28 pro 2013 10:55

Přikládám návrh, jak lze z polystyrenu vyřezat trup i bez použití překližkových šablon. Používám pouze papírové šablony (řezy trupu), které orýsuji na čela bloků a kovovou folii, která je běžně dostupná např. ve výtvarných potřebách.
Viz příklad níže: tam kde má být drát veden, skalpelem zhruba do 5 mm hloubky udělám drážku, do které vložím asi 7 mm pásek z průžné kovové folie a jde se řezat ;)
Přílohy
šablony z kovové folie.JPG
šablony z kovové folie.JPG (24.25 KiB) Zobrazeno 8029 x
0

Odpovědět